שוב לקום מוקדם מדי, לארגן בלחץ את הילדים ולהגיע לעבודה שכבר מזמן הפסיקה לרגש אותך. שוב לחייך לאותם אנשים, להכין את אותו הקפה ולהציץ בשעון מדי שעתיים, רק כדי לגלות שעברו בקושי שלוש דקות. שוב להיזכר בחלום שלך מפעם שמסרב לעזוב, אבל ההתחייבויות, והילדים, והמשכנתא, ובכלל, מי יכולה לעשות שינוי מקצועי בגילך? שלוש הנשים הבאות הצליחו לעשות את זה. זה לא היה פשוט, אבל ללא ספק אפשרי. מוזמנות לקבל השראה ולא לוותר על החלום שלכן.

עוד בערוץ הנשים:

>> הטרנד החדש: חזה מוגדל ל-24 שעות
>> היום אני יכולה לעשות אהבה באור מוחלט
>> אין לי ילדים כי אני חושבת שלא אהיה אמא טובה

ענת לוטן (33) מרמת גן, רווקה.
עיסוק קודם: מפיקת אירועים עסקיים.
העסק החדש: קראמבל - מותג אוכל בוטיקי לאירועים עסקיים ופרטיים, ל-10 עד 70 אנשים.

ענת לוטן (צילום: אהוד אשכנזי)
אם יש משהו שלמדתי בתחום הקודם שלי זה שאין משהו שאי אפשר לעשות. ענת לוטן | צילום: אהוד אשכנזי
"את העסק פתחתי בעקבות תהליך אישי, שלא היה קשור לענייני עבודה. חשבתי על הדברים שאני אוהבת לעשות ועל התחביבים שלי, והחלטתי להיות עצמאית. מהרגע שידעתי מה בדיוק אני רוצה לעשות, הבנתי שאני רוצה ויכולה לפתוח את העסק, לשמחתי הכל קרה די מהר. מה שלקח זמן הוא ההבנה שחלומות נועדו כדי להגשים אותם. זה בדיוק מה שקרה פה: קראמבל הוא שילוב של שני הדברים שאני הכי אוהבת לעשות - אוכל והפקה. היות וגדלתי בבית מאוד מארח, אז זה מאוד טבעי לי לבשל ולארח גם באירועים שאינם שלי. למעשה, העסק שלי משלב את העיסוק הקודם, כי במסגרת הקייטרינג אני נותנת גם שירותי הפקה וייעוץ מהניסיון העשיר שלי בתחום. זה מאוד עוזר לאנשים שלא רגילים לאירועים כאלה, ופתאום צריכים לארח 50-60 איש.

"למרות הסיפוק העצום, אני מודה שהיה מאוד מאתגר בדרך, אבל העדפתי לעבוד קשה מאוד בהתחלה, ולהקים את העסק במקביל לעבודה כשכירה, כדי ללכת על בטוח. צריך להיות מוכנים לכך שזה לא תקופה פשוטה. לעזוב עבודה במקום מוכר ונוח כשכירה, בתחום שהייתי מאוד טובה בו ומאוד מוכרת בו היה צעד אמיץ שדרש הרבה כוחות נפשיים. צריך להבין שבעצמאות הכול עליי, הכול באחריותי ומה שקורה בעסק שלי תלוי רק בי וברמת ההשקעה, היצירתיות, השיווק והשירות שהלקוחות שלי מקבלים. לעסק קטן יש בדרך כלל מעט הזדמנויות להוכיח את עצמו ובכל הזדמנות כזו צריך לתת את כל כולך. זאת תקופה שצריך לבוא אליה מאוד חזקים, מאוד מאמינים ב'מוצר' שלך ובעצמך ועם הבנה שיש ימים פחות טובים שצריך להוציא מהם את המיטב ולא לתת להם לרסק הכול. החיים שלי כעצמאית עדיין לא פשוטים, אבל אם יש משהו שלמדתי בתחום הקודם שלי זה שאין משהו שאי אפשר לעשות". 

הילה קורן (39), רווקה. 
עיסוק קודם: מנהלת מכירות בחברה קבלנית.
העסק החדש: עסק עצמאי בתחום השיווק האינטרנטי.

