במדינת ישראל כל פרידה של זוג יהודי נשוי חייבת לעבור דרך בתי הדין הרבניים, והם, איך לומר את זה בעדינות, לא הכי מקדמים את זכויות האישה או איזה עיקרון של שוויון. הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, סיפק לנו כמה עובדות די מטרידות על גירושים בארץ – ולא נותר לנו אלא לאחל לכן חיים מלאי אהבה וזוגיות מאושרת.

אסור לך לעבור הלאה (לו כן מותר)

אישה שבעלה מסרב לתת לה גט, גם אם הוא אלים כלפיה, גם אם נפרדו מזמן, גם אם הוא כבר חי עם אישה אחרת, גם אם הוא נעלם ואפילו אם הוא לא כשיר משפטית – לא יכולה להינשא לגבר אחר ואפילו לא לקיים יחסי מין. אם תעשה זאת, היא עשויה לאבד את ביתה ואת זכותה לקבל מזונות.

יש גם גברים מסורבי גט, אבל אצלם הדין אחר: הם יכולים לקיים יחסי מין עם נשים אחרות ללא כל השלכות משפטיות או הלכתיות, ולא יאמן, אבל הם יכולים אפילו להתחתן מחדש. בית הדין הרבני בישראל מתיר לגברים מסורבי גט לשאת אישה שניה מבלי שהדבר יחשב לעבירה פלילית.

אסור לך גם להתגרש וגם להניק

ההלכה בפרשנותה האורתודוכסית קובעת כי אישה שהתגרשה בעודה בהיריון או זמן קצר לאחר שילדה לא יכולה להינשא לגבר אחר במשך שנתיים לאחר הלידה, כדי שתוכל להניק את תינוקה. אם תבחרי שלא להניק, יהיו בתי דין שיקלו איתך וירשו לך להתחתן תוך פחות משנתיים.

שכחי מכץ, קפלן, קגן או אזולאי

התורה אוסרת על כהן להינשא לגרושה, כך שאם התגרשת מבחר הגברים שאת יכולה להתחתן איתם בארץ קטן. מבחינת הרבנות, כל גבר ששמו הוא כהן, כ"ץ, קגן, קפלן או אזולאי נחשב לכהן, גם אם הוא אדם חילוני לחלוטין.

המשכת הלאה? אין דרך חזרה

אם תשכבי עם גבר אחר לפני שהגירושים שלך ייכנסו לתוקף (גם אם, למשל, אתם חיים כבר הרבה זמן בנפרד) – מבחינת ההלכה תהיי אסורה לבעלך, וגם לבועלך. כלומר לא תוכלי לחזור לבעלך אם החיים יגלגלו אתכם זה אל זו שוב, וגם לא תוכלי להינשא לגבר איתו שכבת, גם אם הייתם במערכת יחסים שלא היה לה כל קשר לפרידה. כמובן שהאיסור הזה חל רק על האישה: בעלה לשעבר יוכל להינשא למי שירצה, וגם לקיים יחסים עם כמה נשים שירצה עוד בעודו נשוי.

אין איך להימלט

החלופה השכיחה לנישואים דתיים בישראל היא נישואים אזרחיים בארץ או בחו"ל, אבל כשאת בוחרת בפתרון הזה את צריכה לזכור שהוא לא יציל אותך מהסיוט של הגירושים ברבנות. על פי החוק גם בני זוג יהודים שהתחתנו בחתונה אזרחית יצטרכו להתגרש בבית הדין הרבני אם הם רוצים להינשא יום אחד מחדש, ולא - נישואיהם החדשים יחשבו לביגמיה, האסורה בחוק.