42 שנה עברו מאז העיבוד הקולנועי הראשון ליצירה כלשהיא של סטיבן קינג, וכעת, אחרי יותר ממאה עיבודים למסך הקטן והגדול, מגיעה קאסל רוק מבית "Hulu": סדרה שלא מבוססת על ספר אחד של קינג, אלא על דמויות, מקומות, סיפורים, אווירות ותחושות מתוך ארסנל ספריו. בשנה האחרונה קינג הוכיח שיצירותיו עומדות במידה רבה במבחן הזמן, עם עיבודים קולנועיים כמו זה המחודש שיצא בשנה שעברה והפך לסרט האימה המצליח בכל הזמנים, המשחקים של ג'ראלד ו-1922, ששוחררו בנטפליקס וזכו לביקורות חיוביות.

אבל השאלה המתבקשת היא האם אנחנו באמת זקוקים לעיבוד סטיבן קינגי נוסף? ובכן, תלוי את מי שואלים. קאסל רוק היא סדרה מסקרנת ומותחת - אך פונה לחובבי קינג. כלומר, כולם יכולים ליהנות ממנה, אבל גם עשויים למצוא את עצמם מתוסכלים מהקצב האיטי שלה. חשוב לציין שהסבלנות משתלמת, כי אחרי צפייה בשישה מתוך עשרה  פרקים - קאסל רוק הופכת לסוחפת.  

הסדרה, שהופקה על ידי ג'יי.ג'יי. אברהמס (חובב המסתורין שאחראי גם על אבודים ו-ווסטוורלד), מתמקדת בהנרי דיוור (אנדרה הולנד הנפלא מהסרט זוכה האוסקר אור ירח), בנם המאומץ של רות' ומת'יו ובערך האדם השחור היחיד בקאסל רוק הלבנה. הנרי נעלם בשנת 91 בנסיבות מסתוריות ושב לאחר 11 ימים באורח פלא, מבלי לזכור מה קרה לו. ב-2018, הנרי הבוגר הוא עורך דין פלילי המייצג נידונים למוות בטקסס, שנאלץ לשוב לעיירת ילדותו כדי לייצג בחור מסתורי (ביל סקארסגרד, הליצן פניווייז המטריד מ-זה המחודש) שמתגלה בתוך כלוב בפינה נידחת של בית הכלא "שושנק". זהותו של הבחור המסתורי (והקריפי למדי) אינה ידועה, ונראה שמנהל הכלא לשעבר (טרי או'קווין) כלא אותו שם כיוון שהאמין שעל ידי כליאתו הוא מגן על העיירה.

המהלך שנעשה בקאסל רוק דומה למה שנעשה בסדרה פארגו, ששאבה השראה מסרטם של האחים הכהן בעל אותו השם משנת 1996. גם קאסל רוק שואבת השראה מדמויות, מקומות ורעיונות מיצירות קודמות של סטיבן קינג ומשתמשת בהם כדי ליצור סיפורים חדשים - ולא כדי לעבד סיפור קיים. במובן הזה, ניתן להגיד שיוצרי הסדרה (סם שאו ודאסטין תומפסון) הם פריקים אמתיים של כל מה שקשור לשמו של קינג ונעשתה עבודה טובה בפיתוח המותחן הפסיכולוגי הזה, שלעין בלתי מזוינת בהחלט נראית כמו עוד יצירה שלו, למרות שקינג אינו מעורב בכתיבתה (לקינג קרדיט של מפיק בלבד).

