כשראוזן חוראני, בת 20 מעילבון, התנדבה לשירות הלאומי, היא ממש לא חשבה שהיא תמצא את עצמה עובדת בשירותי הכבאות כשלידה 24 בחורים. חוראני היא תומכת לחימה במערך כיבוי והצלה, או כמו שהיא אומרת, לוחמת אש. "בהתחלה היה לי מוזר להיות האישה היחידה, אבל אני מרגישה חזקה בכלל, ובפרט בתפקיד כזה שמצריך כוח פיזי", היא אומרת. "מי ששומע על זה מופתע מזה שיש אישה שעובדת בשירותי הכבאות, אבל התגובות הן טובות. אני רוצה להגיד לכל אישה באשר היא שאין משהו שאינו אפשרי עבורנו".

אז מה היא עושה? בדיוק מה שגבר עושה: יוצאת לשטח, עובדת שעות ארוכות, עוברת מבחנים פיזיים קשים – ובעיקר מצילה אנשים. הנה חמשת המקרים הכי מרגשים שבהם היא לקחה חלק:

ראוזן חוראני (צילום: מאיר אליפור)
כשראוזן חוראני. ""מי ששומע על מה שאני עושה מופתע מזה שיש אישה שעובדת בשירותי הכבאות" | צילום: מאיר אליפור
  1. "התחנה שאני מתנדבת בה הוזנקה לכיבוי השריפה הגדולה שפרצה ביער שוויץ בטבריה, השריפה הגיעה לקצה היער והתקרבה לבתים, זה היה אירוע מאד מלחיץ ולקח זמן על להשתלטות מלאה על האש. הייתי מאוד גאה שיכולתי לסייע ללוחמים בפעולות הכיבוי. אירועים כאלה גורמים לך לעצור, לחשוב ולהעריך את המקום שאת נמצאת בו והעשייה שאת עושה".

  2. "במסגרת העבודה לוחמי האש מחלצים גם אנשים הנתונים בסכנה מתוך הבתים שלהם. התקבל בתחנה דיווח על אישה קשישה בכיסא גלגלים שהייתה זקוקה לאמבולנס אבל לא יכלה לגשת לדלת ולפתוח את הבית לצוות הרפואי. הגענו אליה ונכנסו דרך החלון. זו אומנם יכולה להיתפס כעזרה קטנה אבל אותה אישה כל כך התרגשה, היא הודתה לנו שנכנסנו דרך החלון כך שלא היה צריך לפרוץ את הדלת ולעשות נזק לבית, והדבר החשוב ביותר זה שחייה של אותה אישה ניצלו".

  3. "כשרק התחלתי להתנדב האירוע הראשון שהתקבל היה קריאה של ילדים שנתקעו במעלית. זו הייתה הפעם הראשונה שהצטרפתי ללוות צוות לוחמים היוצא לקריאה. הייתי קצת לחוצה ואמרתי לעצמי שאנסה לסייע ולעשות את המיטב, רציתי לראות איך העבודה מתרחשת בפועל ועשיתי לעצמי הכנה נפשית. המעלית הייתה בקומה הרביעית, אך למרבה ההפתעה ברגע שהגענו המעלית חזרה לפעולה כאילו לא נתקעה מעולם. בגלל נפילת המתח שהייתה לי התחלתי לצחוק, זה עזר לי בהמשך העבודה באותו יום להיות יותר נינוחה".

  4. "סייעתי לצוות כיבוי במקרה של שריפת קוצים מאוד גדולה. הגעתי עם הלוחמים למקום האירוע, במקום היו שבעה צוותים עם שבע כבאיות ושני מטוסי כיבוי בשטח פתוח. במקרה כזה הנהלים מאד ברורים, לוחמי האש מחולקים למשימות שונות בהתאם לצורכי השטח. כל אחד מהלוחמים מגיע מכיוון אחר של השריפה וכולם ביחד פועלים כצוות במטרה לצלוח את האירוע ולהשתלט יחד על האש. התחושה של השתתפות באירוע כזה והעובדה שיכולתי לעזור ולסייע לצוות הכיבוי, היא מהטובות ביותר שאני יכולה לתאר, כולנו יחד שם אחד בשביל השני במקצועיות ומיומנות אבל גם חברות ואכפתיות".

  5. "תאונת דרכים בין משאית לרכב פרטי שגרמה להצתה של שדה קוצים, התאונה גרמה לאש שהחלה לבעור ולשרוף את היער שהיה בקרבת מקום התאונה. תוך מספר דקות זה הפך לאירוע גדול שהצוות שאליו התלוויתי הצליח להשתלט עליו".