עלייה בפניות. אילוסטרציה
עלייה בפניות. אילוסטרציה | אילוסטרציה: AP

"רוב ההומואים החרדים נשואים לאישה שלא יודעת עליהם וחיים חיים כפולים, אשר יש להם מחיר נפשי גדול" - כך אומרים בארגון הו"ד (הומואים דתיים), שסיכמו לאחרונה לראשונה את הפניות שהגיעו אליהם בשש השנים האחרונות ופילחו אותם לפי מגזרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

70.3% מהפונים לארגון היו מהציונות הדתית, 9.2% מהזרם החרדי הלאומי, 9.5% חסידים ו-11% חרדים. על פי הארגון, בשנתיים וחצי האחרונות חלה עלייה משמעותית בפניות מקרב הציבור החרדי/חסידי/חרדי לאומי - סך הכל 1,675 גברים.

"מתוך הפניות, 952 הצהירו על עצמם שהם נשואים, 363 מתוכם הודו שהם בוגדים בנשותיהם באופן קבוע (לפחות פעם בחודש), ו-180 אמרו שהם בוגדים פעם אחת בשנה", צוין בדוח.
הגברים החרדים שפנו מגיעים מערים שונות - כך על פי הארגון: ירושלים (219 פניות), ביתר עילית (16 פניות), מודיעין עילית (19 פניות), אלעד (26 פניות), בית שמש (11 פניות), בני ברק (113 פניות) וגם מצפון (42 פניות), מרכז (141 פניות) ודרום הארץ (23). בין היתר, ציינו בדוח גם את שמות הישיבות והחסידויות עליהן הצהירו הפונים.

אילוסטרציה
"נותנים אוזן קשבת". אילוסטרציה | צילום: AP, חדשות

"קשה להם לשמור סוד כ"כ הרבה זמן"

מצבם של דתיים הומוסקסואלים בחברה החרדית קשה בשל הסגירות החברתית בה הם נמצאים. על פי הארגון, להבדיל מהומואים דתיים בחברה הדתית-לאומית, ההומו החרדי אינו יכול לשתף את חבריו בקהילה או בישיבה, בני משפחתו ורבותיו ובוודאי ש'יציאה מהארון' אינה דבר מתקבל על הדעת.

בארגון הו"ד פועלים בשנתיים באחרונות מתחת לפני השטח בהרצאות ובימי עין ושיח עם רבנים מהמגזר החרדי והחרדי לאומי, וזאת במטרה להקל על אותם נערים וגברים, שמתמודדים יום יום עם מצוקה.

מה הסיבה לעלייה בפניות? יו"ר ארגון הו"ד, הרב רון יוסף מסביר כי כמו שהעלאת הסוגיה של הומואים בחברה הדתית לאומית התחילה כמה שנים מאוחר יותר, כך גם עם החברה החרדית.

"קשה לאנשים לשמור סוד מהותי על עצמם במשך כל החיים", מציין הרב יוסף. "בשלב מסוים הם הבינו שעדיף להם לדבר על זה בתוך קבוצה דתית אורתודוקסית סגורה שמחויבת להלכה כמו בהו"ד".

אין תמונה
הרב רון יוסף

היו גם מקרים של התאבדויות

לדברי הרב, גם אנשי מקצוע מהמגזר החרדי שאליהם הגיעו בחורים לייעוץ הבינו שההיקף רחב ויש לתת מענה מקצועי הוגן: "חלק מהרבנים מבינים שאי אפשר להתחמק יותר מהתמודדות עם הסוגיה".

איך מסייעים לאותם חרדים? "ראשית אנו נותנים להם אוזן קשבת ותמיכה - אפשרות שלא הייתה להם בעבר: לדבר ולשתף בסיפור האישי, לקבל חיזוק אמוני וחברתי. בנוסף, אנחנו נותנים להם מידע, יש קבוצת לימוד, מענה לשאלות אמוניות ובכך גורמים להם להבין שאפשר להיות גם שומר מצוות וגם בעל נטייה הומוסקסואלית למרות הכל", אומר הרב חן. הארגון מפנה את הפונים לאנשי מקצוע מוסמכים מתוך מאגר שהקימו.

דתיים רבים, בעלי נטיות הומוסקסואליות, מוצאים את עצמם מוכי אלם מול המסתורין הגדול של חייהם. "במקרה של בחור דתי או חרדי, גילוי נטייתו מלווה לעתים קרובות בזעזוע המערכת האמונית, זאת בנוסף על הזעזוע המתרחש אצל בחור שאינו דתי", מציין הרב, שנתקל במקרים רבים כאלה. "זעזוע עמודי התווך האמוניים מביא לפליטה מהמסגרת החינוכית-תורנית ואף לעזיבה של אורח החיים הדתי ובמצבים קיצוניים אף למחשבות והרהורים על התאבדות והיו גם מקרי התאבדות בשנים האחרונות".

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv