כשהאקס של יובל לוי (30) איחל לה: "שגברים יתפסו אותך בפינה חשוכה ויאנסו אותך ברחוב", היא אמנם החליטה לעזוב אותו - אבל לקח לה עוד כמה חודשים עד קלטה שהייתה מצויה, בעצם, במערכת יחסים אלימה ומסוכנת. היום (ה'), לרגל יום המאבק הבינלאומי באלימות כלפי נשים, החליטה לוי לחשוף את סיפורה בסרטון מצמרר: "אני מקווה שהוא יפקח את העיניים לנשים אחרות", היא אומרת בראיון ל-mako.

את לוי - שחקנית, משוררת ואומנית ספוקן וורד מיפו - אתם אולי מכירים מתפקידה כעוזרת הבמאי האוסטרי בסדרה "חזרות". לפני כמה שנים טסה לאירופה לנסיעת עבודה של כמה ימים, ובהחלטה של רגע פתחה את הטינדר ויצאה לדייט עם בחור מקומי. "הכרתי גבר זר ומרשים. הוא היה יפה בצורה בלתי רגילה, הסקס היה מדהים, הוא היה רגיש, אינטליגנטי ועבד על דוקטורט. מהרגע שהכרנו התנהגנו כמו זוג לכל דבר", היא מתארת היום.

"בהתחלה הוא היה אומר לי שהקעקועים שלי מכוערים בעיניו ועם הזמן המצב הידרדר. הוא אמר לי שאני נראית כמו עכברוש דוחה, מכוערת וגמדה, מגלגל עליי עיניים ויורד עליי שאני מדוכאת"

מה שהיה אמור להיות סטוץ נהיה מערכת יחסים רצינית בשלט רחוק. "נסחפנו למעין התאהבות. הוא היה מאוד מחויב, וביום שחזרתי לישראל הוא קנה כרטיס טיסה ובא לבקר אותי. כמה שבועות לאחר מכן גם אני טסתי לבקר אותו", היא מספרת, "כשלא התראינו היינו מדברים אפילו 12 שעות ביום, כשאני מבשלת, מתקלחת, בשירותים או רוכבת על האופניים. היינו מדברים כל הזמן. הפתיע אותי שמישהו מוכן להשקיע בי ככה".

יובל לוי (צילום: עומר כחלון)
יובל לוי: "הפתיע אותי שמישהו מוכן להשקיע בי ככה" | צילום: עומר כחלון

עם הזמן, גילתה לוי שהאהוב החדש אוהב לדבר, אבל אוהב גם להתווכח. "מצד אחד היה כיף לדבר ולרדת לעומקם של דברים במשך שעות, אבל לפעמים הוא לא שחרר כי הוא היה חייב להגיד את המילה האחרונה. בהתחלה היה בזה משהו סקסי, כמו למשוך בצמות, אבל בהמשך ההתנצחויות בנינו קיבלו צבע אפל. הוא היה מטיח בי שדרך החיים שלי לא נכונה, היה יורד על הבחירה שלי להיות אמנית".

הביקורת והעלבונות הלכו והחמירו. "בהתחלה הוא היה אומר לי שהקעקועים שלי מכוערים בעיניו ועם הזמן המצב הידרדר. הוא אמר לי שאני נראית כמו עכברוש דוחה, מכוערת וגמדה, מגלגל עליי עיניים ויורד עליי שאני מדוכאת", היא מתארת, "בשלב מסוים החלטתי שזה יותר מדי בשבילי. אמרתי לו שאני רוצה לסיים את הקשר והוא חזר בו, התנצל ואמר לי שהוא אוהב אותי ושהוא סתם הקניט אותי".

לוי החליטה לתת לקשר עוד הזדמנות. "הוא התמודד עם חוסר ביטחון והתקפי חרדה והייתי מרגיעה אותו בטלפון, חמלתי עליו. הרגשתי שאם הוא מרגיש בנוח להראות לי את הצדדים המכוערים שלו אז גם לי יש מקום להראות את שלי. החלטתי שאני לא שוכחת את החסד והחיבור בינינו, גם אם הוא פוגע בי", היא אומרת.

