בחורה מחזיקה את הראש ומאחוריה בחור עם הגב (צילום: istockphoto)
אל תכעסי, תכווצי | צילום: istockphoto

העובדה שגוף ונפש קשורים האחד בשני ומשפיעים זה על זו כבר מזמן אינה מנוכסת לסינים ורפואתם. כעת, מבשר לנו המגזין הרפואי האמריקאי "ביהביורל מדיסין" תובנה חדשה ומדאיגה: תחושת מתח עלולה גם להשפיע על התפתחות סרטן בצוואר הרחם. 

החוקרים תישאלו 78 נשים אשר תוצאות בדיקת הפאפ שלהן (הליך רפואי הבודק גילוי מוקדם של סרטן בצוואר הרחם) חרגו מהנורמלי "מהי רמת המתח בחייכן". במקביל, בדקו החוקרים את אותה הסוגיה בקרב 28 נשים אשר תוצאות בדיקותיהן היו תקינות. ממצאי המחקר העלו כי קיים קשר חזק בין מתח לסרטן צוואר הרחם.
"נשים אשר דיווחו על רמות גבוהות של מתח בחייהן, ללא קשר אמיתי למה שעובר עליהן באמת, הראו כי הן מפתחות את וירוס הפפילומה האנושי אשר עלול לגרום לסרטן צוואר הרחם", אומרת קרוליין פאנג, פסיכולוגית במרכז הסרטן שבפילדלפיה והכותבת הראשית של המחקר. הסרטן המדובר הינו הסרטן השני השכיח ביותר בקרב נשים מיד לאחר סרטן השד. קרוב ל-250,000 נשים בשנה אשר סבלו ממחלה זו מתות, מדווח ארגון הבריאות העולמי.

כאמור, אחד הגורמים אשר מובילים לסרטן צוואר הרחם הוא וירוס הפפילומה האנושי, אשר מתפשט במהלך קיום יחסי מין. עם זאת, לא מדובר בגזרה ידועה מראש. ישנם זנים שונים של הווירוס אשר לא כולם מובילים בהכרח לסרטן וכן במידה ומערכת ההגנה הטבעית של הגוף חזקה מספיק, הווירוס יכול להיעלם באותה הספונטאניות שבא. 

אז איך נפתור את הבעיה? לדברי פאנג נדרשים מחקרים נוספים אשר יצליחו להוכיח כי ירידה במתח בקרב נשים אכן יכולה לעזור לגוף להילחם בווירוס. אז נכון שאין לנו עדיין אסמכתה מדעית, אבל להירגע ולהשקיע אנרגיות במחשבות טובות נשמע לנו תמיד כמו טיפ טוב לחיים בריאים. לא?

>> רוצות להמשיך להתרפרש? הצטרפי לפייסבוק של ניו פארם ותוכלי לקבל טיפים והטבות