תחתונים ופתיתי שלג (צילום: SXC)
אז איך את שם למטה? | צילום: SXC
יחסית לשטח של כמה סנטימטרים מרובעים, נושא שיער הערווה הנשי תופס נפח משמעותי בשיח הפמיניסטי, הקוסמטי והחברתי בשנים האחרונות. בשנות ה-90 הזדעזע העולם מול טרנד השעווה הברזילאית (למי שמבלה את ימיו בקריאת שופנהאואר בשפת המקור, נבהיר כי מדובר בהסרה של שיער הערווה כולו, ללא שפמים ופסים למיניהם) – ומאז הוויכוח האם מדובר בפרקטיקה אסתטית ונקייה או באקט מעודד פדופיליה וכר פורה לזיהומים פשוט מסרב לגווע. כינסנו שתי נשים משני צדי המתרס – אחת שמסירה הכל באדיקות כבר שנים, ואחת שמסרבת לגעת באזור – כדי לשמוע קצת על ההחלטה, השיקולים והתגובות.

לא נוגעת: שיר, בת 25, עובדת בשירות לקוחות

"אני ממש לא הטייפקאסט של פמיניסטית, וכן מקפידה מאוד על הסרת שיער ברגליים ובבית השחי ועל גבות מסודרות ומעוצבות. אבל איכשהו, עם הסרת שיער במפשעה ממש לא נוח לי, וזה ממש לא עניין של פינוק או פחד מכאב. משהו במראה של מפשעה חלקה לגמרי מזכיר לי דברים מלוכלכים, סרטים אירוטיים ופנטזיות לא נאותות. אין לי טראומה מינית מהילדות או משהו כזה, כמו קוסמטיקאית נלהבת אחת טרחה לשאול אותי כשסירבתי להצעה שלה למרוט אותי שם כשהייתי אצלה בטיפול פנים – זה פשוט לא יפה בעיניי מבחינה אסתטית, וממה שחברות שלי מספרות גם מגרד בטירוף כשזה צומח. אני בכלל לא מבינה מה הטעם להשתעבד לזה, אם נהנים מהתחושה החלקה רק כמה ימים, ואז צריך לחכות שיגדל מספיק כדי למרוט שוב – בפועל, רוב החודש את או עם פצעים וכאבים אחרי המריטה, או עם זיפים בציפייה שיהיו מספיק שערות כדי למרוט שוב. בנוסף, יש פה עניין של שלטון גברי. למה שאישה בוגרת, שעברה דבר או שניים בחיים, תסתובב עם מפשעה של תינוקת? לא קיבלת מחזור? לא גדל לך החזה? אז למה מהסממן הכל כך נשי במובהק הזה אנחנו נדרשות – ואני אומרת בפירוש, נדרשות – להתעלם?

"אני אישית לא אחת שמחליפה הרבה פרטנרים, ולמעט תקופה קצרה אחרי הצבא תמיד היה לי חבר קבוע – אבל אף אחד שהייתי איתו לא אמר לי שום דבר ולא ביקש ממני להוריד שיער שם, או אפילו רמז לי שלא נוח לו עם הבחירה האסתטית והערכית שלי. אני עוד לא נשואה אפילו, אבל כשיהיו לי ילדים – זה ממש לא המודל שאני רוצה להנחיל להם. הם צריכים לדעת שבגוף האדם יש שיער, וזה טבעי ויפה – ואני לא מוכנה שהבן (שעדיין אין לי) יצפה מהחברות שלו להיות חלקות לגמרי רק כי זה מה שהוא ראה בבית, או שהבת שלי (שעדיין לא נולדה) תרגיש ששיער הערווה שלה מגעיל או לא יפה".

מורידה הכל: נטע, בת 31, מנהלת חשבונות

תחתוני גבר (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
איך הבחור שלך אוהב את זה? | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
"אני מודה שפעם הרעיון קצת דחה אותי, והייתה לי אג'נדה מאוד מנומקת בנושא. בנוסף, חברה שלי פעם הגיעה לחדר מיון ולקחה שבועיים אנטיביוטיקה חזקה בגלל אבצס שהזדהם באזור, אחרי שהיא השתמשה במכשיר להסרת שיער שכנראה לא היה מספיק נקי, כך שהייתה לי ממש רתיעה. איך בכל זאת התחלתי? בגלל בן הזוג הקודם שלי. אחרי כמה חודשים יחד הוא תפס אומץ, ואמר לי שהוא רוצה לבקש ממני משהו. הוא עשה את זה בצורה מאוד דיפלומטית ועדינה, ומאוד השתדל לא לתת לי הרגשה שאני מוזנחת או לא אסתטית בעיניו, ורק אמר שנראה לו שיהיה מהנה יותר לשנינו אם אנסה להוריד הכל, אבל כמובן שזו החלטה שלי וכו'. אחרי כמה ימים של מחשבה פשוט קבעתי תור למורטת שחברה שלי המליצה עליה, לקחתי שני אופטלגין והורדתי את התחתונים. זה ממש לא כאב כמו שחשבתי (אולי בגלל האופטלגין...), ואחרי כמה שעות האדמומיות נרגעה. למחרת כבר ניסינו את התוצאות – והיה מדהים. אני לא מרגישה נוח להיכנס לפרטים, אבל התחושה שונה לחלוטין, אין מה להשוות לקודם.

"למרות שנפרדתי מאז מבן הזוג ההוא (לא על רקע קוסמטי דווקא, הוא פשוט עבר לחו"ל), אני ממשיכה להסיר באדיקות, וכל חודש, איך שהמחזור מסתיים, אני אצל הקוסמטיקאית. ההרגשה הרבה יותר נקייה, אני מרגישה מאוד נשית וחלקה, גם במלתחות בבריכה אני רואה שרוב הנשים מורידות אם לא הכל – אז את רוב השיער באזור. בעיניי זו לא בחירה מדכאת, אלא בחירה מתוך כוח נשי, וככה אני בוחרת להתייחס לזה".

>> האם את מורטת או משחררת?
>> המדריך למרוטה המבסוטה

רוצה ערכה להסרת שיער ביתי על חשבוננו? כנסי כנסי