החודש מתקיים יום התלתלים הבינלאומי. יהיו שיגידו שזה רק שיער, אבל בסקירה היסטורית ותרבותית, זהו כנראה אחד הימים המוצדקים בקלנדר. תלתלים, בניגוד לשיער החלק, עברו לא מעט תלאות עד שהגיעו לתדמית שלהם היום. אספנו כמה עובדות שאולי לא ידעתן על השיער היפה ביותר:

ההורים שלי מתולתלים - ואני?

ובכן, בואו נתחיל במובן מאליו. כן, זה גנטי. אם שני ההורים מתולתלים, ניתן לשער בביטחון כמעט מוחלט שגם ילדיהם יסתובבו עם רעמת שיער מתולתלת ומפוארת. אגב, זה נכון כמובן גם לאלו שמסתובבים בעולם עם שיער חלק טבעי. ומה קורה כשהורה אחד מתולתל לתפארת והשני חלק? ובכן, יש סיכוי גבוה שהצאצא יגדל שיער גלי – בין חלק למתולתל.

איך תלתל נוצר?

האמת טמונה בזקיק. לפי מכון דוידסון למדע, ההבדל בין שיער מתולתל לשיער חלק קשור לאופן הצמיחה של השערה בתוך הזקיק: זקיק של שיער חלק הוא ישר, זקיק של שיער גלי/מתולתל הוא מעוגל. הצורה הזו אגב נקבעת כבר במהלך זמננו ברחם אמנו, וכאמור לגנטיקה השפעה עצומה.
התלתלים כסמל למאבק של האפרו-אמריקאים

מתולתלת גאה (צילום: OPOLJA, shutterstock)
כן כן, התלתלים עוברים בגנטיקה | צילום: OPOLJA, shutterstock

אי אפשר להתווכח עם עובדות - שיער מצליח לעורר רגשות מזה אלפי שנים. רגשות נגד השיער המתולתל הצפוף שמאפיין בעיקר את האפרו-אמריקאים התעוררו כבר ב-1700, שנות העבדות. השיער היה מאפיין בלתי נפרד מההיסטוריה השחורה - החל מסגנונות שבטיים אפריקאים ועד ראסטות ואפרו.

במאמר של ה-BBC שחקר את ההיסטוריה של השיער השחור בתרבויות אפריקאיות מוקדמות, תסרוקות יכולות להצביע על הרקע המשפחתי, השבט והמעמד החברתי של האדם. רבים האמינו אגב ששיער, לאור מיקומו הקרוב לשמיים, הוא הצינור לאינטראקציה רוחנית עם אלוהים.

במהלך המאה ה-19, העבדות בוטלה בחלק גדול מהעולם, כולל בארצות הברית בשנת 1865 ואנשים שחורים רבים חשו לחץ להשתלב בחברה הלבנה והתאימו את שיערם בהתאם.
סגנון השיער באפרו, שהופיע בשנות השישים במהלך התנועה לזכויות האזרח, היה כבר סמל למרד, גאווה והעצמה. אנשים שחורים הפגינו נגד הפרדה ודיכוי גזעיים והם עשו זאת, לא מעט, באמצעות השיער הפרוע והמפואר שאי אפשר להתעלם ממנו: רעמת האפרו. ומאז התלתלים כבר לא מתביישים, ולא נחבאים מתחת לכיסויי ראש כי כך הם נדרשים.

תלתלים (צילום: Anastasiia Kazakova, shutterstock)
השיער כצינור לאינטראקציה רוחנית עם אלוהים | צילום: Anastasiia Kazakova, shutterstock

הסרט שהעלה את התלתלים לדיון נוקב

בשנת 2008, סרטו הדוקומנטרי של כריס רוק "שיער טוב" החיה שיחה עולמית על פוליטיקה של שיער שחור. הסרט בחן את המחיר הפיזי, הרגשי והכלכלי שהחלקת שיער גובה מחייהן של נשים שחורות כשהן מנסות להגשים אידיאלים של תרבות היופי (ע"ע: מישל אובמה, ביונסה, אופרה ווינפרי, טיירה בנקס, נעמי קמפבל והרשימה ארוכה וזולגת כמובן לאישה הממוצעת). הסרט התיעודי מתח ביקורת קשה על המגהצים למיניהם, המחליקים ושימוש בכימיקליים השונים.

עם כניסתן של יוטיוב (2005), (Tumblr (2009 ואינסטגרם (2010), נשים שחורות רבות החלו ליצור קהילות ולהחליף מידע על עיצוב שיער טבעי וקבלה עצמית. כמובן שגם למוזיקה הפופולרית היה חלק גדול בהפניית תשומת הלב למשמעות השיער, לזהות ולהערכה העצמית.

האבולוציה של התלתלים

תלתלים היו קיימים כאן תמיד אם כי הם לא נראו אותו דבר. מבחינה תרבותית, הם שינו את צורתם לפי הדרישה החברתית: החל מהנשים הצעירות בשנות ה-20 של המאה הקודמת ש"קיצרו" את תלתליהן בגלים מסוגרים, דרך תספורת הפודל של שנות החמישים והאפרו המפואר של הסבנטיז ועד ללוק הוויבי של שנות ה-2000.

תלתלים (צילום: simona pilolla , shutterstock)
למוזיקה הפופולרית היה חלק גדול בהפניית תשומת הלב למשמעות השיער | צילום: simona pilolla , shutterstock

תלתלים הם עולם בפני עצמו

אם נניח לרגע את ההיסטוריה החשובה בצד, בסוף היום – לחיות עם תלתלים זו חוויה שדורשת בעיקר הבנה כיצד לגרום לתלתלים לעבוד למעננו.

אחד הכללים החשובים ביותר בעולם הטיפוח של שיער מתולתל הוא שמירה על לחות השיער, שכן השיער המתולתל יבש ושביר מטבעו, וגם כדי להימנע מחשמל סטטי וניפוח יתר. לכן, חשוב לבחור מוצרים מתאימים שיגרמו לשיער המתולתל להיות במיטבו. רוצות דוגמה? בבקשה – סדרת לחויות מקצועיות מבית נטורל פורמולה, כוללת בתוכה 3 מוצרים, כשכל אחד מהם מספק לחות לשיער מתולתל ותוצאת עיצוב אחרת: Cream & glaze- לחות עשירה בגלייז לתלתול מעוצב ומוגדר; Cream & Keratin- לחות עשירה בקרטין טהור לתלתול פתוח ומשוחרר ולהורדת נפח; Cream & Coconut oil- לחות עשירה בשמן קוקוס לתלתול טבעי, רענן ומלא ברק.

אחד המוצרים הנוספים שמעצבי שיער אוהבים להשתמש בהם הוא הגלייז שמפסל ומגדיר תלתלים גמישים. נטולה פורמולה השיקה אחד כזה בדיוק לציבור הרחב, מועשר בחמאת שיאה להזנה וברק ללא פרבנים וללא סולפטים – רכיבים הידועים כמייבשים שיער מתולתל. את הגלייז המקצועי מעסים מעט בין כפות הידיים ומורחים על שיער לח/יבש מהקצוות כלפי מעלה. אם אתן רוצות נוכחות גדולה של רעמה, ייבשו עם דיפיוזר.