נינה ואן הרן גדלה בקהילה נוצרית שמרנית במישיגן ונאלצה להתחתן עם אדם זר בגיל 19. פריידי רייס מעולם לא הייתה לבדה עם בעלה היהודי האורתודוכסי לפני שנישאה לו, גם היא, בגיל 19. את שרה טסמין חיתן אביה, שחי בקהילה מוסלמית אדוקה, כשהייתה בת 15 בלבד. שלוש נשים שאולצו להתחתן מספרות בסרט דוקו חדש על ההתעללות הפיזית, המינית והמילולית שחוו. על פי יוצרת הסרט, קייט ריאן ברייר, בין השנים 2000-2010 כמעט 250,000 ילדים בארה"ב היו נשואים, כש-77 אחוז היו נערות צעירות שנישאו לגברים המבוגרים מהן משמעותית.

ואן הרן (38) גדלה בחווה במערב מישיגן עם שלושת אחיה. עד כיתה ג', לדבריה, חייה היו רגילים – ואז הוריה החליטו להוציא אותה ואת אחיה מבית הספר ולהתחיל ללמדם בבית. "התחלנו לחיות באורח חיים שמרני, כשמסביבנו רק אנשים שחושבים כמונו", היא מספרת. כשהייתה בת 11 המשפחה אימצה לחלוטין את האמונות של תנועת הפטריארכיה הנוצרית, קהילה דתית שמרנית שמציבה גברים בתפקידי סמכות ונשים בתפקידים הכפופים להם. "אבא היה ראש הבית ומקום האישה והילדים היה לתמוך, לכבד והכי חשוב לציית לו בכל רגע נתון", אומרת ואן הרן.

נישואי קטינים  (צילום: מתוך הסרט)
נינה ואן הרן: בגיל 19 אביה חיתן אותה עם גבר שבקושי הכירה | צילום: מתוך הסרט

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Nina Van Harn (@live_life_over)

כבר באותו הגיל החל אביה של ואן הרן לדבר איתה על נישואים. "כשהייתי בת 13 האמנתי בתוקף שהתפקיד היחיד שאלוהים נתן לי למלא בחיים הוא של אישה ואמא", היא אומרת. כשהייתה בת 19 אמר לה אביה שהוא מצא לה בעל. "ידעתי שאני לא אומר לא," אמרה ואן הרן, "זה היה רצון האל. לא חשבתי שבאיזשהו מקום מאלצים אותי לעשות את זה".

בסרט מספרת ואן הרן על נישואים קשים ומתעללים – פיזית ומינית. "בכל רגע הוא יכל לבוא ולקחת את הגוף שלי", היא אומרת. לאחר כמה שנים החלה האמונה שלה להתערער והיא פנתה לייעוץ. אז גם הבינה לראשונה שהיא בעצם בסוג של בכת. "הרגשתי אימה והקלה בו זמנית. האנשים שחשבתי שהם המגינים שלי היו למעשה השובים שלי".

שישה שבועות השקיעה ואן הרן בתכנוני הבריחה שלה ושל ילדיה: "ואז פשוט ברחתי. רצתי הכי מהר שאני יכולה". לאחר שפנתה לשלטונות החוק נישואיה הוכרזו כבלתי חוקיים כיוון שנעשו בכפיה. "מבחינתי זה אמר חופש. היה לי קשה לעזוב אבל עשיתי את זה כי להישאר היה יותר מפחיד". 

"הוא היה מתאר בפירוט איך הוא יהרוג אותי"

פריידי רייס גדלה בקהילה יהודית אורתודוכסית בברוקלין, ניו יורק, וגם לה נאמר כל חייה שגורלה היה להיות אישה ואם. "כל החיים שלי דיברו איתי על להתחתן", היא אומרת. כשהייתה בת 19 נכנסה לנישואים מוסדרים עם גבר שבקושי הכירה ושמעולם לא הורשתה להיות לבד איתו או לקיים איזשהו קשר פיזי. "אף פעם לא עלה על דעתי שאני עושה דבר אחר מלבד מה שתמיד חלמתי לעשות", היא אומרת.

