בחודש האחרון, נתנו במה ומקום של כבוד לאישה העובדת: התלווינו ליום בחייהן של צלמת, מעצבת נעליים ואשת יחסי ציבור (והיד עוד נטויה), דיברנו עם נשים שהחליטו לעשות שינוי של ממש באמצע החיים, הכרנו אישה שבחרה בקריירה והשאירה את בעלה בבית עם הילד וקיבלנו הצצה קטנה לחייהן של נשים מהרחוב.

לקראת סיום חודש הקריירה, ביקשנו לבדוק את מה שבאמת מעניין את כולנו: כמה אנחנו מרוויחות בהשוואה לקולגות שלנו, ולא רק. הוצאנו את המספרים המעניינים על האישה העובדת בישראל (מי אמר הדרת נשים ולצערנו קיבלה אותה בתלוש המשכורת?). הנתונים אמנם מוצגים בצבעוניות חיננית, אך המסקנות עדיין עגומות. בואו נקווה שבשנת 2012 הפערים יצטמצמו עוד יותר.

ספרי לנו מהי משרת החלומות שלך ואולי תזכי בערכת טיפוח מפנקת

שיעורי תעסוקה

הצפי ל-2012: יותר קרייריסטיות, פחות מפחדות

לפי גלית כספי, מנהלת חברת ייעוץ בפילת, המצב ב-2012 עומד להיות טוב אלינו. לדבריה, בשנה הקרובה, נראה הרבה יותר נשים בתפקידי ניהול בכירים ובדרגות ביניים.  "נשות דור ה-Y  הן עצמאיות כלכלית, מנהלות ומתכננות את הקריירה של עצמן, ובאופן כללי מייחסות חשיבות רבה להתפתחות מקצועית. הן אמיצות יותר, ומעדיפות חוזים אישיים ותגמול לפי ביצועים". לדבריה, הדרישה לקבל את מה שמגיע לנו, גורמת לנו גם להקפיד להשאיר זמן פנוי לעצמנו.

תחום נוסף בו יש שינוי, לדברי כספי, הוא העובדה שיותר ויותר נשים בשנים האחרונות, בוחרות לעשות שינוי קריירה אחרי גיל 40. מה שהופך אותנו בהכרח ליוזמות יותר ועצמאיות יותר. "נשים רבות פונות ליזמות אישית ועסקים עצמאיים. אימהות עובדות לומדות לשלב בין משפחה וקריירה, באמצעות עבודה מהבית, גמישות של ארגונים לנושא והסדרים יצירתיים בשעות ובמקום העבודה, תפקידים ייחודיים לנשים בשעות גמישות".

עוד כספי צופה כי לצד דפני ליף וחברותיה בגל המחאה החברתי, כמו גם שלי יחימוביץ' וציפי לבני, אנחנו נראה יותר נשים בפוליטיקה, צעירות יותר ובעלות אומץ. כעת נותר רק לחכות, לעשות ולראות את התוצאות.

נתונים: אלינור פוקס; אינפוגרפיקה: אביגיל בהט

>> עוד כתבות על העבודה שלך ושל נשים אחרות: חודש קריירה בערוץ הנשים
ספרי לנו מהי משרת החלומות שלך ואולי תזכי בערכת טיפוח מפנקת