נערה בדיכאון מחזיקה את הראש (צילום: רועי ברקוביץ')
ניצלו את התמימות וחוסר הניסיון (אילוסטרציה) | צילום: רועי ברקוביץ'

עד לפני שנה הייתה א' חלום של כל אמא ואבא. נערה ממוצעת, אם יש בכלל דבר כזה, בת 14.5 מאשקלון. תלמידת תיכון מצטיינת, חכמה, לומדת במגמת מצוינות, מוקפת חברים וחברות. בית אמיד, הורים מפנקים, גאים ועוטפים, שיעורי העשרה, חוגים. כשרצתה כסף נוסף לבילויים או לבגדים, שימשה כבייביסיטר לילדי השכנים ומימנה בכוחות עצמה. ילדה טובה, ממושמעת, לא מעוררת דאגות מיותרות, לא מאחרת לחזור מבית הספר.

לא תוכלו, גם אם ממש תתאמצו, להכניס את א' למשבצת של נערה בסיכון או במצוקה. נהפוך הוא – דווקא בגלל שהגיעה מבית כל כך מטפח ומגונן, סיפור הניצול המיני הקשה, הבוטה, והאכזרי שלה, בידי ארבעה גברים (לפחות), הוא כל כך מחריד ומטלטל.

מדברים לאחרונה הרבה על כך שבני הנוער של היום הם מבוגרים קטנים שנחשפו לתכנים מיניים מגיל מאוד צעיר. אבל א' הייתה כל כך תמימה, כמו שרק נערה בת 14.5 מהסוג הישן יכולה להיות. כשנרשמה לאתר "מקושרים", אולי בתקווה להכיר נערים נחמדים בני גילה, היא הייתה עדיין חסרת ניסיון מיני כלשהו. אפילו לא התנשקה. טבעה בחוסר בטחון עצמי, חשבה שאינה יפה מספיק, שאינה מעניינת אף אחד. חיפשה חיזוקים, חום, תשומת לב. אבל במקום נער נחמד, היא ניצודה על ידי גברים מבוגרים שהתחזו צעירים, והשתמשו בחוסר הבטחון שלה, בהיותה עלה נידף ונרעד, כדי לספק את עצמם.

הסיפור הזה מעורר קושי בעיקר בגלל עוצמת ההבדל בין התום של א', שהייתה כל כך לא מודעת למה שקורה לה, ואף פיתחה רגשות רומנטיים עמוקים כלפי חלק מהגברים, לבין הציניות והאטימות של הגברים שניצלו אותה, ושאחר כך התכחשו למעשיהם. היא לא חשבה לרגע שלשכב עם גברים מבוגרים מאביה זה ניצול. הם הרעיפו עליה חום, אהבה והרבה ביטחון. היא הייתה באמת בטוחה שאכפת להם ממנה. רק היום, אחרי התפוצצות הפרשה ולאחר שעומתה עם התוקפים – היא מתחילה להבין עד כמה נוצלה. רק עכשיו היא מנסה להפנים, לעכל.

"לא הבנתי אז שמשהו לא בסדר", אמרה א' לחוקרת הנוער רס"מ מאיה אזרד, מתחנת משטרת אשקלון, "חשבתי שזה נורמלי, שאני בוגרת מאוד  לגילי. עכשיו אני מבינה שיצאתי סתומה לגמרי, שהייתי טיפשה ונאיבית, שעשיתי טעות גדולה שאני משלמת עליה כל יום. את צריכה להבין שהם גרמו לי להתאהב בהם, חשבתי שאכפת להם ממני באמת".

