אני רוצה לדבר על המשולש של נשים, מין והנאה, או כפי שאחרים יקראו לו - חשק. אז מנור ב"חתונה ממבט ראשון" העזה לדבר על סקס עם החתן הטרי שלה - ועוד במסעדה. הכותרות זעקו 'טעות גורלית', שהיא הורסת את הזוגיות הטריה. למה אנחנו נבהלים כל כך כשאישה מדברת מיניות?

ככל שנשים ידברו יותר על מיניות בלי להתנצל, כך לפי מחקרים, נשבור את הסטיגמה שאישה מכובדת היא פסיבית, שהגבר הוא זה שצריך לכבוש אותה. אנחנו כל הזמן מקבלים מסרים כפולים - מצד אחד צועקים 'תהיי בתולת ברזל', 'תשמרי על הבתולים שלך', מחנכים שכבודה של אישה תלוי בצניעות שלה. מצד שני, מודל היופי מעוצב לפי המבט הגברי. הגבר אמור להתענג על מה שהוא רואה, וגם נשים אימצו את המבט הזה.

המיניות שלנו היא חלק חשוב מדימוי הגוף שלנו. בשיחות שלי עם נשים בסדנאות עולה שגם בשנת 2021 נשים לא מדברות מיניות כמו גברים, הן מאמצות תפיסה לפיה הגבר אמור ליזום. הוא אמור 'לתקוע בה דגל', לכבוש אותה, אסור לה לבקש שיהיה לה נעים, גם לא במיניות. נשים מתייחסות לעצמן כמו חפץ - אני צריכה להיות אסתטית ומושכת, אבל אני לא צריכה להביע חשק, אני צריכה שיחשקו בי.

בן עושה טעות – ומנור מקנאה (צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון", קשת 12)
אישה לא צריכה להביע חשק, אישה צריכה שיחשקו בה | צילום: מתוך "חתונה ממבט ראשון", קשת 12

אמהל'ה, אישה מדברת על סקס בטלוויזיה

קצת מחקרים: מחצית מהנשים בישראל כיום מדווחות על בעיה בתפקוד המיני שלהן - אי יכולת להגיע לאורגזמה, אי חשק וכאבים ונשים אפילו חושבות שזה נורמלי. הן מרגישות אשמה כשיש להן חשק מיני וזה מתחיל בחינוך שונה מהבית שהורים מעניקים לבנים ולבנות. האבא יקרוץ לבן באחווה גברית כשיגיע עם נערה ויסגור את הדלת של החדר, אבל מה יקרה כשהבת תגיע עם נער? מה יקרה אז? הרבה מהאבות יאסרו עליה לסגור את הדלת, גם האמהות. האפליה מתחילה כבר בחינוך מהבית, מה שמותר לנער יהיה לא מכובד לנערה.

ועם זאת, המודלים הלא מציאותיים בתקשורת הפוכים למסר הזה. נבהלים כשנערה מביעה מין או כשמנור מדברת על סקס, אבל בפרסומות מה אנחנו רואים? נערות בנות 14 במבט פתייני, פיסוק רגליים, גב נוקשה, ותנוחות שלקוחות מחדר המיטות. זה כן בסדר, למכור מכונית או נעליים באמצעות מין סבבה, רק אל תדברי על זה שאת רוצה סקס.

התבוננות סקסיסטית על נשים נקשרה במחקרים לבעיות בריאותיות גופניות ונפשיות כולל דיכאון, חרדה והפרעות אכילה. הבעיה היא לא מידת הנועזות המינית בדיבור שלנו או במראה שלנו, היא טמונה בשאלה האם נשים מתייחסות אל עצמן כמו מוצר או שהן מבטאות חשק מיני. למה אנחנו מקבלים באהדה גדולה אישה שמוכרת משהו באמצעות מיניות אבל לא את זו שמספרת שפשוט יש לה חשק? נקודה למחשבה.

חתונה ממבט ראשון הערב (חמישי) בקשת 12