View this post on Instagram

A post shared by TheFightGame (@thefightinggame_) on

האם קונור מקגרגור מעורבב עם גורמים בעולם התחתון של אירלנד? זוהי השאלה שעיתונאים רבים שאלו את עצמם בשנים האחרונות – ובמיוחד כאלו שעוסקים בכל הקשור ל-MMA. על פי דיווחים שונים נראה שהלוחם הדבלינאי המעוטר נצפה לאורך השנים לא פעם מתרועע עם עבריינים הקשורים לאחת ממשפחות הפשע הגדולות באירלנד – קרטל קינהאן. אלו מכם שלא מעורים בעולם התחתון של האי הסמוך לבריטניה, נספר שמדובר באחד מארגוני הפשע הגדולים במדינה, והגוף המוביל בהפצת סמים באירלנד – במיוחד קוקאין, אותו הם מבריחים מקולומביה וצפון אפריקה.

הקשר של מקגרגור אל ארגון הפשע המדובר לרוב מוגדר כתאורתי במקרה הטוב. למרות זאת, אם תעיפו מבט מעמיק בפועלו במדינה וברשתות החברתיות, אז סביר להניח שגם אצלכם יתעורר חשד סביר בנוגע למעורבות שלו בקרטל. זה מתחיל עם תמונות שלו ברשתות החברתיות כשהוא מחובק עם בכירים במשפחת הפשע, דרך ידיעות בנוגע למועדוני האגרוף שהוא מתאמן בהם ועד לדיווחים בנוגע לקטטות בהן היה מעורב לאורך השנים האחרונות.

View this post on Instagram

A post shared by Conor McGregor Official (@thenotoriousmma) on

אנחנו מאותו הכפר

קרטל קינהאן, השייך לעבריין כריסטי קיניהאן, מעורב כבר שנים במלחמה עם כנופיית האץ'  של העבריין 'מונק' האץ'. העוינות בין שתי הכנופיות החלה להקצין בתחילת העשור, לאחר ניסיון רצח כושל של דניאל קיניהאן (בנו של כריסטי, קצין המבצעים של הארגון וחובב מושבע של קרבות מאורגנים). גורמים בקרטל קיניהאן האשימו את הכנופיה המתחרה בניסיון הרצח, ובתגובה, הוציאו פעולת נקם שהובילה למותו של גארי האץ' (האחיין של 'מונק') בספטמבר 2015.

על פי הדיווחים של כלי תקשורת מקומיים, 'מונק' לקח את החיסול באופן אישי וטרפד כל ניסיון גישור של בכירים בקרטל. חמישה חודשים לאחר החיסול, גורמים בכנופיית האץ' ניסו לסגור חשבון עם דניאל; בינואר 2016, במהלך אירוע שקילה של מועדון האגרוף MGM (אשר הוקם על ידי דניאל ב-2012), שישה מתנקשים של כנופיית האץ' פתחו באש אל עבר הצופים בניסיון לרצוח את דניאל. קצין המבצעים של הקרטל אמנם הצליח להימלט, אבל המתנקשים הצליחו לחסל את דיוויד בירן – אחד הקצינים הבכירים במשפחת הפשע והאדם שהיה אחראי על הפצת הסמים בדרום דבלין. עכשיו, חשוב להדגיש: דניאל קינהאן, דיוויד בירן ומועדון האגרוף, כולם קשורים למקגרגור בצורה כזו או אחרת.

פרשן ה-MMA של ערוץ ESPN התייחס אל הקשר של מקגרגור למועדון האגרוף האירי בכתבת המגזין שלו לאתר Bloody Elbow. על פי הדיווחים, הלוחם האירי נראה מלווה את המתאגרף הצפון-אירי מייקל קונלן לזירת האגרוף במדיסון סקוור גארדן במרץ 2017 ( קונלן מיוצג על ידי אותו מועדון אגרוף). חשוב לציין שכשנה קודם לכן, המועדון שינה את שמו מה-MGM ל-MTK. כמו כן, בכירים בהנהלה טענו שהם ניתקו כל מגע עם דניאל קינהאן, המייסד של המועדון כאמור – אך גורמים ב-MTK הבהירו לכלי התקשורת המקומיים כי העבריין האירי עדיין קשור להווי של המקום ולרוב מייעץ ללוחמים.

