צעצוע של סיפור 4 הוא סרט חמוד מאוד ופמיניסטי מאוד, ולמרות שאחרי שבכינו מהתרגשות מחזון אחרית הימים בייצוג נשי באלאדין ("הסולטנית שלך מצווה עליך לעצור!") – הצלחנו להתרגש שוב גם מהסרט החדש על וודי והחברים. לא נעשה ספולירים, אבל אפשר לספר שבו פיפ, בובת החרסינה שנעלמה איפשהו בין הסרט השני לשלישי, חוזרת – ולגמרי גונבת לסרט הזה את ההצגה.

בו היא בעצם הגיבורה של הסרט, ובהרבה אופנים מניעה את העלילה יותר מוודי שנשרך אחריה כמו בובת הבד שהוא. אבל לא לשם כך התכנסנו הפעם – מה שהדהים אותנו בצעצוע של סיפור החדש היה הגזרה של בו, ואיך בפיקסר ודיסני מצאו דרך לעדכן אותה שתהיה, איך לומר, יותר 2019.

בו פיפ
יש נשים אמיתיות שנראות ככה | צילום: עמוד הטוויטר של צעצוע של סיפור

המפיקים רצו שבו תהיה גיבורה חזקה ועצמאית, אבל אפשר לנחש שהמראה הבובתי שלה קצת צרם להם. ב-2019 אנחנו כבר מדברים על גיוון באידיאל היופי המסורתי ומבקשים לראות ייצוג של כל מיני סוגים של נשים על המסך, ובו פיפ – בובת חרסינה בהירת עור, כחולת עיניים ובעלת גזרת שעון חול מושלמת – היא לא בדיוק ייצוג מגוון. הסרט המקורי יצא ב-1999, אז עוד אף אחד לא ידע מה זה באדי פוזיטיביטי, וליוצרי צעצוע של סיפור 4 הייתה דמות נתונה שהם היו צריכים לעבוד איתה. ובכל זאת, נראה שהם מצאו פרצה אחת קטנה – וניצלו אותה כדי לשנות את המראה של בו. כשהיא מסירה את החצאית הנפוחה שלה ונשארת במכנסיים, קשה שלא להבחין שלבו אין בעצם גזרה דקיקה בכלל – מתחת לחצאית הסתתרו ירכיים מלאות, שמעניקות לדמות הנשית מראה ריאליסטי יותר. היא לא נראית כמו בובת ברבי לא אנושית. יש באמת נשים שנראות ככה.

בו פיפ
לפני ואחרי. החצאית איפשרה את השינוי | צילום: עמוד הטוויטר של צעצוע של סיפור
בו פיפ
אין לה גזרת ברבי רגילה | צילום: עמוד הטוויטר של צעצוע של סיפור

אפשר לטעון שירכיים וישבן מלאים הם אידיאל היופי העכשווי סטייל קים קרדשיאן, אבל האמת היא שאפילו ככה המאמץ להתרחק ממראה הברבי הקלאסי ראוי לטעמנו להערכה. לבובה הנמכרת של בו פיפ, כמו גם לדמות האנושית שלה שמסתובבת לבטח בפארקי השעשועים של דיסני ברחבי העולם, יש קימורים נשיים – ואנחנו רואות בזה עוד התקדמות אל האנסוף ומעבר לו.