גלולת זהב
היית לוקחת כמוסת הרזייה גם אם את מודעת לסיכונים?
כל אישה שאי פעם עשתה דיאטה וראתה תוצאות לטווח רחוק יודעת בוודאות שאין  דבר כזה קיצורי דרך. אולם, מסתבר שלא כולן מוכנות להשלים עם התובנה הזאת. נתונים חדשים במחקר בריטי חדש מגלה כי רבות מעדיפות לרוץ מהר לעבר קו הסיום, גם אם זה אומר שהן מסכנות את בריאותן. מסתבר ש47 אחוז מתוך 1,911 נשאלות בסקר נוטולות כמוסות הרזייה ומשלשלים שמבטיחים להאיץ את התהליך, זאת למרות שהן מודעות היטב לסכנות הבריאותיות בדבר. רובן אגב הודו שהתוצאות לא החזיקו מעמד זמן רב.

"לא טוב להתעסק עם מערכת העיכול"

שימוש בממריצים לא הייתה הדרך היחידה שניסו המשתתפות במחקר על מנת לרדת במשקל. במחקר המטריד שפורסם בדיילי מייל נטען עוד כי 45% מהנשים שהשתתפו במחקר צמות את דרכן לרזון ומדלגות בעקביות על ארוחות, בעוד 19% ניסו לעשות דיאטת כסאח בעזרת מרק כרוב בתור תחליף למזון נורמלי.

"אם את בעודף משקל ורוצה לרזות את צריכה לעשות שינוי שלוקח זמן, כי הגוף שלנו הוא מערכת ביולוגית", אומרת טובה קראוזה, דיאטנית קלינית, מומחית בתזונה בהריון ולאחר הלידה, ומסבירה את השפעת המשלשלים על גופנו. "במעי הגס יש את הפסולת מהאוכל ונספגים בו מים, במעי הדק נספג האוכל. הגוף שלנו צריך את המים האלה ומי שנוטלת משלשלים מאבדת את המים האלה. בפועל, היא אכן מורידה במשקל אבל בהכרח שמה את עצמה בסכנת התייבשות בטווח הקצר, נזק לאובדן מינרלים ותת תזונה בטווח הארוך. בעיה נוספת היא שלמשלשלים יש גורם של התמכרות ותלות ואת עלולה לפתח עצירות, כך שלא תוכל להיות לך יציאה מבלי שתיקחי את התכשיר הזה. המון נשים ששתו סוגים של תה משלשל שהיה מפורסם לפני עשרים שנה, עד היום סובלות מעצירות בגלל זה. לא טוב להתעסק עם מערכת העיכול".

אוכלות מזון לתינוקות

היקף מתניים (צילום: jupiter images)
"המון נשים ששתו סוגים של תה משלשל שהיה מפורסם לפני עשרים שנה, עד היום סובלות מעצירות בגלל זה" | צילום: jupiter images
למרות שאין סטטיסטיקות לגבי נושא  התמריצים והמשלשלים בארץ, קראוזה אומרת שזה נפוץ בהחלט. "זו תופעה שקיימת, אך לא מדוברת כך שלא ברור באיזה היקף היא קיימת. אני והקולגות שלי נתקלות בה מדי פעם. אנחנו גם רואות בשיח שמתקיים בנושא ברשתות החברתיות שיש דיונים סביב העניין הזה".

לטענתה, שימוש בממריצים מזיק לבריאות גם בטווח הקצר וגם הארוך. "יש כל מיני תכשירים כי זה שוק נורא רווחי משום שאנשים לעד יחפשו קיצורי דרך. ישנן כמוסות שיש בהן סיבים או תמציות צמחים, משלשלים ותה לשתייה ועוד רבים. אבל אין  מוצר מבוסס מחקר מבחינה אמינה. במקרה הטוב התכשירים לא יזיקו, אבל במקרה הגרוע הם יכולים לפגוע בבלוטת התריס, לגרום לעילפון, חולשה, שינוי במצבי רוח, נשירת שיער ועוד. כמו כן, מכיוון מכיוון ש-50% מההריונות אינם מתוכננים, ייתכן מצב בו אישה תיקח תכשירים כאלה והיא בעצם בתחילת הריון שאינה יודעת עליו, מה שעלול להיות מסוכן".

על פי תוצאות המחקר בבריטניה, 71% מהנשים טענו שהן פונות לטכניקות הרזייה משונות באופן די שגרתי. יותר משליש אמרו שהן ניסו בעבר "דיאטת נוזלים", בעוד ש-26% אמרו שהן המירו מנות מזון רגילות בקערות קורנפלקס. עוד בשיטות המקוריות:  30% עברו טיפול יופי אשר מסיר מים מהעור על מנת לרדת באופן זמני במשקל. באופן הזוי לחלוטין, רבע מהנשים אף הודו שהן אוכלות מזון לתינוקות משום שהפרופורציות הן קטנות יותר. רבע אחר מהנשים אמרו שהן בתפריט מזון שמורכבת אך ורק מפירות וירקות (נשמע בריא, אבל איפה החלבונים והפחמימות?). 18% מהנשים ניסו לרזות בדרך משעשעת על ידי כך שקנו צלחות קטנות יותר. מה שמטריד הרבה יותר הוא הנתונים הבאים: בעוד 14% אמרו שהן אוכלות בכוונה מזון שיגרום להן לחלות כך שהן יוכלו להקיא או לשלשל את המזון, 52% אמרו שהן ינסו טכניקת הרזייה גם אם זו עשויה לסכן את בריאותן. מתוכן, 76% הסבירו שהן מתעדפות ירידה במשקל על האפקטים השליליים על גופן.

"אנחנו מעדיפות לקום מחר בבוקר ולרדת במשקל"

אישה מתלבטת בין עוגה לתפוח (וידאו WMV: Jacob Wackerhausen, Thinkstock)
"השמנה נובעת מצירוף של שלושה דברים: אכילה רגשית (פיצוי למשהו), שפע של אוכל ואורח חיים יושבני" | וידאו WMV: Jacob Wackerhausen, Thinkstock
לטענת קראוזה, "השמנה נובעת משילוב של שלושה דברים: אכילה רגשית (פיצוי למשהו), שפע של אוכל ואורח חיים יושבני". על מנת לרזות היא אומרת, יש מספר דברים שעלייך לעשות. "את צריכה לעשות שינוי מעמיק והוא מצריך זמן. את צריכה לעורר בתוכך את המוטיביציה, להחליט שמה שהאוכל נותן לך את יכולה לקבל מדברים אחרים, את צריכה להיות מודעת לזה שכשרע לך על הנשמה את אוכלת וזה תהליך. הבעיה היא שאנחנו מעדיפות לקום מחר בבוקר ולרדת במשקל בלי מאמץ אבל אין דבר כזה".

>> המדריכה ליוגה עלתה במכוון 20 קילו
>> צפו: שנה של מאבק בסרטן בדקה של סרטון
>> "השינוי החיצוני הוא כלום לעומת הביטחון שהרווחתי"

mako נשים, עכשיו גם בפייס. אז למה את מחכה?