כמה חודשים לאחר הקרב של קונלן, ג'ון קוואנו (המאמן של קונור) ניסה לארגן למתאגרף הצפון-אירי, כמו גם למתאגרף אחר בארגון, מקום בקרבות שהקדימו את קרב המאה – אך הניסיונות כשלו.

כחצי שנה לאחר ההפסד של קונור למייוות'ר, מקגרגור מצא את עצמו מעורב בעימות אלים עם פעיל בקרטל – אדם ששמו גרהאם 'הפאה' ווילן. כתבי פלילים באירלנד דיווחו כי בעקבות התקרית, מקגרגור עלול למצוא את עצמו בבעיה רצינית עם הקרטל. מייוות'ר לא ויתר על ההזדמנות להתייחס לתקרית בלעג בחשבון הטוויטר שלו. המתאגרף העלה צילום של אחת הכותרות מאתרי החדשות אשר מדווחת כי בכירים בקרטל הוציאו חוזה בשווי 900 אלף יורו על ראשו של הלוחם האירי. "כבר ז**נתי אותך ב-2017", כתב המתאגרף האמריקאי, "עכשיו, הם עומדים לז**ן אותך ב-2018". מקגרגור לא נשאר חייב ועלה למייוות'ר: "אני זה הקרטל". מקגרגור לא היה היחידי שענה לציוץ המתריס. דניאל קינהאן הגיב למייוות'ר בחשבון האישי שלו וכתב: "רגע רגע פלויד, אל תאמין לכל מה שאתה קורא בעיתון".

העיתונאי האחראי על הכתבה ההיא הדגיש כי כל הנזכר לעיל מהווה קשר רופף במקרה הטוב לקרטל, אך מסתמן שהיה ללוחם האירי מגע כזה או אחר עם דיוויד בירן. כשנה לפני תקרית הירי באירוע השקילה, העבריין נראה ביחד עם מקגרגור באירוע אגרוף – והם אפילו הצטלמו יחד עם חיוך מאוזן לאוזן. על פי הדיווחים של אתר ה-Irish Sun, השניים הכירו במועדון ה-Crumlin Boxing Club.

פיליפ סאטקליף, המאמן הראשי במועדון, התייחס למערכת היחסים של השניים בצעירותם ואמר: "הם היו יחד במועדון והיה ביניהם קשר. מאוחר יותר, כל אחד הלך לדרכו. למרות זאת, ידוע לי שדיוויד עקב קונור אחרי הקריירה של קונור ותמך בו". כמו כן, ראוי ליין שמקגרגור גם נראה לאורך השנים עם בני משפחה אחרים של בירן.

הקשר מתהדק

שנות חייו המוקדמות של קונור מקגרגור שמו אותו באותה סביבה של גורמים עברייניים בשכונת קרומלין, אך אין שום ראיות לכך שהוא אי פעם היה מעורב בפעילות עבריינית, ומסתמן שהקשר החזק ביותר שלו לעולם התחתון מושרש בקשר שלו עם דיוויד בירן – וגם הוא מוגבל בעיקר לתקופה שלו במועדון האגרוף ולתמונת סלפי משותפת משנת 2015.

אם הדיווחים בכלי התקשורת האירים נכונים, אז הלוחם שמר במשך כל הקריירה שלו על נתק כמעט מוחלט מגורמים בעולם התחתון או כל קשר למלחמה בין קרטל קיניהאן וכנופיית האץ'. למרות זאת, ישנה רשימה ארוכה של אנשים ממשפחות פשע וקשרים לארגוני פשע שלכל הפחות מעלים תמיהה לגבי המעורבות שלו עם העולם התחתון בדבלין. אנחנו, תהיו בטוחים, נמשיך לעקוב מקרוב.