אישה מתבוננת בבדיקת הריון מחזיקה אצבעות (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
"כבר שנה שאנחנו מנסים, למה זה לא מצליח?" | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
בשבוע שעבר הצגנו את השאלה של י', רווקה שישנה באלכסון, שתהתה האם תהיה לה זוגיות השנה. ביקשנו דיאגנוזה קצת אחרת מסיגל אחיטוב, כירולגית שמעניקה אבחון, ייעוץ והכוונה באמצעות כפות הידיים. העובדה שהידיים שלנו מדברות את המציאות שלנו ריתקה הרבה מהגולשות וקיבלנו פניות רבות ושאלות שלכן. השבוע בחרנו להתייחס לשאלתה של גלית, בת 30, שביקשה לבדוק סוגייה שמטרידה נשים רבות: למה היא לא מצליחה להיכנס להריון? "כבר מעל שנה אנחנו מנסים להרות בשנית ללא הצלחה. כל הבדיקות תקינות. האם יהיו לנו עוד ילדים או שיש בעיה בפוריות?". אחרי שצילמה את כפות ידיה, העברנו אותן לבדיקה נוספת אצל סיגל. אחרי כשעתיים בהן ישבה וקראה טוב טוב כל פס, קו, סדק וחריץ בידיה של גלית, היא מפרטת כאן את הדיאגנוזה המלאה.

 בניתוח כף היד, בוחנת סיגל את הנתונים הבאים:

1. מראה כללי של היד ( צבע, בשרנות, ויטליות)
2. אזור הזרתות - המשקף מרכז מין ומיניות.
3. אזור החלק התחתון ( כמסומן בתמונה) 

ראשית חשוב לדעת שמבנה כפות הידיים שלנו נחלק ל-5 סוגים עיקריים: מבנה דמוי ריבוע, מלבן, טרפז , יהלום ומשולש. במקרה של גלית, מדובר במבנה משולש. כלומר: שורש כף היד צר לעומת החלק העליון שהוא רחב למדי (כפי שניתן לראות בתמונה).

אנחנו מחלקים את היד לחלוקה של שלושה: החלק התחתון נקרא "הרובד הפיזי" ובדיוק כמו בצורה של עץ, הוא משקף את השורשים שלנו: את המשפחה את היציבות.
ברמה האנטומית, החלק הזה בכף היד מסמל את את הרגליים שלנו ואת איזור האגן הקטן לנשים. או אם תרצו "האינסטלציה הנשית": רחם, שחלות, צוואר הרחם.

החלק האמצעי של כף היד משקף את הרובד הרגשי 

החלק העליון משקף את הרובד השכלי והמנטלי. במקרה של גלית, מדובר כאמור בחלק רחב יחסית, מה שאומר שגלית היא אדם מאוד שכלתני. אישה נאחזת בחשיבה, בניתוח בלתי פוסק  ,בלמידה , ביצירתיות. חשוב לך מאוד להישאר בשליטה ויש לך אפילו נטייה לאובססיה.

הפער בין החלק התחתון הצר לחלק העליון הרחב של היד הוא שזה יוצר נטייה לדרמטיות, לדאגות רבות, לאי שקט ולכאוס עקב לבטים מכרסמים, את עשויה לסבול מסחרחורות עקב קשיי הכרעה ופער בין רצונות למימושם בפועל.

אז למה את לא נכנסת להריון??

כפות ידיים של גלית (צילום: תומר ושחר צלמים, צילום ביתי)
צילום: תומר ושחר צלמים, צילום ביתי
כמו שאמרנו, החלק התחתון של היד משקף את הבית, את המשפחה ואת נוף הילדות. העובדה שהוא צר מתארת מורכבות משפחתית שיכולה לבוא לידי ביטוי באי יציבות ששררה בבית, או במעברים פיזיים ושינויים כלכליים או מעורבות וריצוי משפחתי מוגזמים. במקרה של גלית, איזור זה גם שטוח, מה שמתאר גם חוסר איזון, נטייה לדרמטיזציה והשפעות נפשיות על המערך הפיזי. מה שנקרא "דרמה קווין" בשפת הרחוב. כך למשל אם מאחר לך המחזור, את נכנסת מיד להיסטריה, מאוד חשובים לך מדדים, את בלחץ, את רצה מרופא לרופא, ולעוד בדיקה. זאת המשמעת של דרמטיזציה.

חוסר האיזון בין חלקה העליון של הכף לחלקה התחתון מעיד על חולשה ועל העובדה שאינך קשובה מספיק לגוף שלך. הדבר גם יכול להעיד על סנכרון בעייתי יותר בין הבלוטות ההורמונליות לבין עובי הרירית והשרשת העובר ברחם.

מה עלייך לעשות?

באם ביצעת את כל הבדיקות לרבות אולטרסאונד תלת מימדי או היסטרוסקופיה, אני ממליצה על הדברים הבאות:

תאכלי טוב: תזונה בריאה יותר, עשירה באבץ, חומצה פולית וויטמין E.

תזוזי: פעילות נכונה להנעת האגן לייצר סירקולציה ולשיפור משמעותי ביחס FSH-LH  והורמונים חיוניים. אני ממליצה על  טיפול לשיפור הפוריות, אחת השיטות היא "שיטת אביבה".

תקשיבי: תהיי קשובה לגוף שלך. נסי להיות ערה לצורך האובססיבי והשכלתני שלך לבדוק ולברר כל דבר. זה יוצר אצלך קיפאון ועוצר תהליכים.

בשורה התחתונה:

אני סבורה כי אין בעיה שאיננה פתירה אצלך. לראייה: בגילאי 24,26 נראתה פעילות הורמונלית שאפשרה הריון ולידת הילד, ובגיל 28 נראה קושי אולי אף פיזי. הייתי מתמקדת בבדיקת הפרופיל הורמונלי, סנכרון בין עובי הרירית לעיתויים הורמונליים: את אלו בקלות תוכלי לפתור באמצעות דיקור סיני ספציפי, ויש מטפלים ייעודיים לכך. בהנחה ותעשי זאת - שנה הקרובה, אני מעריכה שתוכלי להיכנס להריון. בהצלחה.

יש לך שאלה לסיגל? תשלחי לנו תמונה של כפות הידיים ותאריך הלידה, ל-women@mako.co.il, ואולי גם השאלה שלך תתפרסם כאן

 >> בפעם הקודמת:האם תהיה לי זוגיות השנה? סיגל מנתחת את כף ידה של הרווקה