למעריצי קינג, קאסל רוק היא הנאה מובטחת. יש בה רבדים שונים של התכתבות עם יצירות קודמות שלו והם מתגלים לאט לאט כמו בובת מטריושקה שטומנת בתוכה עוד ועוד הפתעות. זה מתחיל בפתיח, שכולל אזכורים ליצירות כמו הגרין מייל, ריטה הייוורת והבריחה משושנק (שהפך בעיבוד הקולנועי לחומות של תקווה), זה, הניצוץ ועוד – אבל ממש לא מסתכם בו. הרמזים וההפתעות המיועדים לחובבי קינג מפוזרים למעשה בכל פינה של הסדרה הזאת. האווירה ששוררת מעל כל פרק בסדרה מעידה על כך שנכנסנו לעולמו של קינג, וזה ניכר בצילום, בבימוי ובצבעים. מה שבולט בליהוק היא העובדה שהשחקנים המככבים בסדרה כבר שיחקו בעיבודים קודמים ליצירות של קינג, ביניהם הם סיסי ספייסק (הלא היא קארי), וביל סקארסגארד (כאמור, הליצן מ-זה), אך גם טרי או'קווין, פרננס קונרוי, מלאני לינסקי ואן קיוזאק.

ישנן גם קריצות נוספות שמרפררות ליצירות של קינג, כמו דמות ששמה ג'קי טורנס (ג'יין לוי מלא לנשום), קרובת משפחה של ג'ק טורנס - הסופר שמשתגע ומתרוצץ עם גרזן בהניצוץ, וכמו עכבר שמופיע בבית הכלא, שמזכיר את מיסטר ג'ינגלס האגדי מגרין מייל. גם קאסל רוק, העיירה שבה מתרחשת הסדרה מופיעה בלא מעט ספרים של קינג, ביניהם הגופה (שהפך בעיבוד הקולנועי לאני והחבר'ה) וכמובן בית הכלא שעומד במרכז העלילה, הוא כלא שושנק מחומות של תקווה.

מתוך
 
מבול הרפרנסים ליצירותיו של קינג אמנם מתבקשים, מאחר שמדובר בסדרה שבאופן מפורש מבקשת להיות חלק מעולמו של קינג, אך הם עלולים לגרום לסדרה להיראות יותר מדי כמו "פאן פיקשן" ופחות כמו סדרה שעומדת בפני עצמה. ההערצה לקינג ללא ספק מובנת כאן, אבל יש מצב שהיא קצת מוגזמת.

למי ש שואל את עצמו אם הסדרה ראויה לצפייה בקרב אנשים שאינם מעריצים שרופים של קינג - התשובה היא כן. הסדרה כתובה היטב, עם עלילה קוהרנטית ומותחת שמתפתחת בכל פרק, דמויות שהופכות מסקרנות מרגע לרגע, ועיסוק בנושאים שאפשר לצלול אליהם בקלות, כמו גזענות בארה"ב והתפוררות המוסד המשפחתי. אבל יש גם הסתייגות - ההתקדמות העלילתית איטית, כך ש"קאסל רוק" מיועדת לסבלניים ביניכם שאוהבים מתח אולד-פאשן.

הדמויות בקאסל רוק מעוררות רגש והזדהות, גם אם לוקח לנו זמן לעמוד על טיבן. שחקנים כמו אנדרה הולנד, מלאני לינסקי, סיסי ספייסק וביל סקארסגרד בולטים בעבודתם המצוינת ומצליחים לגרום לנו להזדהות גם עם דמויות שנויות במחלוקת. ראוי לציין במיוחד את ביל סקארסגארד, שמוכיח שהוא ממש לא צריך טונות של איפור ועבודת CGI כדי להפחיד אותנו - הוא עושה עבודה מצוינת בלצמרר אתכם עד עמקי נשמתכם בכל דקה שלו על המסך.

קאסל רוק

העונה הראשונה טרם הסתיימה, אך Hulu כבר חידשה את קאסל רוק לעונה שנייה. בישראל, אגב, הסדרה עדיין לא נרכשה להפצה, אבל אם היא תמשיך בקו הנוכחי שלה, יש לה פוטנציאל אדיר להיות יצירה חדשנית ומרעננת בעולמו המופלא של מטאור ספרותי בן ימינו.