הילה קורן (צילום: שירה וייס)
מכיוון שאני עובדת מהבית, העבודה כשכירה מחזיקה אותי במסגרת קבועה. ענת קורן | צילום: שירה וייס
"ידעתי שאני רוצה להיות עצמאית בערך שלוש שנים לפני שפתחתי את העסק. הצלחתי במה שעשיתי, אבל לא נהניתי, לא הרגשתי סיפוק, שמחת החיים נעלמה. יום אחד, קמתי בבוקר לפגישה עם לקוחות בירושלים ומצאתי את עצמי בוכה באוטו, בדרך לפגישה. הגעתי לירושלים והרגשתי שאני לא מסוגלת, עשיתי סיבוב פרסה, התקשרתי למנהל שלי והודעתי לו שאני צריכה חופשה דחופה. במשך ארבעה ימים עשיתי חשבון נפש, שבסופו הודעתי לבוס שלי שאני מתפטרת. הבנתי שאני חייבת לעשות שינוי - ועכשיו. וכך, עברתי להיות שכירה ועצמאית באותו הזמן רק בתחום אחר – תחום השיווק באינטרנט. מה שעיכב אותי היו בעיקר התלבטויות וחרדות מכך שלא יהיו לי מספיק הכנסות לפרנס את עצמי, וכשהחלטתי להיות גם שכירה וגם עצמאית הן לא נפתרו לחלוטין, אבל היה לי יותר קל להאמין שאני יכולה להתגבר עליהן. מכיוון שאני עובדת מהבית, העבודה כשכירה מחזיקה אותי במסגרת קבועה. אני יודעת שאני לא יכולה להימרח כל היום, כי יש לי הרבה להספיק, כולל לנהל עסק. בנוסף, השינוי המקצועי אפשר לי לעזוב את המרכז ולעבור צפונה - שאיפה שהייתה לי כבר שנים ולא יכלה להתממש בגלל מחויבות למקום העבודה".

רחלי טליאס (42), נשואה ואמא לשלושה ילדים.
עיסוק קודם: בדיקות תוכנה.
העסק החדש: סדנאות יצירה לילדים, למבוגרים ולהורים וילדים ביחד.

"אני עוסקת בתחום היצירה מעל 5 שנים. במהלך השנים התנסיתי בסדנאות של נשים שעוסקות בתחום ההייטק ומשלבות הדרכות שונות, ומאוד התרשמתי מהיכולת לתמרן בין עבודה תובענית וריאלית לבין תחום היצירה: זה היה השלב בו התחלתי לחלום על העברת הדרכות כאלו בעצמי. לכך הצטרף שינוי משמעותי במצב המשפחתי שלנו: בעלי השתחרר לאחרונה משירות צבאי של 25 שנה. בתפקידיו האחרונים היה מגיע בשעות מאוחרות הביתה, דבר שלא אפשר לי הגשמה עצמית. כעת, כשהוא זמין יותר לילדים ולבית, החלטנו במשותף שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו לקחת את הסיכון ולבנות משהו עצמאי. חשוב לי לציין כי ללא התמיכה המלאה שלו, לא הייתי מעזה להתחיל בתהליך. עם זאת, העבודה הנוכחית שלי חשובה לי מאוד, ואני מאוד אוהבת את המקצוע שלי. אני חלק מפרויקט משמעותי של  מערכת ניהול ידע, והעיסוק הנוסף שאני מתכננת נמצא בשלב מאוד התחלתי, כך שהוא לא אמור להפריע לעיסוק הנוכחי. התכנון הראשוני הוא לקיים סדנאות בשעות אחר הצהריים ובסופי שבוע. לצורך כך, אין ספק שאשן פחות ושאהיה עסוקה יותר, אבל מכיוון שילדיי אוהבים מאוד יצירה, הזמן שלי איתם לא ייפגע, שכן הם יצטרפו לסדנאות בעצמם. שיעור חשוב שאני לומדת עכשיו הוא איך לנהל את הזמן בצורה יעילה, ואני בטוחה שיהיה בסדר, ואצליח לבנות עסק יציב מבלי לפגוע בעבודה הקבועה שלי".

ב-8 בדצמבר ייפתח קורס מיוחד של נטע – המרכז לפיתוח קריירה והכוון תעסוקתי, בשיתוף עם מט"י נתניה, עבור נשים המעוניינות לפתוח עסק עצמאי. הקורס, שנקרא "גם שכירה, גם עצמאית", מיועד לנשים העובדות כשכירות ומעוניינות בהכנסה נוספת, על ידי הפיכה של תחביב או כישרון לעסק עצמאי משלהן, לצד המשך עבודתן כשכירות. לפרטים נוספים ניתן לפנות למספר 09-9587534 או באתר נטע.