אישה אוכלת המבורגר במסעדה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
אבדה לנו החירות הפנימית להיות מי שאנחנו | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
אם אחרי כל יום עצמאות אתם אוחזים בבטנכם עמוסת הקבבים, משחזרים את תועפות הפיתות שהעריתם לקרבכם ומנסים לחשוב כמה ליטרים של טחינה זורמים במחזור הדם שלכם – אתם כמובן לא לבד. אבל השנה, בתזמון מושלם, חל יום העצמאות בדיוק ב"יום הבינלאומי ללא דיאטה", מה שאולי יקל עליכם קצת את רגשות האשם הפוסט-מנגליים הקבועים.

היום ללא דיאטה מצוין ברחבי העולם החל מ-1992. יוזמת האירוע היא מארי אוונס יאנג, פעילה פמיניסטית בריטית ששמעה על נערה בת 15 שהתאבדה בעקבות דיאטה כושלת והחליטה לצאת למלחמה בתעשיית הדיאטות ולפעול להגברת המודעות לסכנות האנורקסיה והבולמיה. היום הבינ"ל ללא דיאטות מצויין בענידת סרט כחול (בדומה לסרט האדום שמסמל הזדהות עם המאבק באיידס והסרט הוורוד שנועד להעלות את המודעות לסרטן השד), ולפי האתר הרשמי "נועד לחגוג את קבלת הגוף כפי שהוא ואת השוני החיצוני בין בני האדם".

כל האמת על הקשר בין בריאות, דיאטה ומשקל

האתר הרשמי של היום ללא דיאטות, INDD, מציין גם כי מטרותיו המוצהרות הן לחזק את המאבק באפליית שמנים, להעניק לעולם יום אחד של חופש מהאובססיה הכללית למשקל וספירת קלוריות, להבין כיצד דיאטות מנציחות אלימות נגד נשים, לכבד את זכרן של קורבנות הפרעות האכילה וללמד את הציבור את האמת על הקשר בין בריאות, דיאטות ומשקל. ומה היא אותה אמת? איילת קלטר, דיאטנית קלינית ומנהלת מרכז "שפת האכילה" לטיפול בהשמנה והתנהגויות אכילה, מסבירה.

"התשוקה להיות רזה אל מול הפחד להיות שמן יצרו בחברה שלנו ערכים חדשים. הערכים הללו מנהלים כמעט כל אדם ביחסו אל עצמו וביחסו אל האחר: למעשה, הפכנו לחברה השוקלת ומודדת את אזרחיה ומתקשה לראות באדם מכלול שמעבר לנתונים מספריים של גובה, משקל ו-BMI", קובלת קלטר. "בתוך עולם זה צריך האדם (כמעט בכל גיל ובכל מין) לפלס את דרכו. זה מזמן התבלבלו לנו מושגים כמו כוח רצון ושליטה ונכרכו בבריאות, משקל גוף והגדרה עצמית. אבדו לנו החירות הפנימית להיות מי שאנחנו, הבחירה החופשית וההקשבה האינטואיטיבית לגופנו. היום הבינלאומי ללא דיאטות, וגם המרכז שלי, לקחו על עצמם להוביל שינוי חברתי שישנה את התפיסות הללו, ולאפשר לאנשים לחיות חיי חופש מתוך הבנה שאנשים אמיתיים מגיעים בכל הגדלים".

אין תמונה
לכל אדם יש משקל שמתאים לו. איילת קלטר

אבל לפני שאתם קופצים ראש לקערת חומוס, חשוב להבין שחופש מדיאטה הוא לא רישיון להשמנה חסרת גבולות. "האלטרנטיבה לשעבוד לדיאטה הוא לא שעבוד לאכילה חסרת גבולות", מצננת איילת את ההתלהבות. "האופציה שאנחנו מציעים היא הכרה במציאות: 95% מהאנשים שמצליחים לרדת במשקל עולים שוב לפחות חלק ממה שהורידו בתוך שנה עד חמש שנים, ולא כי הם חלשי אופי או חסרי כוח רצון. אנחנו חייבים להבין שלכל אדם יש משקל שמתאים לו, גם אם הוא לא מתיישר היטב עם הגרפים והטבלאות שאנחנו מכירים, וככל שהוא יתעלל בעצמו יותר וינסה לרדת מאותו משקל מבורך הוא יהיה שמן יותר, ויסבול מאכילה משובשת והערכה עצמית נמוכה בגלל כל אותם 'כשלונות' שחווה. המטרה של היום ללא דיאטות היא להבהיר שאנשים יכולים להיות בעודף משקל סביר ועדיין ליהנות מבריאות טובה, שהמשקל לא מגדיר את זהותנו ווודאי שלא את ערכנו והכי חשוב: לאושר אין משקל".

מה זה עודף משקל סביר?
״עד bmi 30  אין שום בעיה, וזה טווח נורמלי לחלוטין. כאשר אדם הוא בעל bmi 30-35, מה שמוגדר כ'השמנה בדרגה 1', אין שום מניעה שיהיה בריא וחיוני. הבעיה מתחילה ב-35 bmi ומעלה, שהוא בעייתי לכולם ויש לשאוף לרדת ממנו".

>> ואם כבר דיאטה, אז שתהיה ללא דיאטה