המגזין הספרדי "פוארה דה סרי" עורר מחלוקת גדולה ברשת ותגובות נסערות, לאחר שפרסם על שער הגיליון האחרון שלו תמונה של מישל אובמה, הגברת הראשונה של ארה"ב, כשהיא חשופת חזה ועטופה בדגל ארה"ב. תמונתה של אובמה שונתה דיגיטלית באמצעות פוטושופ ו"הולבשה" על ציור של שפחה שחורה משנת 1800 של אמנית צרפתייה. העורכים של המגזין בחרו להצמיד לציור את הכותרת "מישל נכדתו של עבד, הגברת של אמריקה", ורמזו לשושלתה של אובמה, שהיא צאצא של עבדים שחורים.

מישל אובמה טופלס
הציור המקורי לצד שער המגזין

הציור המקורי של האמנית מארי-גיימין בנואה, ששמו "Portrait d’une négresse" (דיוקן של אישה שחורה) צויר שש שנים לאחר שבוטלה העבדות בצרפת, ונתפש כיצירה מעוררת השראה וכסמל לזכויותיהם של נשים ושחורים. כיום הציור מוצג במוזיאון "הלובר" בצרפת.

מישל אובמה בשמלה לבנה של ג'ייסון וו (צילום: Mark Wilson, GettyImages IL)
תאהב לראות את עצמה בלי חולצה על שער מגזין? | צילום: Mark Wilson, GettyImages IL

התמונה על שער המגזין נוצרה על ידי האמנית הצרפתייה קרין פרצ'רון-דניאלס, והיא חלק מסדרת פורטרטים של קולאז'ים, בהם אנשים מפורסמים "מולבשים" על ציורי עירום. פרצ'רון-דניאלס יצרה גם קולאז'ים של הנסיכה דיאנה, אברהם לינקולן וגם ברק אובמה עצמו – כולם בעירום מדומה. פרצ'רון-דניאלס טוענת כי סדרת התמונות "מספקת מבט שונה על אנשים מפורסמים", והצהירה כי "אני בטוחה שמישל תאהב את התמונה. אני מקווה שיום אחד היא תראה אותה".

בעוד שעורכי המגזין חשבו שמדובר ב"הצהרה אמיצה", בארה"ב רואים במוסד הנשיאות דבר שהוא כמעט קדוש, והתגובות הנסערות ברשת לא איחרו לבוא.  אלת'יה לגל-מילר, בעלת טור, זעמה כשראתה את השער: "השער מחזק את ההכחשה ההיסטורית של נשים שחורות כאינדיבידואל. מדובר בסקסיזם ומניפולציה זולה, עורכי המגזין צריכים להתבייש ולהתנצל".