לוליטה- ילדה בשמלת מיני שחורה עם סוכריית מקל בפה (צילום: אור גץ)
תמימה, ברה, הרסנית | צילום: אור גץ

 לוליטה היא דולורס הייז, ילדה בתחילת גיל ההתבגרות, מושא אהבתו הסוטה של הומברט הומברט ביצירת המופת מאת ולדימיר נבוקוב. בזכותה המושג "לוליטה" הפך לשם נרדף לילדה אישה פתיינית, נערה בשלה שמיניותה מתבטאת בילדותיותה. אלא שלוליטה "האמיתית" היא ההתגלמות המושלמת של המונח "נימפית", במקור סוג של פרפר, ובשפתו של הומברט (או של נבוקוב, חוקר פרפרים נלהב) , ילדה בין גיל 9-14. אבל לא סתם ילדה, ואפילו לא היפה ביותר או החמודה ביותר, לעיני אנשים רגילים לפחות. נימפית היא יצור חמקמק ועלום, ילדה חתולית וענוגה, עם עיניים ערפיליות וזוויות חדות ועדינות. בעצם, כל הספר לוליטה הוא הגדרה אחת, ארוכה וגאונית, למונח הזה (בין שאר נפלאותיו הספרותיות).

מוצא והורים
לוליטה – לולה, דולי, לו – היא בתם של הרולד הייז ואלמנתו שרלוט. היא גדלה בפיסקי שבמערב התיכון של ארצות הברית עד שאמה עברה לעיירה רמסדייל בניו אינגלנד. לחייהן מתפרץ דייר המשנה הומברט הומברט, אירופאי עגמומי בעל מראה כוכב קולנוע, ששובה את לב האם ומתחתן איתה (מתוך רצון להיות קרוב ללוליטה). כששרלוט הייז המסכנה יורדת מהבמה, הומברט הוא קרוב המשפחה היחיד שנותר ללוליטה ויחד הם נודדים ברחבי ארצות הברית, עד שהם משתקעים בעיירת הקולג' בירדסלי.

 אישיות וכוחות על
לוליטה היא מתבגרת טיפוסית, אפילו המונית לפעמים – ובעיקר תוצר מובהק של תקופת פוסט מלחמת העולם השנייה בארה"ב. נוטה לריב עם אמה, סקרנית, עליזה, קלת דעת, נוחה לרגוז, שכחנית ומרושלת. אף כי הוא טוען שהיא הייתה הראשונה לפתות אותו, הומברט הומברט הרס את חייה בשל תשוקתו הבלתי ניתנת לשובעה לנימפיות. אחרי שהיא נעלמת מחייו הוא מבין שכלל לא הכיר אותה וכשהוא מבקר אותה שנים אחר כך – והיא בהריון מזרעו של אחר וכבר לא נימפית כלל וכלל – הוא מבין שאהבתו נתונה לה לעד ובאופן מוחלט, אף כי ילדותה עברה זה מכבר.

אין תמונה
מתוך הסרט לוליטה. ילדה חתולית וענוגה והגבר שהתאהב בה נואשות
 
סטיילינג
מראה החיצוני של לוליטה הוא הנימפיות בהתגלמותה – בת 13 עם עור שחמחם חלק, שיער דבשי, ריסים שחורים כפיח על עיניים אפרפרות ירוקות, כתפיים וירכיים צרות. ככל מתבגרת היא חובבת שופינג גדולה, והומברט רק מעודד אותה בתחום זה. לוליטה, על פי התיאורים, יכולה להוות מודל של האופנה האמריקאית לנערות בסוף שנות ה-40, אופנה שמורכבת משמלות כותנה עם הדפסים, חליפות מלחים, מכנסי ג'ינס, חצאיות פעמון, מטפחות מנוקדות שנקשרות על החזה ואצל לוליטה – גם אינסוף זוגות גרביים לבנים. מאוחר יותר, כשיפגוש בה לכשתהיה הרה ו"נימפית שלכת", יציין הומברט כי השיזפון סר מעל עורה וכי היא מרכיבה משקפיים ורודי מסגרת ולובשת שמלת כותנה חומה ונטולת שרוולים על ההיריון הענקי שלה. עם זאת, הוא נוכח בבירור עד כמה היא דומה ודמתה תמיד לוונוס של בוטיצ'לי.

אין תמונה
עטיפת הספר. על אף שהוא שטוף זימה, נחשב ליצירת מופת
 זוגיות
אף כי הומברט הוא המחלל הראשי של תומתה, אהבתה הגדולה ביותר של לוליטה נתונה לקלר קווילטי, המחזאי שטוף הזימה שחוטף אותה מידיו של הומברט וזוכה לנקמה אפית. לבסוף היא נישאת לדיק שילר, חייל משוחרר כבד שמיעה, חובב בירה ובעל מזג טוב, שכל מה שהוא יודע עליה מסתכם בהנחה שברחה מבית אמיד כדי לשטוף כלים במזנון.

תחביבים
לעיסת מסטיק קולנית, אכילת גלידת וניל עם סירופ שוקולד ודובדבן, סרטי הוליווד עד להתפקע, קריאת קומיקס עד שיוצאות העיניים, פלרטוט עם גברים מבוגרים ומושכים, ביקורים באתרי תיירות וולגריים, משחק במחזות בית ספר וטניס לעת מצוא.

 החברות הכי טובות
החברה בעלת ההשפעה הגדולה ביותר על חייה של דולורס הייז היא מונה דהל – מבוגרת בשנה מלוליטה, בעלת יופי חושני וגס שמפאת בשלותו לא מדבר כלל אל הומברט העכבישי. יחד איתה פוצחת לוליטה בשיגעון במה ובהשתתפות בהצגות בית ספר מפוקפקות, איתה היא מתגנבת ומתלחששת בחשאי ואיתה רוקמת לוליטה את תכניותיה הגרנדיוזיות להימלט מציפורניו של אביה החורג והנצלן.