את בטח מכירה את הטורבן. רצועת בד ארוכה הנכרכת פעמים אחדות סביב הראש ומשמשת כיסוי ראש לגברים בארצות האסלאם ובהודו. בעברית הוא נקרא צָנִיף. ובאופנתית, זה הדבר הכי נכון היום על הראש שלנו. מעצבי על כמו ארמאני, ז'אן פול גוטייה, ג'ייסון וו ועוד, הציגו אותו לראווה על המסלולים, שרה ג'סיקה פרקר חבשה אחד בסרט ההמשך של "סקס והעיר הגדולה", וכוכבות כמו קייט מוס וסלמה הייק כבר אימצו את הלוק. על ראש הפאשניסטה בוער הטורבן?

אין תמונה
חבושה בטרנד האחרון. סלמה הייק בתצוגת האופנה של סטלה מקרטני

לא עוד כובע, אלא הצהרה

מתברר שכיסוי הראש הזה לא באמת הלך לשום מקום, למרות שמעולם לא היה עמוק במיינסטרים. אבל נדמה שהפעם הוא זוכה לפרופיל גבוה, ובאופן שקט אך אסרטיבי מצליח לחדור פנימה - למסלולים, למגזינים ואף לרחוב. וכמו כל דבר אופנתי, גם הוא מקבל טוויסט מסובב ראשים.

העניין הוא כזה: טורבן אינו מיועד לצנועות ולביישניות. הוא דורש אישיות שמלאה בביטחון עצמי, אחת שמאמינה בכל ליבה בלוק שלה, והוא ללא ספק דורש מחויבות והתחייבות למראה. טורבן אינו עוד כובע. הוא הצהרה.

אין תמונה
התפקיד מחיב: אייקון אופנה קארי בראדשו עם הטורבן. מתוך סקס והעיר הגדולה 2

ג'ון אמברוס, סטייליסטית של מפורסמים כמו מארי ג'יי בלייג', דידי וג'יי.זי, התאהבה ברעיון וחבשה טורבן שונה בכל יום במהלך שבוע האופנה האחרון של ניו יורק. היא גם זו שהסבירה לסולנג' נואלס (אחות של ביונסה) איך עוטפים את הדבר הזה על הראש. לדבריה, הטורבן קיבל במה בתצוגה של פראדה כבר ב-2007, אבל אנשים לא הבינו על מה הרעש הגדול.

קייט מוס ומארק ג'ייקובס - טורבן (צילום: Larry Busacca, GettyImages IL)
דפקה הופעה מוזהבת ב-2009. קייט מוס ומארק ג'ייקובס | צילום: Larry Busacca, GettyImages IL

אין תמונה
חסידה גדולה של הטורבן לדורותיו. הסטייליסטית ג'ון אמברוס

אחת האחראיות לשובו של הטורבן לכותרות היא קייט מוס, שהגיעה חבושה באחד לאירוע היוקרתי שהתקיים במטרופולין בניו יורק ב-2009. "קייט מוס יכולה להיראות איך שהיא רק רוצה", אמרו עליה אז. "היא יכולה להיות בת השכן, היא יכולה להיות רוקיסטית אבל ברגע שהיא שמה על עצמה את הטורבן, היא פשוט הייתה כוכבת".

עכשיו נדמה שהטורבן יצא מתחום האופנה העילית והגיע עד לרחוב. לא בהמוניו, אבל בהחלט ישנם טפטופים אופנתיים. מעצבים כמו יגאל עזרואל, כריס בנץ ושרלוט רונסון שילבו את כיסוי הראש בקולקציות, ומגזין elle ברזיל הציג הפקת אופנה מושקעת בתוספת הטורבן המהולל.

אין תמונה
למדה איך עושים את זה. סולנג' ביונסה

אין תמונה
הולך טוב על מסלולי האופנה. ז'אן פול גוטייה

כובע פוליטי או שמא אביזר אופנתי?

לטורבן היסטוריה משלו. הוא מקושר כמובן לעולם המוסלמי, ולא פעם עלול להיראות כמו סוג של הצהרה פוליטית. אבל נשות הוליווד מעדיפות לראות בטורבן אביזר ראש וינטג'י א-לה שנות השלושים, כמו שחבשו כוכבות כמו גו'אן קרופורד וגלוריה סוונסון, שנחשבו אינטליגנטיות, מלומדות, תרבותיות וסקסיות.

אין תמונה
מקום של כבוד על המסלול. ג'ייסון וו

אין תמונה
הטורבן שולט גם במגזינים. קרוליין טרנטינינ ב-elle ברזיל

"אופנה היא אילמת עד שאנחנו מעניקים לה את הקול", אומרת הסטייליסטית אמברוס, אשר הצליחה לדחוף את הטורבן גם לקליפ חדש של הזמרת כריסט מישל. "ובזה טמונות האנרגיות והאומץ של הטרנד הזה, ושל כל האחרים". יפה סיכמת. אז למי יש את הביצים לחבוש אחד כזה לעבודה?

>> גדול זה יפה: טרנד האוברסייז משתלט
>> טורבן לא תמצאי פה, אבל יופי של אקססוריז בהחלט: הכנסי לStyleRiver