View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by sami sheen (@samisheen)

לפני כשבוע בישרה סמי שין, בתם של השחקנים דניס ריצ'ארדס וצ'רלי שין, שהיא פותחת עמוד באתר אונלי פאנס. אביה הסתייג והפנה אצבע מאשימה לאמה, גרושתו, ואמר "מאחר שאני לא יכול למנוע את זה, אני מנסה לשכנע אותה לעשות את זה ברמה גבוהה, קלאסי ויצירתי, ושלא תקריב את האינטגריטי שלה. היא בת 18 וגרה עם אמא שלה, זה לא קרה תחת קורת הגג שלי".

האם, לעומת זאת, תמכה בבתה והגיבה בהתלהבות. ריצ'ארדס, שהייתה שחקנית ודוגמנית מבוקשת בניינטיז ושהרזומה שלה כולל יותר את משמר המפרץ ותפקיד כנערת בונד מאשר סרטים מועמדים לאוסקר, פרסמה בראיונות את העמדה שלה לנושא: "הלוואי שהיה לי את הביטחון שיש לבת שלי. אני לא יכולה לשפוט אותה, אני עשיתי דברים די פרועים". השחקנית בת ה-51 יצאה להגנת בתה גם באינסטגרם: "יש הרבה תגובות שליליות בחשבונות הסושיאל שלי בשבוע האחרון", כתבה, "אני חייבת לומר שסמי מלאת ביטחון עצמי, ושאני לא יכולה להיות ביקורתית כלפי הבחירות שלה. אני הצטלמתי לפלייבוי, למשל. גם אבא שלה לא צריך לשפוט אותה. ובכנות – איך היא יכולה להתעלם מכל ההערות הארסיות והביקורתיות בגילה? לי לקח הרבה שנים לעמוד בביקורות, ואני עדיין נאבקת. אני נפעמת מהיכולת שלה להוריד מסך על הרעש, כי זה יכול להרוס אותך". 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by sami sheen (@samisheen)

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Denise Richards (@deniserichards)

ריצ'ארדס הגדילה לעשות ודיברה בזכות הפלטפורמה של אונלי פאנס עצמה, והבהירה שכוכבי פורנו נמצאים גם באינסטגרם וגם בטוויטר, ושגם הרשתות האלה מרוויחות מהתוכן שהמשתמשים שלהם מעלים. "זה רעיון כל כך גרוע לשלוט בזה ולהפוך את זה למשהו שעושים ממנו כסף?", המשיכה. "תסלחו לי אבל לעזאזל – אם היו משלמים לי על זה? ועוד בגילי? כדי לראות אותי בביקיני? אולי אני צריכה לפתוח חשבון משלי".

אז מה הבעיה, בעצם?

Onlyfans היא פלטפורמה שבה יכולים יוצרים להציע תוכן למבוגרים בלבד תמורת תשלום חודשי או חד פעמי מצד המנויים. "אלו הפנים החדשות של הניצול והזנות", אומרת נעמה גולדברג, מנכ"לית עמותת "לא עומדות מנגד" המסייעת לנשים בזנות, "אונליפנס הופכת מול עיננו למקום שבו ניצול בני אדם הופך לענין יומיומי, בין אם זה ניצול מיני או ניצול גופני אחר. צופים שמשלמים מנוי לאונליפנס גורמים לנשים ונערות לבצע פעולות שפוגעות בהן תמורת כסף". 

"אין מספיק מודעות לזנות באינטרנט: פורנו, מצלמות, אונליפאנס. זה תחום שנראה קליל, סקסי, חמוד, כאילו אפשר לצאת ממנו כל שנייה, אבל אבל אני פה כדי לבשר לכם שזה תחום אפל ונוראי, וממש לא יוצאים משם בקלות", כתבה ב-mako נשים שורדת הזנות שלי אמיליאנה, "זנות באינטרנט היא זנות לכל דבר. היא פוצעת וקורעת את הנפש לחלקיקים. וזה לא משנה באיזה אתר את עובדת ומי נראה לך שהבוס שלך. את לוקחת את הגוף שלך ומוכרת אותו באופן הכי ציני שיש".

אמיליאנה הסבירה בטור שלה כי מנסיונה, נשים שלא עברו פגיעות מיניות כמעט ולא מוצאות את עצמן בעבודות כאלה. "נשים שלא באות מרקע סיכוני, כאלה שלא מרגישות שהגוף שלהן לא שלהן בעקבות טראומות אלא חושבות שזנות או חשפנות זה משהו חביב וקליל לעבוד בו, נשארות בדיוק שבוע בעבודה כזו", כתבה, "היו לי די הרבה חברות בתחום. כולן ללא יוצא מהכלל (!) עברו פגיעות מיניות, ויש להן מחלות או הפרעות נפשיות כאלה ואחרות. התמכרויות לסמים, הרס עצמי, מחשבות אובדניות. אלה לא נשים ממשפחות טובות עם השכלה גבוהה ובריאות נפשית שבחרו ללכת לזנות, אלה נשים עם עבר של פגיעה והזנחה, מצוקה כלכלית ורצון תת מודע לשחזר טראומה או לתקן את העוולות שנגרמו להן על ידי תחושה מזויפת של 'שליטה על המצב'".

תג מחיר על מיניות של אישה זה זנות

"מכירת תמונות פורנוגרפיות היא חלק מרצף הזנות, מכיוון שמדובר בהפיכת ביטויים של מיניות למוצר שגובים עליו תשלום, כלומר מסחור של מיניות האדם", מסבירה גם יהב ארז, דוברת המטה למאבק בסחר בנשים ובזנות, "השיח הציבורי סביב נשים בתעשיית המין מרודד לשתי אפשרויות בלבד: האחת היא סלאט שיימינג וענישה של נשים על כך שהן לא נכנסות לתבנית המקובלת של מידת המיניות המדויקת בטווח המצומצם שהחברה 'מאשרת'. האפשרות השנייה היא האדרה שלהן כמי שהחליטו לקרוא תיגר על הגישה הראשונה ולקחת את המושכות לידיים על ידי מסחור המיניות ככוח כלכלי על גברים. הגישה השנייה נוטה למתג את אותו כוח כ'העצמה נשית' ו'שחרור מיני', ולשכוח את המהות האלימה שיש בשימת תג מחיר על מיניות של אישה או של אדם באשר הוא. 
"המדיה תמיד דואגת לרמוז לנו שהדרך היחידה להיות אישה מינית היא אם את גם גובה על כך תשלום. כמובן שאין ראייה מורכבת של איך תעשיית המין מתפקדת כשומר הסף האוליטימטיבי של התפיסות האלו בכך שהיא תוחמת את המיניות הנשית בתוך תעשייה צינית ונצלנית".