מיקה (צילום: אלבום משפחתי)
מיקאלה סנצ'ס ארקושין. גם התינוקת מגוייסת למשימה | צילום: אלבום משפחתי

מיקאלה סנצ'ס ארקושין (35) יודעת בדיוק מה אנשים מסביב לעולם חושבים על ישראל. ארקושין, ילידת בואנוס איירס, היא שליחה של תנועת "הבונים דרור עולמי" בברזיל, ובמסגרת עבודתה עוסקת בחיזוק הקשר של חניכי התנועה ברחבי העולם עם זהותם היהודית.

היא הצטרפה לתנועה בגיל שש, ובאחד ממחנות התנועה - בגיל מאוחר הרבה יותר, כמובן - הכירה את בעלה. אחרי כמה שנים של זוגיות עלו השניים יחד לארץ, וכיום כל אחד מהם עובד כשליח של תנועת נוער ציונית אחרת בריו דה ז'נרו. בתור שליחה של ישראל בתפוצות, אין כמעט מיתוס שהיא לא שמעה על המדינה או על הישראלים: אלו הם חמשת הסריאוטיפים המפתיעים ביותר שיש לאנשים בעולם לגבי ישראל. 

 1. "אנשים בחו"ל חושבים שבישראל רוקדים כל היום ריקודי עם, שעושים פה הבה נגילה סביב השעון. בכל פעם לא נעים לי לאכזב ולעדכן שאת 'צדיק כתמר' החליף לאחרונה 'מיליון דולר' של נועה קירל".
  מיקה (צילום: Kobby Dagan)
  פחות "צדיק התמר" ויותר נועה קירל | צילום: Kobby Dagan


 2. "תמיד חושבים שבישראל רוכבים על גמלים לבית הספר ולעבודה. הלוואי וזה היה נכון; בסיטואציה כזאת היו נחסכים לי הפקקים, ובטח היינו שומרים טוב יותר על איכות הסביבה".

 3. "הרבה אנשים אומרים שישראלים לא משקיעים בלבוש רשמי ומופיעים עם סנדלי שורש ומכנסיים קצרים גם לחתונה. עם זה אין לי מה לעשות חוץ מלהסכים. החום בקיץ לא ממש הולך טוב עם חליפה".
  מיקה פלאפל
  יש כאלה שמאמינים שבישראל אוכלים פלאפל בכל יום ובכל שעה


 4. "לא ברור למה, אבל המילה הראשונה שעולים לומדים באולפן היא 'סבלנות'. ייתכן כי היא קלה להגייה ואולי גם מתוך ההנחה שזאת הפעם האחרונה שהם הולכים להשתמש בה מרגע הנחיתה וההתאזרחות".

 5. "יש כאלה שמאמינים שבישראל אוכלים פלאפל בכל יום ובכל שעה. האמת, שבניגוד לשאר הסטריאוטיפים - זאת הנחה בכלל לא רעה, ולא אכפת לי להיות הראשונה שתנסה לקיים את זה".