ג'קי

מדי יום יצאה א' מביתה ברבע לשמונה בבוקר לכיוון בית הספר, שם סיימה את יומה בסביבות השעה 16:00. בסוף היום שבה לביתה או קפצה לחברות, להכין ביחד שיעורי בית ולראות טלוויזיה. על אף שהיו לה כמה וכמה כאלה, לאף אחת מחברותיה לא היה מושג מה באמת עובר עליה. "הן לא היו חברות כאלה שסיפרתי להן על החיים האישיים שלי", סיפרה לחוקרים, "הייתי קופצת אליהן הביתה, והיינו מבלות ביחד והכל, אבל את הסודות שמרתי לעצמי, כי פחדתי שדברים ייצאו החוצה וזה יפגע בי".

כל חברותיה של א' פתחו חשבון באתר "מקושרים" – רשת חברתית ישראלית ששגשגה לפני עידן הפייסבוק והאינסטגרם, וכיום מרבית הגולשים בה הם בני נוער. לפני כשנתיים החליטה גם א' לפתוח לעצמה כרטיס, כדי שתוכל להתכתב עם חברותיה. ואכן, הן הרבו לתקשר באתר ולהחליף חוויות מהלימודים בפרט ומהחיים בכלל. בכרטיס שלה ציינה במפורש את גילה.

אין תמונה
מקושרים. הכל התחיל שם

לפני כשנה יצר ג'קי (שם בדוי, כמו כל שמות הגברים בכתבה), בן 37, תושב ראשון לציון, נשוי ואב לילדים, קשר עם א', כשהוא מתחזה לצעיר בן 19. הוא שלח לה הודעה ואמר שהוא מעוניין להכיר אותה. "הוא החמיא לי המון", סיפרה א' בחקירתה, "אמר שאני מאוד יפה ומיוחדת, זה ריגש אותי, לא ידעתי שזה תרגיל שלו".

זה התחיל בשיחות גישוש נוטפות מחמאות. את התכנים המיניים שהגיעו אחר כך, והפכו בוטים יותר ויותר, לא נפרסם כאן.

ג'קי: "את יודעת, אני בן 19, את נראית נפלא. אני רוצה להכיר אותך".

א' נרגשת: "אתה יודע, אני בת 14, ואני ממש לא חושבת שאני יפה".

ג'קי: "את יפה. תגידי אפשר לשאול שאלה, יש לך חבר?".

א': "אין לי חבר, בכל זאת אני לא נראית משהו".

ג'קי: "את באמת משהו מיוחד. אפשר לקבל את מספר הטלפון שלך, להיות חבר שלך בפייסבוק?".

א': "כן, אין בעיה".

הם ניהלו ביניהם מאות שיחות במקושרים, בפייסבוק, בסקייפ ובוואטסאפ, במהלכן ג'קי לימד את א' כיצד לבצע בעצמה מעשים מיניים, כמו גם מושגים שמעולם לא הכירה לפני כן בסקס. "דיברנו המון, ביום, בלילה, במיוחד בוואטסאפ", שחזרה א' בחקירה, "התחלתי להתאהב בו. הוא העלה לי את הביטחון, נתן לי המון מחמאות, כל הזמן אמר כמה שאני בוגרת".

אחרי שלב הגישושים הבין ג'קי שהוא יכול להעלות הילוך. הוא החל לבקש תמונות וסרטונים של א', כל פעם משהו אחר, וא' צייתה. לרגע לא חשבה שיש בזה משהו מעוות, שאין שום קשר לרגש. "ההורים והחברות שלי לא ידעו כלום על ג'קי, לא רציתי לספר להם. התביישתי, פחדתי מהתגובות שלהם", הודתה.

כמה שבועות לאחר מכן החלו א' וג'קי להיפגש. את התיאומים על מקומות המפגש ביצעו במהלך שיחות טלפון ליליות וארוכות. שמונה פעמים נפגשו. "הוא הגיע לבית הספר שלי, אסף אותי במכונית והסיע אותי לאתר בנייה מרוחק, ושם שכבנו במושב האחורי", שחזרה א', "באחד המקרים הוא רצה לעשות לי משהו מיני שלא הסכמתי, כי פחדתי שיכאב לי מאוד, אז הוא הרגיע אותי ואמר: 'אל תדאגי, יהיה לך כיף, לא תרגיש כאב', הסכמתי. הייתי תמימה מאוד, טיפשה".

