לפני שלושים שנה, קצת אחרי שנולדתי, לא היה בית מזרחי שלא היה בו דיסק של להקת "צלילי הכרם", להקה שכבשה בחטף את "ישראל השנייה" והפכה לחביבת המגזר. חנהל'ה התבלבלה הפך ללהיט המזרחי הראשון, ודקלון מצא עצמו מופיע מדי ערב על במה אחרת, או אפילו יותר. יותר משלושים שנה חלפו מאז, המוזיקה המזרחית הספיקה לשבט את עצמה לדעת, אך באירועים קטנים, בבתי כנסת ובארגוני חסד, עדיין ניתן למצוא את דקלון. אמנם אחרי אירוע מוחי, אבל עדיין מופיע, שר ועושה שמח. הוא כבר לא שר את "חנהל'ה" (ואם כן, רק בהתאמות הנדרשות), הוא כן שר 'איילת חן', 'שבחי ירושלים' ו'מה טוב חלקי', וכל כולו מלא אהבת הבורא. ואם תשאלו אותו, אכן, מה טוב חלקו.

"הילדים שלי חזרו בתשובה כולם, ולא רציתי לפגר אחריהם. מה, הם יהיו דתיים, ואני? בהתחלה, בצעירותם, הייתי אומר להם 'מי שיניח תפילין, יקבל 20 שקל'. היום, תציע להם 20 מיליון דולר ושלא יניח יום אחד – הוא ידחה אותך. התהפכו היוצרות".

איך קרה שהילדים התחזקו?
"בהתחלה הייתי משדל אותם. לקחתי אותם גם לשיעורי תורה. הבן השלישי שלי, דקל, היה הראשון שהתחזק, והוא סחף אחריו את כל האחים שלו. אני מה זה מאושר. היום כשהם באים אליי ואני מבקש משהו – הם נלחמים מי יקדים את מי. זה פשוט מדהים.

"הם תלמידי חכמים היום, כותבים ספרים. הבן שלי, הרב יעקב לוי, כתב ספר בשם 'גן נעול', וקיבל פרס ותשבחות. זה גם נחת. בזמני, כשישבתי עם חבר'ה, השיחות שלנו היו על כדורגל וסרטים. היום הם מדברים תורה. זה פשוט מדהים, זו סקאלה אחרת לגמרי".

לא היה לך קשה להתחזק?
"אני אוהב את זה. זה אצלי בדם. בשנות השישים לא היה כמו היום, שיעורי תורה בכל מקום. לא היה. אז היינו יוצאים בשבת לסנוקר, למשחקים של קבוצת שמשון תל אביב. אבל מה, האש בערה בי כל הזמן. הנשמה שלי היתה סוערת".

מתי התחלת להרגיש שזה לא זה?
"בשנות השמונים נסעתי לבת אחותי ברחובות בשבת ופתאום הרגשתי שאני רוצה בית כנסת. הייתי לא שקט. נסעתי לכרם, התפללתי מנחה וחזרתי".

בשבת.
"כן. זה דבר והיפוכו, 'טובל ושרץ בידו', אבל ככה הייתי בהתחלה. בהתחלה הייתי נוסע באופניים בשבת בכרם. אחר כך הייתי הולך ברגל, ועכשיו אני מתפלל ליד הבית. איזה תהפוכות עברתי".

המוזיקה המזרחית בנויה לא מעט על הופעות בימי שישי ושירים שהם לאו-דווקא שירי קודש, בלשון המעטה. איך שילבת את ההתחזקות מצד אחד, עם הז'אנר עצמו?
"האמת היא שכבר עזבתי את כל שירי העגבים למיניהם, ועכשיו אני מתרכז בשירי קודש. פה ושם מתגנבים לי שירים, ואני משנה להם קצת את המילים. אני אומר לחברים מהמקצוע 'אם אלוקים פרנס אותי כשלא עשיתי את רצונו, הוא לא יפרנס אותי עכשיו כשאני עושה את רצונו?'".

ומה התוצאה באמת?
"ברוך השם. אחד ועוד אחד זה שניים, אי אפשר לברוח מזה. דיברתי על זה גם עם ציון גולן, ועכשיו גם הוא לא מרקיד מעורב, ברוך השם".

התכנית "בכיוון אחר"  משודרת מדי יום שלישי ב-23:10 בערוץ הידברות (ערוץ 97 בהוט ויס) ובמקביל גם כאן ב-mako מדי סוף שבוע.

בשבוע שעבר: האחים גת

>> לזמני כניסת ויציאת השבת