ג'ון האם מפשעה
מושך? מממ. ג'ון האם, האב המייסד
מהניפ-סליפ של קייט אפטון, דרך החצאית המתנופפת של קייט מידלטון וכלה בחשיפת המפשעה של פריס הילטון (שמסתמנת כסרבנית תחתונים סדרתית) – תמונות חושפניות של סלבס ממלאות את הרשת, את הצהובונים ואת תכניות הבידור, כשבכל פעם סף הריגוש שלנו עולה ושולח את הפפראצי לחרף את נפשם ולהשיג תמונות ברורות יותר של איברים מוצנעים יותר. עד עתה, העיסוק הציבורי בעירום בלתי מתוכנן (מרומז ומעודן או גרפי ומפורט) היה על טהרת הגוף הנשי –  אבל המגמה משתנה, וטרנד הנצחת המפשעה הגברית בולט מאי פעם.

עוד בערוץ הנשים:

קמפיין מפשעה (צילום: Claire Milbrath)
חובת ההוכחה. מתוך קמפיין של מגזין vice | צילום: Claire Milbrath
החבילה הגיעה

בעוד שאצל נשים מגוון האיברים הארוגניים עשיר למדי – וכולל (בהשמטת העדפות ייחודיות ופטישים למיניהם) את החזה, המפשעות והישבן, אצל גברים עיקר העניין מתמקד באיבר המין עצמו – ומכיוון שהעולם עדיין לא בשל להכיל תמונות של עירום גברי פרונטלי מלא, התפתח ז'אנר "הבליטות" – צילומים של איברי מין גבריים מבעד לבגדים.

אחד ממובילי הז'אנר הוא ג'ון האם – לנצח דון דרייפר – שתועד במכנסיים בהירים וללא תחתונים שיחצצו בין איברו לבין העולם החיצון. ככל הנראה, לא מדובר במקרה חד פעמי של היעדר תחתונים, שכן זמן קצר לאחר פרסום אותו צילום איקוני דלפו ידיעות לפיהן מפיקי "מד מן", הסדרה בכיכובו, ביקשו ממנו להתחיל להקפיד ללבוש תחתונים על הסט, מכיוון שהוא מסיח את דעתם של אנשי ונשות הצוות. האם, מצדו, די מאס בעיסוק העולמי בחבילה המפוארת שלו, וככל הנראה מיתן את נטייתו לאוורר את העניינים, שכן לפחות לאחרונה לא תועד במלוא הדרו.

רשימת הגברים שתועדו כשרק בד דקיק מכסה את גברותם הלכה ותפחה, והיא כוללת גם את ג'סטין ת'רו (ארוסה הנצחי של ג'ניפר אניסטון), חברי נבחרת החתירה של ארה"ב באולימפיאדה האחרונה, ריאן גוסלינג, האצן השבדי ביורן ברפורס, דייויד בקהאם ושלל דוגמנים אלמונים בקמפיינים גדולים ולכאורה לא סליזיים בעליל.

אלא שהעיסוק הער במפשעה הגברית לא עוצר רק במגזיני האופנה ובצילומי הפפראצי: השיח הציבורי שהם מעוררים חופשי ומשוחרר מאי פעם, הטוקבקים מפורשים ונוקבים (ודי אם נצטט את "יאמי, שיחקה אותה הג'ינג'ית", "חופשי ומאושר" ו"ענק!!!!! תרתי משמע" מהכתבות על אודות איברו של האם) והשיתופים של אייטמים שעניינם איברי מין גבריים ברשתות החברתיות רק מעצימים ומפיצים את הבשורה. סרטון קומי, שבו פונות מספר נשים צעירות לרשת HBO ומבקשות לאזן את כמויות העירום הנשי של "משחקי הכס", "אימפריית הפשע" ו"דדווד" ולהראות "קצת בולבולים בטלוויזיה שלנו" זכה ליותר ממיליון וחצי צפיות, והמונח "איברים מוצנעים" מעולם לא נשמע אירוני יותר.

נקמה מתחת לחגורה

אבל האם נשים באמת יכולות לחפצן גברים? והאם מפשעה נחשבת לאיבר סקסי, עם או בלי קשר לתפקוד המרכזי שלה בקיום יחסי מין? "הגוף הנשי עדיין משמש כלי לייצוג הרבה יותר מהגוף הגברי, כך שגם אם המגמה הזו נוכחת – היא כמובן שולית יחסית לעיסוק של החברה והתרבות שלנו בעירום או עירום חלקי של נשים", אומרת ד"ר עליזה פרנקל מהתכנית ללימודי מגדר באוניברסיטת בר-אילן. "צילומי המפשעות הם אמנם החצנה של גבריות, אולם עדיין מדובר במשהו מרומז, חלקי, שלדעתי נובע מהחרדה הבסיסית של הגברים לגבי התפקוד שלהם – אני מאמינה שאם לאיבר הגברי לא הייתה את 'חובת ההוכחה' גברים היו חושפים אותו הרבה יותר, אבל מכיוון שתמיד קיים החשש שמא האיבר לא ימלא את תפקידו ברגע האמת, החשיפה התקשורתית והתרבותית שלו מוגבלת, והתמונות שאנחנו רואים רק מרמזות על הפוטנציאל הגלום במפשעה המצולמת".

קמפיין מפשעה (צילום: Claire Milbrath)
"עיסוק המתקיים בגבולות השיח הלגיטימיים" | צילום: Claire Milbrath

במשאל אקראי שיכלול נשים בגילאים שונים, מעטות ינקבו דווקא באיבר המין הגברי כאיבר המושך אותן. רובן יציינו עיניים, שפתיים, כפות ידיים ואיברים קונצנזואליים אחרים בטרם – ואם בכלל – יגיעו למפשעות. לכן, גם אם מדובר בהחפצה, עדיין מדובר במעשה תגובתי – מעין ניסיון של נשים להשיב את כבודן האבוד, אחרי נצח שבו התייחסו אליהן כאל כאסופת איברים מהודקת. לדברי ד"ר פרנקל, אכן קיים בעיסוק במפשעה הגברית אלמנט של "נקמה" נשית, אחרי שנים של החפצה. "כל התייחסות שמוגבלת להיבט מסוים וחלקי של אדם היא החפצה. אני לחלוטין לא מצדדת בדבר, ולא חושבת שהפתרון להחפצת נשים היא החפצת-נגד. עם זאת, מדובר עדיין בעיסוק שמתקיים בגבולות השיח הלגיטימיים, ושלא מעודד פוגענות או אלימות או מדרדר את העיסוק לפורנוגרפיה לשמה".

>> הג'יגולו הכי יקר ביפן: "נשים משלמות לי בשביל החברה, לא בשביל הסקס"