כשאנחנו שומעים את המושג "תקיפה מינית" אנחנו מדמיינים גבר זר ומפחיד ברחוב חשוך, בוס נכלולי ומטריד או אולי אפילו דייט שמסתיים גרוע מאוד. אבל מה לגבי יחסי מין בכפיה בתור מערכת יחסים רומנטית? אלימות מינית בתוך זוגיות היא נושא מושתק וכאוב מאוד עבור נשים רבות. בטור אישי ואמיץ במיוחד במגזין מאמאמיה האוסטרלי שיתפה אישה אלמונית בסיפורה, וחשפה כיצד בעלה נהג לאנוס אותה בשנתה במשך 17 שנות הנישואים שלהם.

"אני כותבת את הדברים האלה בשביל כל הנשים שאין להן קול ובשביל האישה והאמא שהייתי פעם", פתחה את הטור. "הייתי אישה נלעגת ונשלטת על ידי גבר כריזמטי ובעל ממון ומעמד. הייתי אמא שחייתה עם גבר שלא האמין בהסכמה ביחסי מין, ועשה כל מה שיכל כדי לגרום לי להרגיש אשמה, ובשה ופחד אם אסרב לו. שרדתי חיים עם גבר שעדיין מכחיש שעשה משהו רע".

לדברי הכותבת, אונס וסקס בכפייה בתוך זוגיות הם נושא שאיש לא מוכן לדבר עליו. "היה עדיף שהיה מכה אותי במקום, כי בניגוד לאגרוף בפנים, ההתעללות שאני עברתי הייתה שקופה לחלוטין עבור הסביבה שלי. כולם תמיד היו אומרים לי כמה החיים שלי נראים להם מושלמים".

הזוגיות התחילה בשליטה כלכלית עדינה, ולאט לאט הפכה הכותבת להיות תלויה לחלוטין בבן זוגה. "הוא הצליח להרחיק אותי מהאנשים שקרובים אליי ושיכולתי לסמוך עליהם", תיארה, "הוא היה מטפטף לי את המסר שיש לי בעיות ושהוא היחיד שיכול להציל אותי ולטפל בי". היא מוסיפה ומספרת כיצד בעלה היה לוחץ עליה בקביעות לקיים יחסי מין, משתמש בסקס כמטבע למיקוח בחיי היומיום ולא מרפה. "לא היה אכפת לו שהגוף שלי שבור אחרי לידה טראומטית, שאני עייפה מעבודה וטיפול בבית ובשני ילדים קטנים. לא היה אכפת לו שהייתי שיכורה, והייתי שיכורה. שתיתי כדי לברוח מהמציאות שלי".

אלא שלילה אחד היא התעוררה. "התעוררתי קצת אחרי שנרדמתי כשהוא עליי, בתוכי, עושה דברים שלא הסכמתי להם. אישה מעולפת במיטה שלא יכולה למחות. בפעם ההיא כתבתי לעצמי בראש הערות. אחרי שעתיים ששכבתי שם קפואה לגמרי, ידעתי סוף-סוף מה אני צריכה לעשות".

תוצר לוואי של נישואים

היא הצליחה לאזור אומץ ולהיפרד מבעלה, ואז גם סיפרה לשלושה מחבריה הקרובים מה עברה. אלא שבמקום תמיכה, נראה היה שלאף אחד לא היה אכפת: "הבנתי מהם כאילו יחסי מין שלא בהסכמה הם תוצר לוואי של מערכת יחסים ארוכה", תיארה, "בסופו של דבר בגלל שהוא היה בעלי ובגלל שהוא לא השאיר על הגוף שלי חבורות, זה היה הכי קל לכולם פשוט לטאטא את זה. הם לא רצו להכתים את התמונה של המשפחה המושלמת שלנו. הם המשיכו להזמין אותו לאירועים חברתיים למרות שהם ידעו, וזה רק הגביר בי את הכעס".

כמה שנים אחרי הפרידה החלטה הכותבת שהיא לא עומדת להתלונן על בעלה לעולם. "היו לי כל החששות הרגילים של 'מי יאמין לי' וגם איך אני אצליח לעמוד מולו ולשחזר את כל הרגעים הטראומטיים. שמעתי את סיפורי האימה של  חקירה נגדית וידעתי שהסיכוי שהוא יורשע הוא נמוך מאוד. זו המילה שלך נגד המילה שלו".

"החוקר שאל כמה פעמים זה קרה ובאיזו תדירות, מי היה בכל צד של המיטה, באיזו תנוחה בדיוק שכבתי. סיפרתי לו על 17 שנות התעללות מינית שחשבתי שהיו חלק מהתפקיד שלי כאישה"

למרות זאת, היא בחרה לתת עדות – כדי לתת למה שעבר עליה תוקף וקיום מחוץ לראש שלה. "החוקר נכנס לחדר, ישב בשקט, שאל אותי שאלות ופשוט הקשיב. הוא שאל כמה פעמים זה קרה ובאיזו תדירות, איך זה קרה. הוא גם ביקש ממני לצייר תמונה של החדר, מי היה בכל צד של המיטה, באיזו תנוחה בדיוק שכבתי. הרגשתי שהקרביים שלי יוצאים ממני ושאני חשופה לגמרי בזמן שסיפרתי לו על 17 שנות התעללות מינית שחשבתי שהיו חלק מהתפקיד שלי כאישה".

לדבריה, עשתה את זה גם למען נשים אחרות: "אולי הדיווח הזה יסייע לארוסתו החדשה, שישנה במיטה הישנה שלי, באותו מקום שהוא לקח בו את מה שלא היה שלו. אם את קוראת את זה, אולי הקול הקטן שלי יהפוך למקהלה גדולה שתיתן לך את הכוח להגיד 'לא עוד'".