וואטסאפ
15 אלף הודעות בוואטסאפ ועוד רבות ברשתות החברתיות

ג'קי, ראה כי טוב והחליט ללכת צעד אחד קדימה: הוא הציע שא' תקיים יחסי מין עם חברו הטוב. א' חשה מחוזרת, מוחמאת. בתפיסתה הילדותית והמנותקת, היא פירשה את התאווה המינית שלהם כהתעניינות רומנטית, והתלהבה מכך שמניותיה נוסקות אצל בני המין השני. מהר מאוד מצאה את עצמה נפגשת עם לפחות שמונה גברים במקביל. אף אחד מהם לא ידע על האחר.

יהודה, אלון, יוסף

יהודה היה המבוגר ביניהם. בן 48, תושב מרכז הארץ, אב לילדים שחלקם כבר בוגרים בגילם מ-א'. למעשה, הוא יכול היה להיות סבא שלה. כבר לפני כמה שנים הוא נשפט בגין בעילה אסורה בהסכמה של קטינה. בית המשפט שפט אותו לעונש מגוחך ומקומם: עבודות שירות בלבד. התוצאה: יהודה חזר לצוד קטינות. לפני כחצי שנה נתקל בפרופיל של א' במקושרים והחל לשלוח לה הודעות.

יהודה: "את נראית פצצה, יפה  חבל על הזמן".

א': "ממש לא, יש יותר יפות".

יהודה: "את נראית שווה ביותר, אחת ויחידה, מיוחדת מאוד. הכי יפה בעולם. אין כמוך. את מספר אחת".

א', מהססת: "אין לך בעיה עם הגיל שלי, שאני עוד מעט בת 15?".

יהודה: "סיימתי קשר לא  מזמן ולא מפריע לי אחת צעירה כמוך. אם את בוגרת, לא מפריע לי הגיל, ממש לא. אם את זורמת סבבה, ואוהבת בילויים וריגושים, קניות ומותגים, אני אדאג לך. אתן לך פינוקים ואת החיים הטובים".

א': "אני אוהבת הכל אין לי בעיה להכיר אותך".

יהודה: "יש לך וואטסאפ? או מספר טלפון סלולרי? תשאירי ונדבר. מתאים לי מאמי לפנק אחת כמוך, לפנק אחת שווה. תשלחי לי תמונה".

א': "לא מה פתאום אני ממש לא נראית יפה".

יהודה: "יאללה תשלחי את נראית מעולה, יש לך שפתיים יפות".

גם יהודה צבר ביטחון מהר מאוד והתחיל לדבר עם א' על סקס. בשלב הזה, למרבה הצער, היה לה כבר נסיון עשיר מדי בתחום. הם נפגשו לראשונה בקניון "חוצות" באשקלון, ונסעו במכוניתו לקניון "סיטי" באשדוד. הוא קנה לה ג'ינס במתנה, ואז, בחניון של הקניון, קיימו יחסי מין. לאחר מכן, יהודה החזיר את א' הביתה והמשיך להתכתב איתה בוואטסאפ. הוא ביקש תמונות וסרטונים והיא שלחה. הוא סיפר לה על פנטזיות מיניות שהוא שואף לממש ביחד איתה והיא נעתרה. "תאמיני לי", התפייט, "את יותר טובה מבחורה בת 20. הייתי מת לבוא בהפסקה שלך בשיעור..."

א': "זה לא יכאב לי, זה לא מגעיל"?

יהודה: "אז תנסי משהו אחר".

