לפני כשבועיים סיפרנו לכם כאן על תופעה מדאיגה שהולכת ומתגברת: יותר ויותר נשים פונות למרפאות הפלסטיות כדי לעצב את שפתי הפות שלהן. על פי הנתונים שפורסמו באתר החדשות האוסטרלי, ABC News, מספר הנשים שעברו ניתוחים פלסטיים גניטליים שילש את עצמו בעשור האחרון, כאשר הניתוח המבוקש ביותר הוא "פות ברבי": עיצוב השפתיים הגדולות כך שייפגשו בקו ישר ויסתירו בתוכן את השפתיים הקטנות.

אחת הסיבות שמובילות נשים לבחור בהליך המיותר, הוא חשיפה מוגברת לפורנוגרפיה והמחשבה המוטעית שאיבר המין שלהן לא נראה נורמלי. כעת, אתר קוסמופולטין שוחח עם ד"ר ברברה לוי, מומחית לגניקולוגיה, כדי להבין מה באמת נחשב למצב לא רגיל - ומה פשוט שונה.

גודל

גם השפתיים החיצוניות וגם הפנימיות גדלות בזמן יחסי המין, ובאופן כללי גודלן משתנה מאישה לאישה. מחקר שנערך ב-2005 שבדק משתנים שונים באנטומיה הנשית מצא שאורכן של השפתיים החיצוניות נע בין 7 סנטימנטרים ל-12, ואורכן של הפנימיות נע בין 2 סנטימטרים ל-10.

השפתיים אמנם עשויות להיות גדולות יותר ולגרום לאי נעימות בגלל שפשוף בבגדים, אבל מדובר במצב שכיח. ד"ר לוי מציינת שב-31 שנות עבודתה כרופאה היא ייעצה אך ורק לשלוש נשים לעבור הליך רפואי כדי לקצר את שפתי הפות. "אני מסרבת לנתח נשים מסיבות קוסמטיות", אומרת לוי. "צריכה להיות סיבה מאוד משכנעת לעשות זאת. נשים שמרגישות ששפתי הפות שלהן מפריעות להן  יכולות להיוועץ ברופא, אבל הסרה של חלק מהרקמה הזאת משמעותה הסרה של רקמה מינית פונקציונאלית".

אורכידאה (צילום: flickr, flicker)
נשים משוות - אבל רק לשחקניות פורנו | צילום: flickr, flicker

צורה וצבע

אם תסתכלי על הפות שלך באמצעות מראה ודאי תבחיני בחוסר סימטריה. בדיוק כמו שהפנים שלנו לא סימטריות וכפות הרגליים שלנו לא סימטריות - כך גם שפתי הפות: אחת מהן גדולה מהשנייה, וזה נורמלי לגמרי. אין גם שום דבר לא תקין בשפתיים פנימיות ארוכות יותר מהחיצוניות. מחקר מ-2005 מגלה שאצל מחצית מהנשים זה בדיוק המצב. במילים אחרות, בדיק כמו שהגברים לא הולכים לעצב עטרות פין או לעשות הרמת אשכים - אין שום סיבה שאת תבחרי בסכין מנתחים 

מבחינת הצבע, גם כאן המגוון רחב. יש נשים עם צבעי פות בצבע מעט סגלגל או ורוד ויש נשים עם שפתי פות בצבע חום - והכל מקובל ונפלא. הצבע היחיד שאמור להטריד אותך זה אדום - וגם זה שהסיפור מלווה בכאבים. אז שווה לשקול לתחתונים נוחים יותר.

פסיפלורה (צילום: istockphoto)
מגיע במגוון צורות | צילום: istockphoto

מרקם

העור ממנו מורכבות השפתיים החיצוניות הוא אותו העור שעוטף את גופך, פשוט עם שיער ערווה. מבחינה זו, את יכולה לטפל בו בדיוק כמו שאר הגוף. למשל, למרוח קרן לחות מרגיע במקרה של יובש או גירוד. רק שימי לב כמובן שזה נשאר בגבולות החיצוניים. על השפתיים הפנימיות לא צריך - ואף מומץ שלא - למרוח שום דבר ואפילו אין צורך לרכוש סבון לשטיפה אינטימית.

מבחינת המרקם, אנחנו חוזרות על עצמנו - אבל שוב, יש מרקמים שונים שאינם מעידים על שום בעיה. שפתי הפות כוללים בלוטות קטנות שנראות כמו עור ברווז או קפלי עור - ושניהם נורמליים לחלוטין. הדבר היחיד שיש לשים לב אליו זה שומות חדשות או ציסטות - במקרה כזה את צריכה לקבוע תור לרופאת הנשים.

חצי תות (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
ומרקמים | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

שיער

הסרת שיער ערווה לא הופך את הוואגינה שלך לנקייה יותר. בואו נהרוג ונקבור את המיתוס המטופש הזה אחת ולתמיד. ההחלטה האם להסיר שיער היא קוסמטית נטו והיא לגמרי בידיים שלך. הדבר החשוב שאת כך צריכה לדעת זה שמשיכות תדירות של העור סביב הפות (בטיפולי שעווה) עשוי לגרום להיווצרות בלוטה במשפעות שתכאיב במגע.

קראו גם: המדריך למרוט המבסוטה

ד"ר לוי מציינת בהקשר זה שלשיער ערווה יש תקפיד חשוב ביחסי מין. השיער סופח נוזלים שיוצאים מהוואגינה והשפתיים שלהם יש ריח שמושך אנשים. שיערות הערווה גם מגינות עלינו כאמור מזיהומים שונים, למרות שזה כנראה משמעותי יותר במדינות עולם שלישי.

מקור תמונה ראשית