במבצע "שומר החומות" שהתרחש במאי מעדה חוה, אמה של סיגל ווקנין-פרבמן (44) בממ"ד ונחבלה בראשה - ויומיים לאחר מכן נפטרה. היום עונדת הבת, מעצבת תכשיטים במקצועה, על צווארה תליון בדמותה של האם שיצרה בעצמה - ומספרת שהיא לא יכולה להסיר אותו.

"היא הייתה מאושפזת יומיים בבית חולים וזה נגמר, איבדנו אותה ככה פתאום", מספרת ווקנין-פרבמן, "ההלם היה מטורף והיה לי נורא קשה לחזור לעבוד. חוץ מלדפדף את התמונות שלה בלי הפסקה לא יכולתי לעשות כלום". ואז, יום אחד, קפצה לה לעיניים תמונה בשחור לבן של האם מיום חתונתה. "היא הייתה כלה כל-כך יפה ומיוחדת שהרגשתי שזאת התמונה המדוייקת. הרגע שבו נולדה המשפחה שלנו", מספרת ווקנין-פרבמן. את הדמות של האם מהחתונה, עם כתר על הראש, היא הפכה לתליון עבורה ועבור האחיות שלה. לאב היא הכינה סימנייה עם אותה הדמות.

סיגל ווקנין  (צילום: סיגל ווקנין-פרבמן )
"זה מרגש, עצוב ומשמח ביחד". סיגל ווקנין | צילום: סיגל ווקנין-פרבמן

זו לא הפעם הראשונה בה ווקנין-פרבמן מעצבת תכשיטים כזיכרון לאהובים שכבר לא בחיים. "הכנתי תכשיט לאמא שאיבדה את הילד שלה עקב מחלה. לבן שלה היו ציורים מדהימים, והיא ביקשה שאכין לה תליון מאחד הציורים הנבחרים שלו, ציור שהוא הקדיש לה". במקרה אחר הגיעה אליה לקוחה שחברתה נפטרה בגיל 38 ממחלה קשה. "היא היתה רקדנית והיה לה קעקוע של רקדנית על הרגל שהיא הייתה מאוד מחוברת אליו, שגם נחרט על המצבה שלה. הלקוחה ביקשה להכין תליונים מהקעקוע לאמא שלה ולבנות שלה. ההתרגשות מהתכשיט וממה שהוא מייצג היתה כל כך גדולה שקיבלתי הזמנות לאותו תכשיט גם משאר המשפחה".

כשהיא עובדת על התכשיטים האלה היא מוצאת את עצמה מרוגשת עד דמעות: "במהלך העבודה אני ממש רועדת. זה מרגש, עצוב ומשמח ביחד. אני מבינה כמה משמעות יש לזה. יש פעמים שבהן העצב כל-כך נוכח, אבל אני יודעת שבסוף הדמות הזאת תישאר הכי קרוב שאפשר. זה התחדד לי לאחר המקרה הפרטי שלי".  

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Oma Design | ציור הופך לתכשיט (@oma.dsgn)

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Oma Design | ציור הופך לתכשיט (@oma.dsgn)