מאז ומעולם אורי יצחקי, בת 16 וחצי מחיפה, ראתה בשיער חלק בלתי נפרד מהחיים שלה ורק בכיתה ד' היא החליטה לגזור אותו. כשהגיעה למעצב השיער השכונתי, הוא סיפר לה על שיתוף הפעולה של "פנטן" וזכרון מנחם ואמר לה שעם גזירה של עוד כמה סנטימטרים היא תוכל לצרף את השיער שלה לתרומה לחולות סרטן. אורי כמובן הסכימה.

בכיתה ו' נכנסה אורי שוב לאותה מספרה ושוב בחרה להעביר את השיער שלה לתרומה. באותה תקופה היא עדיין לא ייחסה לכך חשיבות מיוחדת, רק ידעה שהיא מעוניינת לעזור לנשים חולות שזקוקות לפאה או השתלה.

אולם בכיתה י' הכל השתנה: אצל אורי גילו סרטן נדיר מסוג סינוביה סרקומה ולמרות ניסיונות להימנע מזה, היא נאלצה להתחיל טיפולים כימותרפיים.

אורי יצחקי
חזרה לתרום שוב בכיתה ו'. אורי יצחקי | צילום: עצמי

עם הפנים קדימה

כיום אורי נמצאת אחרי הטיפולים המשמעותיים ובסיומו של תהליך התאוששות מורכב. הניתוח השלישי שלה הסתיים בסוף אוגוסט, בתחילת ספטמבר בישרו לה שהכל תקין ובנובמבר היא קיבלה את האישור המיוחל על כך שאין גרורות.

רגע לפני שהיא חוזרת לגמרי לשגרת הלימודים, הספקנו לתפוס איתה שיחה קצרה: "בזמנו לא כל כך שינה לי סנטימטר אחד לפה וסנטימטר אחד לשם. תרמתי, קיבלתי תעודה שאותה הצגתי מול כל הכיתה וזה היה נורא נחמד", היא נזכרת. "גם בפעם השנייה חשבתי לעצמי שאפשר לתרום שוב וזה היה ממש ככה על הדרך".

אורי יצחקי
"בת 16 עם שיער קצר על גבול קרחת זה חריג" | צילום: עצמי

"האמת שלא חשבתי שזה משהו שיקרה לי. גם תכננתי לפני הצבא להסתפר עוד פעם ולתרום ואפילו הארכתי שיער. בכיתה י' כשגילינו על המחלה ועל הצורך בטיפולים כימותרפיים בחרתי ללכת עם פאה. היום אני יודעת שסגרתי מעגל כשעברתי מתורמת לנתרמת, אבל עד שאת לא שם את לא באמת מבינה כמה זה עוזר".

"לא הייתי מצליחה לעשות את זה בלי הפאה"

הפאה שהכינו עבור אורי בהתאמה אישית הפתיעה גם אותה: "לפני שהתחלנו עם הכימותרפיה הלכנו לפאנית בירושלים. אחרי שבועיים חזרנו אליה, קיבלתי את הפאה וזה היה כמעט אחד -לאחד כמו השיער שלי", היא מספרת.

"הפאה עזרה לי לקבל את עצמי ואת המראה החדש שלי. אני חושבת שבלי הפאה, התהליך של הקבלה העצמית ואיך אני נראית, מבחינת החוסר של הגבות, השיער והריסים, היה הופך ליותר קשה. למעשה, לא הייתי מצליחה לעשות את זה בלעדיה".

"בנוסף, בגלל שאני רשג"דית בצופים, נורא פחדתי לחזור וחששתי מהתגובה של החניכים", מגלה אורי. "בכל זאת, מישהי בת 16 עם שיער קצר על גבול קרחת. זה טיפה מוזר וטיפה חריג. נורא פחדתי שבגלל השוני הכל כך משמעותי הזה, הם לא יקבלו אותי. מבחינתי, הפאה נורא תמכה בי במקום הזה של להיות איתה עד שהם מתרגלים אליי ומקבלים אותי – ואז עשיתי שיחת הכנה לכל החניכים וסיפרתי להם. הרוב היו בשוק כי הם לא שמו לב לזה בכלל".

אורי יצחקי
"הפאה עזרה לי לקבל את עצמי ואת המראה החדש שלי" | צילום: עצמי

"בסופו של דבר, זו הרגשה טובה לתת למישהו משהו שאין לו, כשלך יש את זה בשפע", אורי מבקשת למסור. "גם אם התספורת תצא קצרה ממה שחשבת - זה יצמח תוך שבוע-שבועיים או מקסימום חודש-חודשיים ויהיה ארוך חזרה, בעוד מי שעוברת טיפולים כימותרפיים תצטרך לחכות הרבה יותר".

השבוע (24-26.12) יתקיימו ימי התרמה מרוכזים מטעם "צמה של עוצמה" - יוזמה משותפת של מותג פנטן ועמותת זכרון מנחם - המזמינים אתכן לפתוח קבוצת וואטסאפ עם חברות שמתכוונות לתרום שיער ולצרף אליה נציגה שתלווה אתכן בתהליך. צרפו את המספר 054-5661166 וקחו חלק בפרויקט.