ראיון עם אביעד משה (צילום: פייסבוק)
צילום מסך מתוך אתר האינטרנט של תאגיד השידור | צילום: פייסבוק

במהדורת החדשות המרכזית של תאגיד השידור הציבורי כאן 11 שודר אמש ראיון עם אביעד משה, החשוד בניסיון לרצח אשתו, שירה איסקוב. הראיון עם משה שודר בסמיכות מביכה למשדר מיוחד של עובדה שיעלה מחר (חמישי) ובו תדבר איסקוב עצמה לראשונה בפנים גלויות.

הראיון עם משה זכה למתקפה ציבורית קשה ובמהלך הבוקר הוא הוסר מרחבי הרשת. "כאן 11 בחרו להציג את גרסתו של הכמעט רוצח אביעד משה, שניסה לרצוח את אשתו באלימות מחרידה לעיני בנם הקטן. ראיון של שלוש דקות מהכלא שטוב עשה התאגיד הציבורי שהוריד אותו. דבריו הובאו כמונולוג בו הוא תוקף את משפחת איסקוב וזה מביש", אמרה ל-mako עו"ד אבישג שחם חדד, מנהלת קשרי ממשל בויצ"ו, והסבירה מדוע לדעתה אסור לתת למשה במות ציבוריות. "השמעת קולו בלי ההקשר החברתי וללא אף הסתייגות, ובלי פרשנות מקצועית שמבהירה את חומרת מעשיו במקרה שטילטל מדינה שלמה, מצביעה על הלך רוח ויש בה כדי לתת יד לאלימות ורצח נשים והתייצבות לצד הפוגע. שירה איסקוב, בנה ומשפחתה יאלצו לעבור שיקום משמעותי פיזי ונפשי ארוך וממושך. בפרסום קולו של משה יש משום פגיעה נוספת בתהליך הזה, בעיקר כשלדבריו לא ניתנה שום תגובה מצידה או מצד משפחתה והתמונה נותרה ממש לא מאוזנת. לא עושים הכל בשביל רייטינג".

"אמנם אנו חיים במדינה דמוקרטית - בה הזכות החוקתית לחופש הביטוי ובה לתקשורת יש את החופש לפרסם את כל מה שאמור לעניין את הציבור – אבל לפעמים צריך לשים גבול לעיתונות צהובה ורכילותית", זעמה על השידור גם עו"ד קרן ברק, מומחית בייצוג נפגעות תקיפה מינית ואלימות במשפחה. "נשים שחוות אלימות במשפחה מצויות ממילא בעמדת נחיתות קשה. הן שבויות בידי הבעל האלים ונאלצות לשמור בסוד את עובדת היותן מוכות, מתוך תקווה שהאלימות נגדן תיפסק. ההזדמנות שניתנה לאביעד משה - חיית אדם החשוד בניסיון אכזרי במיוחד לרצוח את אשתו תוך שהוא משחית את פניה ומטיל בה מומים בעוד היא אוחזת בבנם הפעוט - להשמיע את קולו היא פגיעה אלימה נוספת ומזלזלת בשירה איסקוב ובכל הנשים הרבות הסובלות מאלימות במשפחה ומתקיפות מיניות. הבמה התקשורתית שניתנה לו מקטינה ומסכנת אותן עוד יותר. לתקשורת תפקיד חברתי חשוב: היא מאירה בזרקור תופעות חברתיות שיש למגר ומשימתה היא לעזור לנשים אלו ולסייע להן להתמודד עם הקושי האדיר שהן חוות כדי לצאת ממעגל האימה והאלימות בו הן מצויות. התקשורת מכתיבה את השיח הציבורי ועליה לנהוג במשנה זהירות במסרים שהיא מעבירה. מהדורת חדשות 'כאן' אמש השפילה וביזתה את שירה איסקוב, שנדמה כי סבלה די ותמשיך לסבול לעד מתוצאות מעשיו הנפשעים של אביעד משה".

מטעם התאגיד נמסר: "נקיים דיון עם הגורמים הרלוונטיים על האופן שבו הוצגו החומרים בכתבה ונסיק מסקנות".

הראיון עם שירה איסקוב ישודר ב"עובדה" בחמישי אחרי החדשות בקשת 12