שתי בחורות מודדות כובעים (צילום: paul kline, Istock)
הכובע הזה הורס עלייך, רוצה את שלי במקום? | צילום: paul kline, Istock

מרגישה שהארון שלך קורס ממשקל יתר של בגדים אבל עדיין אין לך מה ללבוש? מתעצלת/מתקמצנת להוציא כסף על בגדים חדשים? מרגישה שהשמנת ולא מסוגלת לחשוב על לקנות בגדים חדשים במידת המכנסיים החדשה? למה שלא תארגני לעצמך ולחברותייך איזה מסיבת חילופי בגדים שתפתור את כל בעיותייך? כמה פשוט – ככה גאוני. מדובר בסצינה ידועה בארה"ב שמטפטת בממטרים חזקים גם אצלנו. מה זה ואיך עושים את זה חכם?

זכרי: זבל של אחת הוא אוצר עבור אחרת

הקונספט לא יכול להיות פשוט יותר. הבסיס נשען על האמירה הידועה שטוענת כי שאריות של אחת הן אוצר עבור אחרת. כל מה שצריך כדי לממש את הרעיון הוא חלל גדול מספיק, ערימה של בנות, שלל בגדים ולהט אופנתי. וככה זה עובד: כל אחת מביאה את הפקעלך שלה שאינם בשימוש יותר אבל בהחלט ראויים להיות כאלה. כולן מפזרות את הבגדים במרכז החדר ומתחילות לפשפש. המטרה: לצאת עם בגדים חדשים חינם אין כסף, לשמור על הסביבה תוך כדי וליהנות על הדרך במפגש בנות מהזן האיכותי ביותר.

העניין הוא שכמו כל דבר בחיים, צריך לדעת איך עושים את זה. ואם יש משהו שנשים מבינות בו, זה הפקת אירועים. אז הנה כמה טיפים איך לערוך מסיבת חילופי בגדים בלתי נשכחת ובלי שאף אחת תצא מקופחת.

 1. שלחי הזמנות במייל לפחות שבוע מראש ללא פחות מעשר חברות. אם אין לך חוג חברתי מפותח, דרשי שהמסר יעבור מפה לאוזן והזמיני חברות של חברות. זה שווה את זה. רק תחשבי על השלל העתידי. המטרה של מרווח הזמן: להעניק להן מספיק זמן לפשפש במלתחות שלהן ולהבין על מה הן מוכנות לוותר. קחי בחשבון שמדובר בנוסטלגיה שקשה להיפטר ממנה. לא סתם אנחנו נתקעות עם חולצה מ-1989 במגירת התחתונים.

2. בחרי את חברותייך בקפידה: אם את רוצה מסיבה מוצלחת, את צריכה נושא משותף. ולא, אהבה לבגדים לא מספיקה. אחרי הכל, את לא רוצה למצוא את עצמך במסיבה עם חובבות אייטיז במידה 52 כשאת בכלל חזק בוינטג' במידה 36. לכן, רצוי לסנן וללכת על כאלה שאת מעריכה את תפיסתן האופנתית. גם למידות יש חשיבות גדולה ואפליה היא לחלוטין רלוונטית כאן. את בחורה גדולה וגאה? אסרי כניסה על נשים קטנות. הן לא יועילו לך וגם כנראה שסתם יעצבנו.

3. העבירי בקשה מסודרת והבהירי את פשר ההחלפה: האם מדובר במסיבת אקססוריז (תכשיטים, תיקים, נעליים וכן הלאה), פריטי לבוש בלבד או ריהוט ואביזרי בית? אפשר לעשות מנדרז' ולערבב את הכל, אבל מכירה את "תפסת מרובה – לא תפסת"? אז אולי שווה לך להכיר אותו. ברנש חכם.

אשה מודדת נעליים (צילום: bobbieo, Istock)
יש לך פוטנציאל לצאת עם מלתחה חדשה לחלוטין | צילום: bobbieo, Istock

4. אם לקחת על עצמך את תפקיד המארחת, אל תעשי חצי עבודה. ארגני את הבית באופן שיהיה נוח להתהלך בו. פני את הסלון לחלל פנוי שיהיה אפשר לרכז בו את אסופת הבגדים. לאחר שהזזת רהיטים ואיבקת מעט יש בהחלט מקום גם לכיבוד קל, שלא לומר אלכוהול שיעזור לך להיפטר מבגדים. דאגי למוזיקה נעימה, ולא כזאת שמסיחה את דעתן (ע"ע כל חנויות הבגדים שפוגמות לך בשמיעה) והיי מקבלת פנים. זה טוב באופן כללי.

אשה מסתכלת על ארון בגדים ריק (צילום: alexh, Istock)
תנסי לא לחזור מהמסיבה בידיים ריקות | צילום: alexh, Istock

 5. בתום האיוונט המרכזי – בהנחה שנותרו בגדים שלא נעשה בהם שימוש – מסרי אותם. וכך תצאי הטובה בנשים: גם דואגת לחברותייך, גם לעצמך וגם לסביבתך. אין תחושה טובה מזה. כי לתת זה לפעמים מתגמל יותר מלקבל. למרות שאנחנו מקוות בשבילך שגם קיבלת קצת.
לא יודעת למי למסור? הנה כמה רעיונות.

