במבט ראשון זה נשמע כמו סאטירה. מהפרויקטים המוזרים האלה שמופצים ברשת - ובסוף מתבררים כבדיחה מתוחכמת שנועדה להציב לנו מראה. נועה שפירא, "בוגרת מצטיינת של 'חיבוקים חינם' בכיכר רבין וכיכר הבימה" (כך לפי האתר שלה), מציעה להתרכבל ולהתחבק אתכם תמורת תשלום.

אבל כפי שוודאי כבר ניחשתם, מדובר ביוזמה עסקית אמיתית לגמרי. בעבור מאתיים שקל לשעה שפירא (29) גם תשוחח אתכם, תצא אתכם לארוחה או סרט או כל פעילות שהייתם חולקים עם ידידה או בת זוג. לקוחות נאמנים יוכלו גם לישון איתה חמש שעות בלילה תמורת 800 שקל, או להעביר איתה 10 שעות ליליות תמורת אלף שקל, לא כולל נסיעות. המחירון המלא מופיע באתר של שפירא. ובו היא גם מדגישה בצורה הברורה ביותר: היא לא מציעה שירותי מין משום סוג שהוא. 

"כבר כמה שנים שאני עוסקת בייעוץ זוגי והרבה אנשים מגיעים אליי כשהם לבד, בודדים, עצובים או אחרי שעברו טראומה", היא מספרת ל-mako נשים. "עם הזמן הבנתי שהרבה מהם לא בהכרח צריכים עצה מעשית אלא צריכים שמישהו יהיה שם בשבילם ויקשיב. מבחינתי, חיבוקים ומגע הם חלק מלהיות שם בשביל מישהו - וזה משתלב לי באופן מאוד טבעי עם הטיפול. לפעמים גם מגיעים אליי אנשים שקשה להם להיפתח או שעברו טראומה כלשהי והם צריכים עזרה בלפתח את האינטימיות הזאת".

זוג עצוב (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
חיבוק מפיג מתחרים ומפחית חרדות | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

כרבולים וחיבוקים הם לא דבר חדש בכלל בשביל נועה, שהייתה כאמור מחלקת "חיבוקים בחינם" בכיכר רבין וכיכר הבימה בתל אביב. היא מספרת: "גרתי במרכז תל אביב ובמשך שנים הייתי מגיעה לחלק חיבוקים פעם בשבוע. ראיתי כמה זה עושה טוב לאנשים, בין אם מדובר באישה בת שבעים או ילד קטן וביישן. חיבוק נותן לאנשים כוחות, מרגש ומחזק אותם".

אבל הרעיון עצמו, כמו כל דבר טוב, הגיע אלינו מהדוד סם: "בארבע השנים האחרונות התחלתי לראות כתבות באינטרנט על מתכרבלים מקצועיים בתשלום בארה"ב ואני עוקבת אחרי האתרים הגדולים בחו"ל שעוסקים בנושא וקוראת מחקרים וחומרים נוספים בתחום ואני כבר הרבה זמן מתבשלת עם זה. כנראה שהטריגר האחרון היה לפני כחודש, כשארגנו מסיבת כרבולים אצלנו בבית של כ-15 חברים וידיד שלי אמר לי שמרגישים שאני מתכרבלת מומחית. בנוסף, תמיד רציתי להיות עצמאית ופתאום הכל התחבר לי לרעיון הזה".

לא מפחיד אותך להעביר ככה לילה שלם עם אדם זר?

"לילה עם שינה זה לא משהו שאני מציעה לכל אחד, בטח לא ללקוחות חדשים וזה לא יקרה עם אדם שאני לא מכירה כבר. באופן כללי אני בוררת את הלקוחות שלי ולפני שאני נפגשת איתם אני בודקת שהם רציניים. אני מנהלת איתם שיחות הכרות ובודקת שהם עברו על חוזה הלקוח באתר. אם אני רואה שמדובר במישהו לא רציני שמגיע מהמניעים הלא נכונים אני פשוט לא נפגשת איתו. למשל, פנה אליי מישהו שישר רצה לתאם פגישה בטלפון ולא רצה לעבור את כל התהליך של קריאת החוזה באתר ולא המשכתי את התהליך איתו".

