המפלגה הכי מעניינת שאתם לא מכירים/ עמית סלונים

"התכסיס הטוב ביותר שעשה השטן אי פעם הוא לשכנע את העולם שהוא אינו קיים", מספרים לנו על קייזר סוזה בסרט הקלאסי "החשוד המיידי". אלדד יניב הוא הקייזר סוזה של הפוליטיקה הישראלית נכון לדצמבר 2012, כי לכו תדעו איפה הוא יהיה בעוד שנה. הטריק הכי גדול של אלדד יניב הוא לגרום לכולם להאמין שהוא לא רלוונטי, ועכשיו הוא מנסה לשכנע את כולם שהוא היה השטן, וכעת הוא בא להציל אותנו מעצמו. מבולבלים?

נחזור רגע להתחלה. אל תתנו לפוזה ההיפסטרית, כובע הקסקט והטישירט להטעות אתכם – אלדד יניב הוא אחד מהאנשים שמנציחים את תרבות ההון-שלטון ששולטת במדינה שלנו. זו לא הוצאת דיבה, זה מה שהוא אומר על עצמו. "כל מה שמעורר תיעוב היום בישראל זה מעשה ידי", הוא אמר בראיון לגידי וייץ בעיתון "הארץ", "אני חושב שבעתיד המאוד לא רחוק יכניסו אנשים לכלא על דברים שאני עשיתי. הדברים שעשיתי ייחשבו לעבירות, דברים הרסניים ונוראים במשמעותם. הרבה שנים הייתי בלב המאפליה. אין לזה הגדרה אחרת".

אבל רגע, שוב פעם קפצנו קדימה. אלדד הוא בן 44, החל את הקריירה שלו כעיתונאי ב"ידיעות אחרונות" לאחר שהעביר את שירותו הצבאי כעורך בעיתון "במחנה". לאחר לימודי המשפטים החל להתמחות במשרדו של עו"ד דב ויסגלס, שהיה בין היתר עורך הדין של אישים ציבוריים כגון אריה דרעי, אהוד אולמרט, אביגדור ליברמן וכמובן אריאל שרון, שלקח אותו לנהל את לשכת ראש הממשלה שלו. עם הקשרים שיצר אצל ויסגלס, יניב הקים את משרד עורכי הדין המשגשג "יניב ושות'", לא לפני ששימש כראש מטה הבחירות של אהוד ברק בבחירות 1999, ובהמשך היה ראש המטה של ראש הממשלה והיועץ המשפטי של מפלגת העבודה.

ואז, פתאום, הוא אפסן את החליפה והעניבה בארון, ו"חזר בתשובה". האיש שהיה ידוע כתככן בלתי נלאה וקומבינטור שאפילו הפוליטיקאים המשופשפים ביותר הוכו בהלם מהיכולות התחמניות שלו, הפך להיות אידיאולוג. זה התחיל בכתיבת המניפסט "השמאל הלאומי" יחד עם המחזאי שמואל הספרי. כיאה לפרובוקאטור כמו יניב, המסמך הכיל המון קריאות מתסיסות נגד הפוליטיקה הישנה, נגד ה"סמול" שאיבד את הדרך, ונגד הציניות בה נגועה כל החברה הישראלית.

השוטר שישמור על הממשלה

התנועה הרעיונית של השמאל הלאומי (שמעולם לא הבשילה לכדי מפלגה של ממש) עמדה מאחורי כמה רגעים פרובוקטיביים מרתקים בשנים האחרונות, למשל הקמפיין למען החזרתו של גלעד שליט מהשבי שהציג את תמונתו של יאיר נתניהו עם הכיתוב "יאיר עדיין חי בבית". רבים ראו בתנועה את העתיד של השמאל שאיבד מחוזקתו, בעיקר בעזרת הרוח הגבית שקיבלה התנועה בעזרת המחאה החברתית של קיץ 2011. רבים אגב, עדיין טוענים שאלדד יניב היה הרוח החיה האמיתית מאחורי המחאה הזאת, ולא דפני ליף או סתיו שפיר. עם הרקורד המדהים של יניב כמפעיל בובות, אי אפשר להתעלם מהטענות האלה.

אלדד יניב בסרטוני השיטה
עם רני בלייר. סרטונים אמנותיים

באוקטובר האחרון הקים יניב את מפלגת "ארץ חדשה – החזית להפלת שלטון ההון" יחד עם הבמאי רני בלייר. ככל הנראה מדובר במפלגה הכי מעניינת שאתם לא מכירים. יניב ובלייר מפרסמים מדי שבוע סרטון ביוטיוב בו הם חושפים, לכאורה, מקרים של שחיתות שלטונית. לא מעט מהבכירים שמותקפים בסרטונים הללו כבר דאגו לשלוח מכתבי אזהרה לפני תביעה לכלי התקשורת, בהם הם מזהירים מלפרסם את תוכן הסרטונים – ולכן הסיקור התקשורתי שמקבלת המפלגה של יניב כמעט ולא מורגש.

אז האיש שהיה יד ימינם של הפוליטיקאים, יועץ הסתרים של הטייקונים, שמכנה את עצמו "הכבל שהיה מחבר בין ההון לשלטון", מבטיח שהוא יהפוך את הכנסת למיקרופון ענק, ויהפוך להיות, בתוך המליאה, לשוטר שישמור על הציבור מפני הממשלה. ואם זה לא יילך? לפחות הוא יארגן אתכם באיזו קטנה עם לגליזציה של סמים קלים יחד עם שאר הסטלנים מהמחאה שנמצאים אצלו ברשימה. רק קודם כל, הוא רוצה שתעשו לו לייק, כדי שמישהו יישמע את כל זה.

 >> לכל כתבות המגזין