היום מציינים בעולם את יום הגבר הבינלאומי, ובתכנית הבוקר נדרשו ליאון רוזנברג וקורין גדעון לשאלה מדוע צריכים הגברים יום מיוחד בשנה?

"אנחנו מזמינים גברים לצאת מהתפקיד של זה שעובד קשה ומחזיק בבטן את כל מה שהוא מרגיש, ולהתחיל להשקיע בעצמם למען הרווחה שלהם ולמען הרווחה של הסביבה שלהם", ניסה ליאון להסביר את האג'נדה שלו, "גבר שמשקיע בעצמו בקטע אמיתי הוא גבר מאושר יותר, שוויוני יותר, כזה שנותן יותר מקום לאשתו ואולי גם משפר את היחסים, אני אומר את זה מניסיון".

תמיר אשמן, מנהל הפורום ללימודי גברים באוניבריסטת תל אביב ומומחה לגבריות ואבהות, ניסה להסביר גם הוא מדוע צריך לתת מקום לגברים בחברה הישראלית. "אני מנסה להגדיר מהי גבריות ואיך מחלצים אותנו, הגברים, מתוך הגבריות שמצומצמת רק לקריירה ואוכל. גבריות זה דבר עמוק, רחב ומפואר".

אשמן הסביר כיצד בעוד הדיכוי של הנשים הוא מדיד וגלוי, הדיכוי של הגברים פנימי יותר – אבל חשוב מאוד לדבר עליו. "אצל גברים הדיכוי הוא ביחסים עם העולם הרגשי: זה שאני צריך להיות מאופק ובשליטה. היום הנערים גדלים הרבה יותר בריא מאשר איך שאנחנו גדלנו על מסרים מצ'ואיסטים ומיליטנטיים. אבל כמו שהנשים משלמות מחיר על תרבות דכאנית, גם הגברים משלמים. הגיע הזמן שנחזיק את זה ביחד: שאני אתמוך בשחרור המוצדק והנכון של האישה, שיהיה שווין הזדמנויות ושוויון בשכר. אם אנחנו חולקים חיים ביחד, את תקבלי הכרה ותוקף למאבק שלך להשתחרר ואני אקבל הכרה ותוקף על המאבק שלי להשתחרר".

תמיר אשמן (צילום: אילן סבג)
"להעיז ולהסתכל על הדיכוי הזה בעיניים, לקחת אחריות על הבנים שלנו". תמיר אשמן | צילום: אילן סבג

מעניין נכון? הנה עוד כמה דברים על דיכוי גברי:

>> למה גברים רוצחים נשים כשהן רוצות להיפרד מהם?

>> אנסים הם לא גברים? הם אחלה גברים שבעולם. זה על הגב שלכם להגדיר מחדש מהי גבריות

>> איך תגדלו ילד שלא יהיה אנס

ליאון חלק עם הצופים שהוא בעצמו מעביר מעגלי גברים. "הרבה גברים שאני ניגש אליהם, אני אומר להם 'בואו נשב, נדבר אחד עם השני, נכיר את הפנימיות שלנו', אבל הם לא רוצים להשתחרר. אני נמצא במעגל גברים כבר שלושה חודשים עם חבורה של גברים ואני רואה גברים בגיל ארבעים פלוס שלא מכירים חברים חדשים, כולם מהצבא או מהתיכון, ופתאם יושבים חבורת גברים ביחד ומרגישים אחים. אחד יכול פתאם לספר על הבעיות בזוגיות ואחד יספר על התחושה שהוא לא יודע מה עושה לו טוב בחיים, כי הוא 23 שנה באותה קריירה והוא לא יודע מה עושה לו כיף. הוא בא הביתה ואומר 'אין לי מושג מה אני רוצה'".

אשמן ביקש להדגיש כי מתוך 500 מקרי התאבדות בשנה - 400 הם גברים, 97% מהכלואים הם גברים וגם 90% מהמכורים. "אנחנו צריכים להעיז ולהסתכל על הדיכוי הזה בעיניים, לקחת אחריות על הבנים שלנו ולגדל אותם בצורה יותר גמישה", אמר.

צפו בראיון המלא מתוך פאולה וליאון