פרויקט אגורה – אפשר למסור הכל, לא רק בגדים.
עמותת פתחון לב – אפשר לתרום ואפשר גם להתנדב.
בית השנטי – נוער בסיכון ישמח לבגדים יפים.
חברה טובה – פילוח של מקומות שאליהם אפשר למסור.

בשופינג – היי הוגנת

אז הבית מאורגן, הבנות כבר מתדפקות בדלת והשולחן ערוך ומוכן. עם זאת, יש סוגיה אחת שחייבים לפתור לפני שאת מכניסה את החבורה לביתך. ראשית – זכרי: נשים מטבען לא רואות בעיניים כשהן רואות משהו שווה בעיניים. אנחנו יכולות לאכול עם פה סגור ולהתנצל כשניגשות לשירותים, אבל כשזה מגיע למשהו שאנחנו רוצות לעצמנו, אנחנו נהפכות לפנתרות אלימות ודורסניות שלא חוששות להפיל גם נשים בהריון בהגיענו לשם. במיוחד אם הדבר הזה בחינם. זאת הסיבה שיש לנהוג בהגינות במסיבות מסוג זה. כי את לא באמת רוצה לשרוף גשרים עם חברות רק בגין עליונית. אז איך עושים את זה הוגן? הנה כמה שיטות.

חברות רבות  (צילום: jupiter images)
מקסימום תלכו מכות | צילום: jupiter images

 1. הדרך הילדותית והכי זריזה: ברגע שיש שתיים שמבקשות את אותו מוצר – דרשי מהם לעשות "אבן נייר ומספריים".

2. הדרך המזליסטית: העניקי לכל המשתתפות זמן מוקצב להסתובב בחדר, למדוד ולהתרשם. לאחר הסיבוב, הושיבי את כולן ובקשי מכל אחת לשלוף פתק מתוך כד. על הפתקים יופיעו מספרים אשר יעידו את מיקומה של כל בחורה בשרשרת. כך ייצא שמי ששלפה את הפתקית עם הספרה 1 תוכל לבחור ראשונה וכן הלאה. זה לא הכי מגניב, אבל אם נפל עלייך המזל, מה טוב.

3. הדרך הצבעונית: בסיס הרעיון דומה לטיפ הקודם: על המארחת לחלק את החדר לשלושה אזורים ברורים: של פריטים זולים, ממוצעים ויקרים. ולדאוג מראש לפתקאות בצבעים שונים שישקפו את שווי האזור (נניח ירוק ליקר, כתום לממוצע, אדום לזול). ברגע שהבנות מגיעות, בקשי מהן להניח את הפריטים לפי החלוקה. לאחר סיבוב התרשמות, הושיבי את כולן ובקשי מכל אחת לשלוף פתק צבע מקופסא. הצבע יכריע את האזור המדובר וכל אחת תוכל לבחור בתורה פריט.

4. הדרך הדמוקרטית: כדי להפוך את הכל להרבה יותר מצחיק, תקשורתי ואיכותי – ברגע ששתיים או יותר נאבקות על פריט אחד, דרשי מהן לשאת נאום משכנע מדוע הן הראויות מכולן. מלודרמטיות ומחוות מתקבלות בברכה.

 5. הדרך שלא תלויה בך: חשקת בפריט שעוד שלוש נלחמות עליו? כל אחת מהבנות מתבקשת למדוד את הפריט והבנות בקבוצה יצביעו על מי זה מתלבש הכי טוב. זה אולי לא נחמד, אבל אם הבנות יהיו מספיק הוגנות – זה אפילו יכול לחסוך לך את פדיחת חייך כשתצאי לרחוב.

6. הדרך ההוגנת: מסיבות מסוג זה יכולות להוציא את הגרידית שבך. גם אם זכית בהגרלות ובהצבעות ונבחרת בכל פעם לזכות בפריט המבוקש, אל תהיה נבזית. במידה שהבאת בעצמך רק חמישה פריטים לאירוע, זה לא יהיה הוגן אם תשובי עם 20. לכן, בהגיען למסיבה, בקשי מכל המשתתפות לכתוב על דף נייר את כמות השלל שהביאו למסיבה – זה יכול להיות כף המאזניים. אם כמובן את כל 20 הפריטים שרצית, הרווחת ללא מאבק – לכי על זה.

7. אופציה מחמירה אחרת: כל אחת מקבלת זי'טון או כל אמצעי שמסמל את כמות הפריטים שהביאה וזו הכמות שעימה היא יכולה לשוב הביתה.

אם כל הסיפור הזה מעייף אותך ואין לך זמן או כוח להפיק אירוע שכזה, את תמיד יכולה לנצל את הרשת. אתר ישראלי חדש שנקרא  allbo, מעניק את האפשרות להחליף פריטים מהבית במרחק הקלדה. מדובר באתר ההחלפות הרשמי של ישראל - כל שעלייך לעשות הוא להעלות תמונות של הפריטים להחלפה, למצוא משהו שמדליק אותך באתר ולנסות את מזלך על ידי החלפת פרטים עם בעל הפריט המבוקש. הממשק פשוט, המבחר ענקי אך כמו כל סיפור יד שנייה, יהיה עלייך לפשפש. יופי של תעסוקה לסופ"ש רגוע. תתחדשי.

>> מצד שני, את גם יכולה לקנות את השמלה של ביונסה ברשת ב-18 דולר בלבד
>> אם בכל זאת יש לך כמה פרוטות לדברים שווים ולא יקרים, נסי את StyleRiver