העולם של אן שלכטר-דגן צבעוני, פשוט לא עם הצבעים שרובנו מכירים. שלכטר-דגן נולדה עם לקות ראייה נדירה בשם אכרומטופסיה, שמתאפיינת בקוצר ראייה, רגישות גבוהה לאור ועיוורון צבעים מוחלט, והיא מעבירה הרצאות במטרה לעורר מודעות לקבלת השונה. "אני רואה רק גוונים. אני לא יכולה להבדיל אם אלו צבעי אפור, כחול או ירוק. אני רק יכולה להגיד אם משהו הוא כהה או בהיר בהשוואה לשני".

איך זה מרגיש לראות את העולם בשחור לבן? הנה כמה התמודדויות או חוויות שפחות מוכרות לאדם הממוצע, אבל עיוורי הצבעים בוודאי יזדהו איתן. 

קשת בענן בגווני אפור

"צורות של פרחים זה נחמד, אבל הצורה עצמה לא מספיקה כדי לשמח אותי, זה כמו לקבל זר פרחים אפורים (בלי הקונוטציה המלנכולית). קשת בענן זה משהו מופלא, אני מתרגשת כשאני רואה אחת כזו בשמיים, אבל דמיינו אחת כזו בגווני אפור. זה מוריד מהקסם של זה".

טריקים של עיוורי צבעים

המגבלה שלה לא מנעה משלכטר-דגן להיות דווקא, שימו לב – ציירת, שמציירת, כן, גם בצבעים. "בתור ילדה מאוד אהבתי לצייר ורציתי שהציורים שלי יהיו 'רגילים', אז היה לי קלמר שבו אפשר היה לסדר את הצבעים בשורה וידעתי בעל פה איפה נמצא כל צבע. את השמש צבעתי בצהוב ואת הדשא בירוק - כי אני יודעת בתיאוריה באיזה צבע כל דבר אמור להיות".

צלם ושאל

"אני יכולה לצייר בגוונים של כחול או ירוק וזה יראה לי אותו הדבר. אני משתמשת רק בצבעים מהשפופרת וככה יודעת לפי הכיתוב באיזה צבע אני משתמשת. לפעמים אני מצלמת צבע ומתקשרת לאמא או לבן זוגי לשאול איזה צבע זה".

 

איך מתלבשים בלי לראות צבעים

"אני משלבת בגדים בקלות, אני פשוט קונה הכל רק בצבעים נייטרלים שיכולים להתאים אחד לשני תמיד. פעם הייתי שואלת את המוכרים בחנויות באיזה צבע כל פריט, אבל הייתי מקבלת מבטים וצריכה להסביר, אז הפסקתי לבקש".

יש גם אפליקציה!

שלכטר-דגן מספרת על אפקליציה ייחודית שמטרתה לסייע לעיוורי צבעים או כבדי ראייה ברגעים בהם הם זקוקים לעזרה. האפליקציה מקשרת את עיוור הצבעים למתנדב כלשהו בעולם שמוכן לעזור. "השתמשתי בזה בשביל לזהות צבעים כמה פעמים", היא מספרת, ומוסיפה שיש גם אפליקציות יעודיות לזיהוי צבעים עבור מי שלא רואה אותם.