אין תמונה
אשקלון. איש לא ידע מה עובר עליה

המפגש השני עם יהודה נפל בדיוק ביום הולדתה של א'. הם שוב נפגשו בקניון "חוצות" באשקלון. "הוא הביא לי בושם ליום ההולדת, ושמחתי מאוד", סיפרה א', "הוא לקח אותי למסעדה באשדוד, שתינו קולה. בחזרה הביתה הוא עצר בצד ושכבנו".

גם אלון, בן 28 מיבנה, הכיר את א' ב"מקושרים". הוא שיקר לה לגבי גילו, וטען שהוא בן 21 ומתגורר באשדוד, מחשש שלא תסכים להיפגש איתו. הקשר בין השניים ידע עליות ומורדות, אבל לבסוף נפגשנו השניים וקיימו יחסי מין במכוניתו של אלון. גם יוסף, 42 מחדרה, בעל חברה גדולה, שיקר לגבי גילו באתר "מקושרים". הוא הציג את עצמו בתור אסי, בן 20, מנתניה. הוא שלח ל-א' סרטונים בעלי תוכן פורנוגרפי והיא שלחה לו בתגובה שישה סרטונים. היא אף ביצעה לבקשתו אקטים מיניים בעת ששוחחו בסקייפ.

א', לעומת זאת, אמרה כל הזמן את האמת, לכולם: היא בת 14.5 ומתגוררת באשקלון.  לדברי רס"מ אזרד, השיטות של כל ארבעת הגברים לפתות את א' היו זהות. "הם עשו לה שטיפת מוח", היא מסבירה, "הם פשוט קנו אותה במילים יפות: עטפו אותה במחמאות ובמתנות, חיזרו אחריה בצורה מטורפת ולחצו על כל נקודות התורפה שלה. הם לקחו ילדה תמימה, חסרת ביטחון, שלא היה לה שום חבר, שלא ידעה מה זו נשיקה בכלל, וניצלו אותה ואת הנאיביות שלה. וזה עבד. היא חיה למעשה בעולמות כפולים: מצד אחד ילדת בית לכל דבר ומצד שני, הם הפכו אותה לבובת מין".

ההורים

להוריה של א' לא היה מושג קלוש. לאורך כל הזמן הזה היא שידרה עסקים כרגיל. ציונים טובים, התייצבות שגרתית לבית הספר, אפילו קיבלה תעודת הצטיינות. הדבר היחיד שהשתנה, סיפרו לחוקרים, הייתה העובדה שא' הייתה שקועה בסמארטפון שלה במשך שעות. "ראיתי שהיא עסוקה מאוד בסלולרי", סיפרה אמה לחוקרי הנוער, "אבל לא חשדתי בכלום כי חשבתי שמדובר בשיחות שהיא מנהלת עם החברות שלה. מי בכלל חשב על גברים? דברים כאלה מעולם לא שמענו או ידענו בבית".

לפני כחודשיים, באופן מקרי לחלוטין, גילתה אמה של א' מדוע בתה הייתה כל כך היתה שקועה בטלפון. א' נכנסה להתקלח, והאם שמעה האם צליל של הודעה מהסלולרי של בתה, שנשאר בחדר. האם הסתקרנה, והחליטה להציץ בהודעה. עיניה חשכו.

"הייתי בהלם. לא האמנתי. קראתי כמה פעמים", סיפרה האם לחוקרים, "לא חשבתי שמדובר בילדה שלי. חשבתי שזו טעות. כמעט חטפתי התקף לב כשראיתי מה הם כתבו לה. לא חשדנו בשום דבר, בטח שלא שיש לה קשרים עם גברים. לא היו שום סימנים מקדימים וזה הופך את העניין הזה לעוד יותר מפחיד. ניסיתי להבין איפה טעינו, מה לא היה בסדר".