היא טסה אליו לביקור נוסף בו תכננו לצאת לטייל ביחד באירופה, אבל בהתקף כעס פתאומי בן הזוג החליט להיפרד ממנה, והיא המשיכה את הטיול לבד. "הוא כל הזמן התקשר וכתב, הטיח בי שאני משוגעת ומטורפת וגרם לי להרגיש כל כך רע. הייתי לבד במדינה זרה וקיבלתי שטיפות וקללות ממנו. גם כשהוא ייחל לי שיאנסו אותי לא הבנתי שזו בעצם מערכת יחסים אלימה", היא מספרת, "אחרי שהוא התחנן והתנצל החלטתי לחזור אליו לשבוע, כי חשבתי לתת עוד הזדמנות אחרונה, אבל עמוק בפנים ידעתי שמבחינתי זה יהיה השבוע האחרון שאני רואה אותו".

לאחר שחזרה לישראל היא ניתקה מגע, אבל הוא לא השלים עם זה. "הוא פתח עשרות חשבונות אינסטגרם פיקטיביים כדי לשלוח לי הודעות ובכל פעם הייתי חוסמת אותו. הוא היה שולח לי מגילות של קללות, קורא לי שרמוטה, כלבה ובת זונה ואחר כך מתנצל", היא אומרת, "במשך חודשים הוא לא הפסיק לרדוף אחריי ובשלב מסוים הוא כתב לי שהוא צריך להרוג אותי כי זאת הדרך היחידה בה הוא יוכל להשתחרר מהכאב והסבל שלו. את זה כבר פירשתי כאיום. הגשתי תלונה במשטרה, אבל השוטרים גרמו לי לחכות בתחנה במשך שעות והתעלמו ממני. בסוף הלכתי הביתה".

"הבנתי שלדבר שחוויתי יש כותרת"

לפני שנה בדיוק, ביום המאבק באלימות כלפי נשים, נפל ללוי האיסמון. "חילקו לי ברחוב פלייר שמפרט מהם חמשת הסימנים שמעידים שאת נמצאת במערכת יחסים אלימה", היא נזכרת, "עברתי עליהם אחד אחד והתחלתי לבכות. הבנתי שלמה שחוויתי יש כותרת. נכון שלא הכו אותי, אבל התעללות נפשית היא לא פחות אלימה, היא נכנסת עמוק לוורידים".

לוי החליטה להוציא הכל החוצה. "חזרתי הביתה, צילמתי וידאו שלי מספרת את כל הסיפור, ובלי לחשוב יותר מדי העליתי אותו לפייסבוק. ידעתי שכשאוציא את זה החוצה, לא יהיה יותר סיכוי שנחזור להיות ביחד", היא מספרת, "החלטתי לא להשאיר את הבושה בפנים". 

חודש לאחר מכן הופיעה עם קטע שכתבה על הנושא בספוקן וורד. "הקטע הזה הוא כמו אגרוף בבטן, והוא הגיע ברשתות החברתיות ליותר מ-100,000 צפיות. התחלתי לקבל הודעות אישיות מנשים שחוות את אותו הדבר. הייתי בהלם מכמה שזה נפוץ", היא מתארת.

לקח זמן, אבל גם האקס הוריד את כמות ההודעות. "אחרי שסיפרתי לו שהתחלתי קשר עם מישהו הוא לאט-לאט הפסיק. מדי פעם הוא עדיין שולח לי הודעות, לפני שבועיים לדוגמא דיברנו על הטיפול שהוא עובר", היא מציינת, "חשוב להבין שאלו קשרים מאוד אינטנסיביים ועמוקים וזו בעיה לצאת מהם. אני חושבת שיש לי אהבה אליו שנובעת מזה שראיתי אותו באמת בגרסה המאוד מכוערת שלו והוא ראה את שלי, וכואב לי עליו. אני רוצה שיהיה לו טוב ושהוא ישתקם. אכפת לי ממנו למרות שהוא מאוד פגע בי, ואני מרגישה בטוחה לדבר איתו בגלל המרחק והזמן שעבר".

כעת החליטה לוי להפוך את הטקסט לסרטון וידאו ארט ויזואלי. "האומנות שלי נובעת ממקום פנימי של ריפוי, ואני מקווה לרפא נשים אחרות גם. כמו שהיום הזה פקח לי את העיניים, אני מקווה שהוא יפקח את העיניים לנשים אחרות, וגם לגברים", היא מדגישה, "צריך לטפל בשורש הבעיה – הגברים האובססיביים. הם צריך להרגיש עד כדי כך אשמים כדי שיבינו שיש להם בעיה ולבקש עזרה וטיפול".

 

הפקה מוזיקלית: אור קודאי ומיכאל ליניק
צילום ועריכה: מאיה אלה
רחפן: רום ברנע
מילים, ביצוע, קונספט וארט, ותלבושות: יובל לו