הנסיעה של האובמים לאירופה אמנם מסמנת את ההופעה הראשונה של הנשיא ברק בזירה הבינלאומית, אבל זאת הייתה בהחלט הגברת הראשונה שגנבה את הכותרות הראשונות בעיתונים. ואם האמריקאים מאוהבים במישל שלהם, אז עכשיו גם האירופאים מפנטזים עליה, ואת גודל הבאזז שיצר הביקור הנשיאותי באמת קשה לסכם במילים.

גם כאן, ההשוואות לזוג קנדי היו בלתי נמנעות. ב-1961 הם נסעו לפריז, אבל זאת הייתה דווקא ג'קי שכבשה את לב הצרפתים עם חוש הסטייל שלה והצרפתית השוטפת. "אני האיש שמלווה את ג'קלין קנדי לפריז", אמר אז הנשיא, ואפשר לנחש שגם ברק אובמה מרגיש אותו הדבר. "האם היא תלבש שמלה ללא שרוולים לפגוש את המלכה?", "סקר: מישל יותר פופלרית מברק", "הזרועות החטובות שלה זה גם בגלל גנטיקה וגם בגלל התעמלות", "קרלה ברוני סרקוזי ומישל אובמה: רגע אופנתי טעים", "מישל אובמה: לידתה של סופרסטאר מאוד מודרנית". זה רק חלק קטן מהכותרות שמתרוצצות בעיתונים ובאתרי האינטרנט באירופה בשבוע האחרון. אי אפשר להרים את הראש מהרצפה מבלי לשמוע אנקדוטה על מעלליה של מישל, כולל הגובה המדויק של העקב שהיא לובשת. היא, כך נדמה, לא ממש מתלוננת.

המלכה מאוהבת

הסיבוב הרשמי של הזוג התחיל בלונדון, ואם חשבתן שהשטיח האדום של טקס האוסקר הוא אירוע אופנתי מכונן, אז כדאי שתשמעי מה הלך בוועידת ה- 20–G שהתקיימה בעיר בשבוע שעבר. לא הרבה זוכרים את הדיונים על הכלכלה העולמית הממוטטת וחובות העולם השלישי, אבל נשות העולם החופשי בהחלט הותירו רושם בל יימחה, ובראשן הובילה את השבט האופנתי הגברת הראשונה. מישל כיכבה עם חליפות מתוך הקטלוג של J.crew – הרשת האמריקאית האהובה עליה, שמציעה בגדים "נקיים" וסולידיים במחירים יחסית שווים לכל נפש, כאלה שהולמים את השיק הספורטיבי-אלגנטי-לא מנקר עיניים שלה. היא המשיכה בפריטים של המעצבים האהובים עליה –Thakoon וג'ייסון וו (שאת שמלת הערב שלו בחרה ללבוש בנשף ההשבעה של הנשיא, מה שמיד הקפיץ אותו למעמד של מעצב מוביל ונחשק).


הלו"ז הצפוף של בני הזוג בחלט איפשר למישל להפגיז באאוטפיטס. בהמשך השבוע, זאת הייתה הפגישה עם מלכת אנגליה שעוררה לא מעט דיונים ומחלוקות. בהתחלה בגלל השמועה שאובמה מתעתדת ללבוש – שומו שמיים – שמלה נטולת שרוולים לפגישה. לפגישה הגיעה אובמה בלבוש סולידי שכלל חולצה לבנה בעלת שרוולים, וחצאית ומעיל שחור. המלכה בת ה-82 הייתה כל כך מוקסמת מהגברת הראשונה, שהיא זנחה את כללי הטקס והניחה את זרועה על כתפה. אובמה, בתגובה, סטתה גם היא מהפרוטוקול הרשמי והנוקשה של מפגשים עם מלכת אנגליה, וחיבקה בחזרה. הבריטים לא כל כך אהבו את זה, אבל הבליגו. בכל זאת, המלכה אישרה.

 בפגישה של מישל עם שרה בראון, אשתו של ראש ממשלת בריטניה, ההיסטריה של הבריטים כבר הייתה בשיאה. אובמה לבשה חליפה מקטלוג ג'יי קרו האהוב עליה – קרדיגן בגוון קרם עם רקום באבנים מנצנצות ב-298 דולר, וב-10 בבוקר כבר לא היה אפשר להשיג את הדגם הזה באתר החברה. גם החצאית שלבשה מישל, מאותו אתר בדיוק, נעלמה מהמדפים כלא הייתה. היום, מי שרוצה להתהלך בדגם הזה, תאלץ להתווסף לרשימת המתנה שעומדת בינתיים על 200 נשים נלהבות. וזאת כנראה המחמאה הכי גדולה שאישה יכולה לקבל. 

מפגש פסגה של הנשים הראשונות

אחרי לונדון קפצו הזוג אובמה לצרפת, שם נרשם רגע מכונן לא פחות נרשם בפגישת הפסגה בין קרלה ברוני-סרקוזי למישל שהתקיימה בשטרסבורג. זה לא קשה למצוא נקודות להשוואה בין השתיים: שתיהן גבוהות ומשפיעות (והולכות עם נעליים שטוחות כשהן מלוות את הבעל), שתיהן נשואות לגברים חזקים ושתיהן מנפנפות סטאר פאוור בכמויות מסחריות. אובמה עטתה מעיל שחור באורך ברך, עם הדפס פרחים בצבע מגנטה של Thakoon . הגברת סרקוזי הלכה על מראה מעט יותר סולידי עם שמלת מעיל זמש בצבע אבן עם סרט גדול בצוואר. העולם עצר את נשימתו, והאירוע עבר עם הרבה חיוכים ותקתוקי מצלמות, ולמעט העובדה שמישל זנחה את הנעליים השטוחות לטובת עקבים קטנים, והסתכלה על קרלה מלמעלה, קשה לומר שנרשמו תקריות דיפלומטיות.

מישל אובמה וקרלה ברוני (צילום: Handout, GettyImages IL)
במפגש הפסגה עם סרקוזי. שתי נשים עוצרות נשימה | צילום: Handout, GettyImages IL


אחרי למעלה מ-50 ימים בבית הלבן פלוס סיבוב הופעות מוצלח ביותר באירופה, אין ספק שמישל אובמה קיבעה את מקומה סופית כאחת הנשים הראשונות המוצלחות שהיו. נכון, יש כאלה שעדיין לא מפרגנים, מעצב העל אוסקר דה לה רנטה, למשל, שתמה על בחירותיה האופנתיות הלא קונבנציונליות ולא מבין למה היא צריכה ללכת בבגדים של J.crew כשהיא יכולה ללבוש כל מעצב על שחשקה נפשה. מצד שני נראה אותו מעמיד רשימת המתנה של 200 איש לסוודר.

מי שמעוניינת להתעדכן במעלליה האופנתיים של הגברת הראשונה, מוזמנת לבקר ב- mrs-o.org – בלוג המתעד כל פריט שהיא לובשת.