רסמ מאיה אזרד צילום משטרת מרחב לכיש (צילום: משטרת מרחב לכיש)
רס"מ מאיה אזרד. לקח שבועות עד שהסכימה לדבר | צילום: משטרת מרחב לכיש
האם הנסערת לא ידעה מה לעשות. היא ניסתה לשכנע את בתה להגיש תלונה במשטרה נגד הגברים, אך א' סירבה בתוקף. רק לאחר פגישה עם פסיכולוגית הסכימה בכלל להגיע ביחד עם אמה לתחנת המשטרה ולהתלונן. חלפו מספר שבועות עד שהסכימה בכלל לדבר עם רס"מ אזרד, ועוד כמה שבועות עד שהסכימה בכלל להעיד כנגד הגברים.

קשה להתנער מתדהמה מול החיים הכפולים של א'. איך יכול להיות שדווקא נערה מבית כל כך מגונן נקלעה למצב כזה, ומדוע דווקא היא? "זה שנערה היא תלמידה מצטיינת או גדלה בבית איכותי ואוהב לא אומר שהיא לא יכולה להיקלע לסיטואציה כזו", טוענת אביבה ינאי, פסיכולוגית קלינית בכירה ומנהלת סניף ת.ל.ם באר שבע, "א' סבלה להערכתי מדימוי עצמי נמוך, ומחוסר ביטחון לגבי הנשיות שלה. צריך לזכור שמדובר בגיל ההתבגרות, תקופה בעייתית שבה חשוב מאוד לנערות לקבל פידבקים על המראה שלהן. א' היתה זקוקה לחום ולחיזוקים שלא קיבלה בבית, והיא קיבלה אותם מאותם גברים. לכן היא גם לא חשבה שהיא עושה משהו לא בסדר. מבחינתה זו הייתה הדרך שלה להתבגר".

למה לדעתך היא לא שיתפה אף אחד?
"כנראה שהיא הרגישה לא בנוח, או שהיא הרגישה שהיא פועלת באווירה שאין בה שיתוף. כנראה שההורים גם לא היו זמינים או לא מספיק קשובים אליה, ולכן גם לא העזה לברר איתם אם היא עושה דברים נכונים או לא. אולי היא גם חששה לשתף אותם כי היא פחדה מהתגובות שלהם. מתוך חוסר ההבנה והמחסור בהדרכה, היא לא פענחה נכון את הסיטואציה שבה הייתה, ולא הבינה שהיא למעשה קורבן".

הוריה של א' לא סולחים לעצמם. "אנחנו מאשימים את עצמנו", אמרה אמה של א' לחוקרים, "קרה לנו אסון. היא לא התאוששה מזה וגם אנחנו לא. לא רצינו לחטט לה במחשב או בטלפון וטעינו טעות גדולה. יכולנו להציל אותה". 

החקירה

אם חשבתם שפרשת אייל גולן ואביו הייתה מורכבת לפיצוח, הפרשה הזו הייתה מורכבת פי כמה וכמה. "המטרה העיקרית שלנו הייתה להוכיח שהם ידעו את גילה האמיתי, 14, ושלא יספרו לנו סיפורים שהיא התחזתה או אמרה שהיא בת 18 ויותר", הדגיש פקד יגאל אוחיון, ראש מחלק הנוער בתחנת אשקלון.

כדי לעשות זאת, נאלץ אוחיון לסגור את המחלק למשך חודש שלם, כדי לטפל אך ורק בתיק הזה. החוקרים ניהלו חקירה סמויה במשך כמה שבועות כדי לאסוף את כל הראיות. במהלך החקירה התברר ש-א' מחקה הודעות וסרטונים רבים שהגברים שלחו אליה. החוקרים נאלצו להדפיס 15,156 עמודי וואטסאפ ועוד אלפי עמודי דפי פייסבוק כדי להצליח לשחזר חלק גדול מהסרטים ומההודעות ש-א' מחקה. "היו עוד עשרות אלפי עמודים שלא יכולנו להוציא כי זה היה משבית תחנה שלמה", מסבירה רס"מ אזרד, "הלכנו על הגברים שהיינו בטוחים שנוכל להשיג ראיות מוצקות לגביהם".  

