אם יש משהו שדורית גרינברג מבינה בו, זה תופעות לוואי של תרופות. נשמע איזוטרי, אבל גרינברג - בוגרת לימודי ביולוגיה שהתחילה את הקריירה שלה כתועמלנית בחברת תרופות, והיום משווקת פתרונות רפואיים לא תרופתיים - נתקלה בעשרות מקרים בהם אנשים שנטלו תרופות קונבנציונליות סבלו מתופעות לוואי קשות או מוזרות. 

"אנשים רוצים לפתור בעיה אחת והופה מוצאים את עצמם עם בעיה מציקה אחרת", היא אומרת - ומספרת על חמש תופעות הלוואי הכי מעניינות בהן נתקלה אצל לקוחותיה.

דורית גרינברג  (צילום: חן ריינר )
דורית גרינברג | צילום: חן ריינר

 

  1. "אישה שהשתמשה תקופה ארוכה בתרופה נגד לחץ דם סיפרה לי שלחץ הדם שלה ירד, ותקופה מאוד ארוכה הכל היה בסדר, אבל אחרי שנה התחיל אצלה שיעול יבש והיא הרגישה שיש בו משהו לא תקין. היא התייעצה איתי לגבי חלופות וביקשתי שתיגש לרופא. הרופא בדק את הריאות, הן היו נקיות והרופא אכן אמר לה שזה יכול להיות מהתרופה. ובאמת כשהיא הפסיקה עם התרופה הזאת - השיעולים נעלמו".

  2. "יום אחד התקשר למשרד אדם שחיפש פתרונות טבעיים לנזלת אלרגית. בשיחה איתו הוא נשמע ממש לחוץ למצוא פתרון לא תרופתי. שאלנו אותו מה קרה והוא סיפר שבדיוק אתמול הוא כמעט נרדם על ההגה ועשה תאונה והוא חושב שזה קשור לעייפות מוגזמת שהוא מרגיש בכל פעם שהוא לוקח את התרופות לאלרגיה".

  3. "שלפוחית רגיזה היא תופעה מוכרת אצל נשים, ולא רק אחרי לידה או בגיל המעבר - יש גם צעירות שסובלות מכך. במקרים קיצוניים יש בריחה בלתי רצונית של טיפות וזה לא נעים. הגיעה אלינו אישה כזאת שקיבלה מהרופא שלה תרופה שפועלת על המערכת העצבית של השלפוחית. היא סיפרה שהיא סובלת מיובש קיצוני בפה ברמה כזו שהוא לא פחות מעצבן אותה מהפדים - ולכן חיפשה פתרון לא תרופתי".


  4. "ילדה עם חרדות חברתיות קיבלה תרופה ממשפחת ה-SSRI. התלונה הכי שכיחה על תרופות נוגדות חרדה היא שהמשתמשים מרגישים 'שהם לא הם', כאילו משהו משתלט להם על המוח. בדיוק זה הדבר שהרגישה אותה ילדה. הצענו לה פתרונות אחרים ובמקביל המלצנו לאמא למצוא מסגרת שבה הילדה תוכל לתרגל אינטראקציה חברתית".

  5. "אולי תתפלאו, אבל אחת מתופעות הלוואי השכיחות ששמעתי עליהן בהקשר של תרופות חזקות נגד כאבים היא עצירות. העצירות עצמה יכולה לגרום לכאבים ולאי נוחות גדולה ביותר. פעם אחת התקשרה אלינו אישה שאמרה שחייה הפכו לסיוט במאבק בין העצירות לבין כאבי הברך שלה. בכל פעם שהיא מפסיקה עם הכדורים, הברך חוזרת לכאוב, וכשהיא חוזרת לכדורים - חוזרת העצירות". 

 

דורית גרינברג היא מנכ"ל מ.ד.ס פארם. הכתוב אינו תחליף לייעוץ רפואי.    

יש לך עבודה מרתקת? רוצה להזמין אותנו להציץ לך לקריירה? women@mako.co.il