"אחרי שאני מורידה שיער במפשעה יש לי בעיה מעצבנת בשירותים: הפיפי זורם חופשי לכל הכיוונים, משפריץ ומרטיב לי את הטוסיק", התוודתה אנונימית באחת מקהילות הנשים ברשת, ואנחנו החלטנו שהגיע הזמן להידרש לסוגיה. מדובר אמנם בצרות קטנות, אפשר לומר איזוטריות – ובכל זאת, בעיית השתן המתפזר במפשעה חלקה משיער ערווה היא נחלתן של רבות.

ההסבר לתופעה די ברור: שיער הערווה הגדל באזור השפתיים החיצוניות של הפות לוכד את השתן ומנקז אותו בזרם אחיד לתוך האסלה. כאשר הפות חלק, הנוזל זולג לכל הכיוונים. "גיליתי את זה בפעם הראשונה בה הורדתי שיער מהשפתיים בשעווה", שיתפה ניצן (37), "ישבתי בשירותים ועשיתי פיפי ופתאם הרגשתי איך הפיפי מחליק לאורך הגוף ומרטיב אפילו את הירכיים הפנימיות. זה היה מבאס. מאז כמובן למדתי לשלוט בעוצמה של הזרם, כדי לא להירטב. אחרי כמה ימים השיער חוזר לאט-לאט, וגם היום כשאני עושה לייזר האיזור לא נשאר חלק לגמרי ואני סובלת מהעניין הזה רק בשבוע שאחרי הטיפול".

השיער לא סתם נמצא שם

"אני מכירה היטב את התופעה ואפילו מקפידה ליידע את כל מי שמגיעה אליי שזה קורה. אני עושה צחוק ואומרת להן: 'ישפריץ לכן לכל הכיוונים'", אומרת רחלי צור, קוסמטיקאית פרא רפואית מהמרכז לרפואה אסתטית במודיעין, "זה קצת מרתיע את הנשים המבוגרות, אבל הנשים הצעירות לא מפחדות ועפות על זה. כקוסמטיקאית שחזקה מאוד בתחום הסרת השיער אני ממליצה להן תמיד להשאיר שם קצת שיער, כי זה לא סתם נמצא שם, אבל הרבה פעמים לא מקשיבות לי".

"לשיער בערווה יש ערך והסבר ביולוגי ואבולוציוני משחר הימים", מוסיפה תקווה מלכה, קוסמטיקאית פרא-רפואית ומטפלת בקליניקת הופקוסמטיק, "אבל הרצון להיות חלקות ללא שיער גוף מביא נשים להסיר אותו. כשמגיעות אליי נשים להסרת שיער במפשעה אני מסבירה שאי אפשר להיות חלקות לצמיתות באזור הזה: בלייזר השיער בשפתיים תמיד חוזר, ואם מורטים בשעווה אז האזור נקי משיער מקסימום שבועיים. לגילוח יש גם תופעות אחרות כמו גירוד בנרתיק או עיבוי השיער בערווה, שלא להזכיר את הפצעים שנגרמים".

שתי נשות המקצוע קובעות שאין יותר מדי מה לעשות: "אני ממליצה להשאיר משולש קטן, אסתטי ומסופר קצר, שגם יהיה מעין משפך לשתן וגם סקסי", אומרת מלכה, וצור מסכימה: "אין לי מה להציע לנשים שמתעקשות להסיר שם, מלבד להשאיר פס דק של שיער ערווה. יש נשים שמקבלות את דבריי ומקשיבות לי".