א' התקשתה מאוד בתחילה לגולל את כל פרטי הפרשה. "אני לא מבינה מה לא בסדר", אמרה, "הכל היה בהסכמה. זה היה בסדר מבחינתי". לאט לאט החלה לתפוס שהגברים שבהם התאהבה מתכחשים לכך שהכירו אותה בכלל. אחרים הכחישו שידעו את גילה. היא התמלאה כעס, והכעס הזה מילא אותה באמביציה. כשרס"מ אזרד הציעה שתתעמת עם חלק מהגברים, היא נרתעה והיססה, אך לבסוף הסכימה.

נערה בדיכאון מחזיקה את הראש (צילום: רועי ברקוביץ')
הצליחה להתעמת עם התוקפים (אילוסטרציה) | צילום: רועי ברקוביץ'

"היא נערה מאוד אמיצה", אומרת רס"מ אזרד, "זה לא היה קל עבורה להתעמת איתם. הם הפכו אותה לתלויה בהם. הם ידעו לגעת לה בנקודות הכי רגישות, כדי להעלות לה את האגו והביטחון, ופתאום הם לא מכירים אותה. הם לא האמינו שהיא תעז להתעמת איתם. הם היו די מופתעים מעוצמת הדברים שהיא אמרה להם".

באחד העימותים שהתקיים בין א' לבין אחד החשודים, התפרצה א' כשהיא נסערת ועל סף דמעות: "אתה יודע שאתה משקר", הטיחה בו, "תתבייש לך. איך אתה מעז לשקר? לפחות תגיד את האמת. אתה יודע בדיוק מה האמת ומה קרה". הנאשם שתק, הסתכל על הרצפה וסירב להתייחס.

"היה קשה לי עם כל זה, נפגעתי מהם מאוד", אמרה אחר כך לרס"מ אזרד, "כשהבנתי שהם משקרים שהיו איתי או שידעו מה הגיל שלי, הבנתי בעצם שאני מנוצלת והחלטתי להוציא הכל החוצה. איך הם לא מתביישים לשקר?". גם במהלך העימות עם יהודה הטיחה בו א' שהוא ידע היטב מה גילה: "אתה והאחרים משקרים", צעקה עליו כשדמעות זולגות מעיניה, "אתם שקרנים. איך אתם לא מתביישים, תגידו את האמת. מה אתם מנסים להסתיר פה?".

יהודה התקשה להביט בעיניה של א': והשיב: "אני מצטער, באמת מצטער, לא ידעתי מה הגיל שלה".

גם נשותיהם של החשודים הגיבו בסערת נפש קשה כששמעו על האישומים העומדים נגד בעליהן. אשתו של אחד החשודים הגיעה לתחנה בה נחקר, הסתערה לעברו וסטרה לו בעוצמה רבה על פניו. אישה אחרת סירבה להאמין. "אם הוא התעסק עם ילדה בת 14 הוא גמר איתי", צעקה, "שיחפש לו אישה אחרת".

בסוף השבוע הגישה התובעת חן עסיס מפרקליטות מחוז הדרום כתב אישום חמור נגד ארבעת הנאשמים לבית משפט השלום באשקלון. הם מואשמים בעבירות של בעילה אסורה בהסכמה (עונש מקסימלי של עד חמש שנות מאסר בפועל), מעשי סדום בקטינה (עונש מקסימלי הנע בין שלוש ל-20 שנות מאסר), ומעשים מגונים בפומבי (עונש מקסימלי של בין שלוש לשבע שנות מאסר). "אני לא מרחמת על אף אחד מהם", אמרה א' השבוע, "הדבר היחיד שחשוב לי זה שלא יקרה דבר כזה לילדות אחרות".

>> הסקס של דור הילדים הבודדים: מה באמת קורה מאחורי הדלת הסגורה
>> לכל כתבות המגזין