ואם בכל זאת תפלי על האדם הלא נכון?

"אני מודעת לסכנה הטמונה בפעילות הזאת ולכן אני דואגת לאמצעי זהירות. אני מגיעה למפגשים עם תרסיס פלפל, ותמיד שמה את בן הזוג שלי או איש קשר אחר בכוננות לשלוח הודעות ולראות שאני בסדר. אני סומכת על האינטואיציות שלי לגבי אנשים, אני קוראת אנשים טוב ואפילו משיחה אונליין אפשר ללמוד המון ואני לא מוותרת על הסינון הראשוני הזה. בנוסף, יעצו לי לעשות הקלטה או תיעוד של כל מפגש בין אם בסאונד או אפילו בצילום כדי שאנשים יבינו שאין מקום למשחקים ויתכן שבאמת אאמץ גם את האמצעי הזה.

נועה שפירא, מתכרבלת מקצועית (צילום: שי יודקובסקי)
נועה שפירא, מתכרבלת מקצועית | צילום: שי יודקובסקי

שפירא היא כנראה ההוכחה שלא כל אחד עם זוג ידיים יכול להיות מכרבל מקצועי. כמו כל מטפל טוב - צריך לקרוא את הבן אדם שמולך, להתאים את עצמך אליו. "זה עניין של נוכחות ותשומת לב", היא מפרטת. "אם מישהו ניגש לחביוק בהתלהבות – אחבק אותו בהתלהבות, אם מישהו ביישן ומגיע מהוסס – אהיה עדינה איתו. וגם תוך כדי החיבוק, פשוט לזרום איתו אם הוא רוצה יותר חזק אז יותר חזק, אם הוא רוצה יותר זמן אז יותר זמן, כמובן עד הגבול שגם אני מרגישה איתו בנוח".  

קרה פעם שמישהו גרם לך לא להרגיש בנוח?

"בתקופת החיבוקים חינם פעם הגיע בחור נורא גבוה שמעך אותי בחיבוק ואחרי זה גם התחיל לשלוח לי ידיים. בשלב הזה פשוט זזתי אחורה ואמרתי לו 'אוקיי, תעזוב עכשיו'. הכל הסתדר כי אף פעם לא הייתי לבד, תמיד הייתי מוגנת על ידי החבורה שהייתה איתי. נגיד בן אדם כזה אני מראש לא אהיה איתו לבד בחדר".

יכול להיות שבעקבות הכתבה הזאת יגיעו אלייך עוד טיפוסים כאלה. איך תדעי לברור?

"בגדול, מאוד אשמח אם אנשים יגיעו דרך המלצות מפה לאוזן, בין אם דרך חברים או לקוחות שהמליצו, או דרך פסיכולוגים שיפנו אליי מטופלים. כמובן שאני לא מתיימרת להיות סמכות רפואית ואם אני רואה שלמטופל יש בעיות שהן מעבר לכוחותיי , אעביר אותו לאיש מקצוע. אני לא מנסה לצבור סתם לקוחות אלא שאנשים יגיעו לאן שהם צריכים להגיע, לאן שיהיה להם טוב".

"ברור לי גם שיכול להיווצר מצב שמטופל ייקשר אלי. במקרה כזה אצטרך להבהיר לו שהוא שוכר את שירותיי ואם זה קשה לו אז דרכינו יפרדו. אם ארגיש שמישהו מתחיל לפנק אותי בטיפים ומתנות או חורג מהגבולות, אעצור אותו ואקטע את הקשר".

ציינת שיש לך בן זוג, לא מפריע לו שאת מבלה לילה שלם עם זרים, עם גבר זר?

"לא, גם הוא עובד לפעמים מחוץ לבית גם בלילות והוא היה מעדיף שתהיה לי חברה מאשר שסתם אשתעמם לבד בבית. אנחנו יחד כבר 7 שנים. כשהוא שמע על הרעיון, הוא ישר אמר שזה ממש יכול להתאים לי. הוא מפרגן במאה אחוז, ומאוד מקווה שאמצא משהו שאני טובה בלעשות אותו ויוכל להחזיק אותי בעולם הזה".

נתקלתם בנשים מעניינות נוספות? ספרו לעדי רם בפייסבוק