עוגת שוקולד (צילום: jupiter images)
"אני לא רעבה!", ריסון קוגנטיבי עאלק | צילום: jupiter images

לא מפסיקה לאכול? שבעה אך ממשיכה לנשנש? לא מבינה איך בעלך יכול לסתום את הפה בשעה שמונה בערב בעוד את ממשיכה לרדת על שלל מעדנים, גזרים, מלפפונים ופיצה גם בשתיים בלילה? ובכן, לפי מחקר חדש הבעיה היא בך, ועוד איך בך. אבל לא באישיות המקסימה שלך חלילה, אלא בעובדה שנולדת אישה. הבשורה הטובה שאת לא באמת אשמה. הבשורה הרעה היא שאין לך יותר מדי מה לעשות עם זה. אם נאמין למסקנות המחקר, יש משהו במוח הנשי שמקשה עלינו להתמודד כראוי עם דחפי הרעב הפתאומיים שלנו. וגם לא הפתאומיים. במידה שהמסקנות האלה נכונות, הרי שהן מספקות תשובה הגיונית לסיבה שבגללה אחוז גבוה יותר של נשים סובל מעודף משקל.

המחקר ערך סקירות מוח ל- 13 נשים ו-10 גברים, במטרה לבחון איך הם מגיבים למזון האהוב עליהם אחרי שצמו במהלך 17 שעות. "מי שאמר שהוא אוהב צלעות בברביקיו, קיבל מנה ענקית מזה. חיממנו אותם במיקרוגל כדי שהם גם לא יוכלו להימלט מהריח, נתנו להם טעימה קטנטנה וגם תיארנו להם איך מכינים את האוכל בצורה מפתה", אומר החוקר האכזר מטעם אוניברסיטת סטוני ברוק בניו יורק לאיי.פי. בשלב הראשון הראה המוח של כולם סימנים עזים של רעב ורצון לאכול, ולאחר מכן התבקשו כל הנסיינים לעשות מה שמעט בני תמותה יכולים: להשתמש בטכניקת "ריסון קוגנטיבי" שאותה למדו, במטרה לחשוב על כל דבר אחר מלבד הרעב. "הסימנים שהתגלו היו מאוד שונים בקרב המוח הנשי מהגברי", אמר החוקר. כל המשתתפים אמנם טענו שהם הצליחו לדכא את הרעב, אבל המוח שלהם הראה סיפור אחר – אצל הגברים, האזורים האמונים במוח על אכילה אכן הראה כי הרעב חלף, אבל המוח הנשי המשיך להראות סימני רעב וקרייבינג אמוציונאליים, מה שאומר שכל מה שהגוף שלהן רצה זה אוכל, ועכשיו. אנחנו כנראה שקרניות טובות כשזה מגיע לרעב שלנו.

סתם שמנות או קורבנות של אבולוציה?

נורה וולקוי, חוקרת נוספת, סיפרה שהממצאים מאוד הפתיעו אותה והיא משערת (בדגש על משערת) שייתכן שהם נובעים מהצרכים התזונתיים של גברים ונשים.לדבריה, העובדה שלפי המסורת אישה צריכה לדאוג לתזונה הבריאה של ילדיה גרמה למוחה להתרגל לאכול כשיש אוכל זמין. "בימינו, אנחנו מתמודדים עם גירויים של אוכל בכל זמן נתון, כך שהבנה אמיתית של תגובות המוח לגירויים אלו יעזרו לנו להתמודד איתן". רק שבינתיים, כל מה שיש לנו זה גירויים מתמידים.

גברת שמנה על בחור (צילום: t-lorien, Istock)
זה שאתה לא רעב, זה רק כי אתה לא אישה! | צילום: t-lorien, Istock

עוד בממצאי המחקר: נשים נוטות לאכול יותר מגברים כשמוגשים להן מאכלים טעימים או כשהן נתונות במצב רגשי מתוח. יופי, אז עכשיו כשהעובדות הכואבות ברורות לנו, איך הן בדיוק עוזרות לנו להתמודד עם הצמיגים או עם הכמיהה הלא ברורה לשוקולד ופסטה? "ככל שנבין יותר על הגורמים שמביאים אותנו להחלטה לאכול, נדע גם כיצד לעצור את עצמנו", אומרים החוקרים. בקיצור: זה לא עוזר לנו.

אגב, נתון פחות חיוני למחקר, אבל מעורר תיאבון: המאכלים האהובים על הנסיינים נעו בין פיצה ולחמניות קינמון להמבורגרים ועוגיות שוקולד. מעניין מה הממצא הזה עושה לכם עכשיו אם אתם גברים או נשים.

>> רוצות להמשיך להתרפרש? הצטרפי לפייסבוק של ניו פארם ותוכלי לקבל טיפים והטבות