את בהריון ושוקלת לעשות הפלה? אם כן, הדבר האחרון שאת צריכה הוא שמישהו יחליט עבורך, בטח ובטח שזרים יכנסו לך לתחתונים - ועוד במסווה של מתן תמיכה וליווי. זוהי תמצית הבעיה באתר החדש של אגודת "אפרת".

האתר www.hapala.co.il לא חושף את עצם מהותו – שלוחה של עמותת אפרת המתנגדת להפלות. הוא מעמיד פני אתר אובייקטיבי, ומציע ליווי ותמיכה לנשים המעוניינות לעבור הפסקת הריון. אלא שהוא אינו מפרט מהי אותה התמיכה - אלא רק מציין שהפונות יקבלו ייעוץ וחוות דעת רפואית מרופא בעל ותק רב. אי אפשר למצוא באתר חומר קריאה משום סוג. קבלת הסיוע מותנית ביצירת קשר – את בהריון לא רצוי, את לבד, קשה לך, אנו היחידים היודעים מה טוב לך.

עוד ב-mako נשים:

בואי חמודה, אנחנו נגיד לך מה טוב לך

הנשים הפונות לאתר מקבלות פרטים של עו"ס, ולאחר יצירת קשר עמה נחשף פרצופו האמיתי של ה"סיוע": העובדת הסוציאלית היא עובדת של עמותת אפרת, והיא מפעילה לחץ על האשה שלא לעבור הפלה תוך ניצול הבלבול שלה ומצבה הנפשי הקשה. שהרי כזכור, כמו שהובהר היטב בעמוד הבית של אתר "הפלה", אף אחד לא באמת מבין את האישה המבולבלת, היא בודדה, קשה לה – והיא הגיעה למקום היחידי בו יקשיבו לה ויגידו מה טוב לה.

אגודת אפרת מתנגדת להפלות. זכותה. אך מחובתה לקדם את האני-מאמין שלה ביושרה ולפעול בדרכים כשרות, המכבדות את הנשים החוות הריון לא רצוי, ופעמים רבות נמצאות בשלב קשה ואף משברי. השיח הציבורי וחופש הביטוי הנהוג בישראל מכבד מגוון דעות ואמירות, שלעיתים מקוממות מאוד בעלי אמונות שונות. אבל חופש הביטוי לא מאפשר הולכת שולל, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בנערות צעירות עטופות בחששות ובושה, או בנשים צעירות הנלחמות על גופן ועל זכותן להחליט האם להיות אם ומתי.

אישה עושה בדיקת הריון (צילום: istockphoto)
תהיו נגד הפלות, אחלה. אבל תגידו את זה | צילום: istockphoto

אגודת אפרת מעניקה סיוע כלכלי לנשים בהיריון המעוניינות לבצע הפסקת היריון על רקע של מצוקה כלכלית. זהו פאן נוסף של המדיניות החברתית-כלכלית שלנו, ומצער לדעת שבחברת השפע שלנו יש נשים החוששות מהבאת ילדים בגלל המציאות הכלכלית שלהן. אך אלה הן מיעוט בלבד; מנתונים של ארגוני-שטח כמו "אשה לאשה", "לדעת לבחור נכון", "נשים לגופן" ואחרים, נשים פונות להפסקת הריון משום שאינן רוצות תינוק חדש בנקודת הזמן הספציפית, ואינן זקוקות להטפות מוסר או לשוחד בדמות סיוע כלכלי זמני. אין ספק שמדיניות כלכלית שבאה לקראת נשים ואימהות הינה הכרחית, אך שינוי זה צריך להגיע כמדיניות ממשלתית ולא כסיוע המותנה באילוץ האישה להמשיך הריון שאינה חפצה בו.

לאור חשיפת אגודת אפרת כמי שעומדת מאחורי האתר, פנינו לשרת הבריאות ולרשם העמותות בדרישה חד משמעית למפעיליו להורידו לאלתר או לשנותו כך שיישקף נאמנה את הערכים ואת המסרים של אגודת אפרת, ללא הטעיית הפונות.  

הכותבת רונית פיסו היא רכזת ״נשים וטכנולוגיות רפואיות״, אישה לאישה מרכז פמיניסטי (חיפה)

>> הפוך על הפוך: מפרסמת תמונות עירום כדי למחות על פרסומן