במהרה הראה בעלה את מזגו האמיתי. שבוע מיום חתונתם כעס מפני שלא התעורר בזמן, היכה בקיר וחורר אותו. במהלך 12 השנים שבהן רייס הייתה נשואה בעלה התעלל בה ואיים עליה ברצח. "הוא היה מתאר בפירוט איך הוא יהרוג אותי. זה היה מאוד גרפי ומאוד מפחיד", היא אומרת. כשפנתה לבני משפחתה הם ביטלו את טענותיה ואמרו שהוא "מעט חם מזג". בלית ברירה ומחשש לחייה הלכה רייס למשטרה. באותו היום הופיעו רבנים בביתה והסיעו אותה לתחנת המשטרה כדי לבטל את התלונה.

נישואי קטינים  (צילום: מתוך הסרט)
פריידי רייס: ״כל החיים שלי דיברו איתי על להתחתן" | צילום: מתוך הסרט
 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Unchained At Last (@unchainedatlast)

לדברי רייס מה שהציל אותה היו לימודיה באוניברסיטת ראטגרס, שם קיבלה תואר בעיתונאות בגיל 32. עם סיום לימודיה היא עזבה את בעלה ומשפחתה הכריזה עליה כ"מתה". כיום רייס גרה בניו ג'רזי עם שתי בנותיה, היא כתבת ומנהלת עמותה הדוגלת בחוקים המפסיקים נישואין בכפייה.

"הועברתי לידי האיש הזה"

הוריה של שרה טסמין התגרשו כשהייתה בת חמש והיא גדלה אצל אמה בקולורדו. היא חלמה להצטרף לחיל האוויר וללמוד משפטים אבל הכל השתנה כשנסעה לבקר את אביה בקליפורניה כשהייתה בת 15. "אבא שלי היה מעורב מאוד במעין כת, קהילה שנפרדת מדת האיסלאם", היא אומרת.

באותו הביקור אביה החליט שהיא נשארת אצלו ואמר לה שמכיוון שהיא הגיע לגיל שבו היא כבר מקבלת תשומת לב מגברים הגיעה זמנה להתחתן. הוא בחר אדם שהיה מבוגר ממנה ב-13 שנים והיא חותנה מיד, בלי לפגוש אותו קודם. "לאחר הטקס הועברתי לידי האיש הזה", היא מספרת. "הוא בעצם לקח עליי משמורת והוציא אותי מארצות הברית, וברגע שעזבנו לא היה שום דבר שמישהו יכול היה לעשות כדי לעזור לי".

נישואי קטינים  (צילום: מתוך הסרט)
שרה טסמין. חותנה בגיל 15 בלבד | צילום: מתוך הסרט

טסמין הייתה בת 16 ובהריון כשהם חזרו לארצות הברית. השניים נסעו לנוואדה, שם החוק מתיר לבני 16 להתחתן והם נישאו באופן חוקי. "קיוויתי שמישהו ישים לב שמשהו לא בסדר ויעזור לי, אך איש לא עשה זאת", היא מספרת.

רק לאחר שהייתה נשואה באופן חוקי הירשו לה להתקשר לאימה ולספר לה מה קרה, אך גם היא לא הצליחה להוציא אותה מהנישואים הללו. בגיל 19 ילדה טסמין את ילדה השני. לדבריה בעלה התעלל בה אך למזלה אישר לה ללכת ללמוד – והיא סיימה לימודים בבית ספר קולינרי. כשהייתה בת 23 הצליחה לברוח: "מצאתי עבודה כשף, וכשבעלי היה בחו"ל ברחתי עם שני הילדים". אחרי כמה שנים הגישה בקשה לגירושים והיום היא חופשיה ומנסה לקדם חוקים נגד נישואי קטינים.