כמעט 18 שנה מאז הרגע המכונן בקריירה שלו עם ההצלחה של "מטריקס" והטרילוגיה הקופתית, קיאנו ריבס יכול להתגאות שוב בסדרת סרטים מצליחה.

בסוף השבוע יעלה לאקרנים סרט האקשן "ג'ון וויק 2", המשך לסרט מלפני שנתיים וחצי בו הוא מגלם מתנקש קר רוח, שהפך להצלחה מפתיעה בקרב המבקרים ובקופות - בייחוד עבור סרט עם תקציב קטן יחסית לסרטי הענק של האולפנים הגדולים. לאחר שבסרט הראשון איבד את אשתו וכלבו ובחר לעשות לביתו, בסרט ההמשך וויק שוב נשאב בעל כורחו אל עולם אירגוני הפשע והמאבקים הפנימיים ביניהם, כשהפעם העלילה לוקחת אותו לרומא ומעמתת אותו עם מחסלים שונים (אותם מגלמים בין השאר הראפר-שחקן קומון והכוכבת האוסטרלית רובי רוז, שפרצה לפני כשנתיים בתפקיד סטלה ב"כתום זה השחור החדש".

עבור ריבס (52) ההצלחה של "ג'ון וויק" היא הישג חשוב בקריירה ארוכת השנים שכללה סרטים כמו "ספיד", "איידהו שלי", "מהומה רבה על לא דבר", קומדית המד"ב "המסע המופלא של ביל וטד" וכמובן סאגת "מטריקס". כמי שנחשב לאחד מהשמות המוכרים בהוליווד אך כזה שלא מספיק שומעים עליו, ריבס מגיע לראיון רגוע וצלול ובעיקר אסיר תודה על כך שהוא שוב חלק מפרנצ'ייז. "מאוד אהבתי את הדמות אז שמחתי שקיבלנו אור ירוק לסרט ההמשך, ושיצא לי לחזור להתאמן וללבוש שוב את החליפה", הוא מספר בראיון שמתקיים איתו במלון "לונדון" בלוס אנג'לס.

"הרחבנו את העלילה הפעם לעולמות חדשים של ארגוני פשע ושחקנים חדשים שהצטרפו למסיבה של ג'ון וויק, והאקשן מתחיל כבר מהדקות הראשונות כי בוא נודה על האמת - זה הקסם והכיף בדמות. כל הזמן הוא חוטף מכות, נזרק דרך זכוכיות ועדיין קם ונלחם על חייו. אשתו מתה, יש אנשים שרודפים אחריו במטרה לחסל אותו, הבחור אומלל (צוחק). כמו לקראת הסרט הראשון התאמנתי הרבה, אימוני ג'ודו וג'יו ג'יטסו, אבל הפעם היו גם הרבה אימוני ירי עם אש חיה. עבדתי עם צלף מקצועי שלימד אותי כיצד לירות באקדחים ורובים שונים עם קליעים אמיתיים. עבורו אפילו מכוניות הופכות לכלי נשק, יש לו רצון עז לעשות דברים כפי שהוא".

אתה אישית אוהב את הז'אנר?

"בהחלט, ויש כמה סצנות פעולה שאהבתי במיוחד. יש סצנה עם עיפרון, ומי שצפה בסרט הראשון זוכר כבר אז שהיה איזכור לכך שג'ון וויק תקף מישהו עם עיפרון ונידנדתי לבמאי שחייבים לשלב את זה הפעם. ויש סצנה שנדמה שנמשכת נצח עם קומון ברומא. כל הצילומים באיטליה היו מרהיבים כי הכל צולם בין העתיקות, הסצנות מתרחשות בלילה ויש תאורה דרמטית. זו החוויה האולטימטיבית, לעשות קולנוע זה כיף".

הצילומים לא גובים מחיר מסוים? עייפות?

"בדרך כלל כשאני מצלם סרט אני נמצא במקום אחד ולא מסתובב, מקסימום לצאת לארוחה או לבקר במוזיאון. אני אוהב להישאר ממוקד. כשמדובר בצילומי סרט אקשן אז בכלל אני לא מסתובב אלא מעביר את שעות הפנאי שלי במנוחה או מקלחת קרה, כדי להתפלל שלמחרת אני אוכל ללכת מבלי שכל הגוף יכאב (צוחק). אבל זה תפקיד מעורר תיאבון וכשאני מגלם את ג'ון וויק אני לרגע לא חש כבדות, כאילו אני חייב לצפות במשהו קומי כדי לשנות אווירה או להביט אל השמש ולחייך. יש אור גם כשמדובר באדם רציני ומלא אהבה לזיכרון של אשתו".

היה תפקיד שכן הכביד עלייך?

"ב-2001 שיחקתי בסרט 'רואה בקלפים' עם קייט בלאנשט, שסם ריימי ביים, והיה מדובר בדמות מאוד רחוקה ממני, אדם לא טוב וקשוח. עם ג'ון וויק זה אחרת ואני מקווה שגם הצופים יאהבו והאולפנים יתנו לנו עוד כסף לעשות סרט נוסף".

ג'ון וויק מכות
"החוויה האולטימטיבית" | צילום: none, יחסי ציבור

מתגעגע לפעם וחולם לעשות מחזמר

על סמך ההכנסות בקופות בסוף השבוע הראשון של "ג'ון וויק 2" נראה כי הכרזה על סרט נוסף היא רק עניין של פורמליות. הסרט, שעלה בשבוע שעבר, הכניס בקופות ארה"ב קצת למעלה מ-30 מיליון דולר, לעומת 14 המיליון שהכניס הסרט הראשון כשרק יצא, כאשר בשני המקרים מדובר בנתונים מעולים ומעל לכל ציפיות. וגם המבקרים נתנו את ברכתם.

אחת התוספות המסקרנות בסרט ההמשך היא לורנס פישבורן, המגלם מנהיג פשע מחתרתי אליו מגיע ג'ון וויק כדי לבקש עזרה. חובבי הקולנוע לא יפספסו שמדובר באיחוד מרגש של השניים אחרי העבודה המשותפת על טרילוגיית "מטריקס", כך שלמעריצים שייחלו ליום בו ניאו ומורפיוס שוב יופיעו יחד על המסך יש סיבה לשמוח. "לורנס לא ידע אבל התפקיד נכתב במיוחד עבורו", מגלה ריבס, "אני גם לא ידעתי את זה כשנפגשנו ורק סיפרתי לו שיש תסריט לסרט המשך, אז הצעתי לו לקרוא את התפקיד, וזה היה נהדר לחבור אליו שוב. הוא חבר טוב ואדם מדהים, והסצנות שלנו יחד הן כיפיות עם אלמנט מיסתורין. אף אחד לא היה יכול לעשות את התפקיד הזה כמוהו, הוא אגדי".

יש מקום להשוואה לאינטראקציה שהייתה בין הדמויות שלכם ב"מטריקס"?

"אני לא חושב, כי ב'מטריקס' הייתה דינמיקה של מורה ותלמיד וכאן הם קולגות, אם אפשר להגדיר זאת ככה. גם אם אפשר להקביל בין הסיטואציות, שבשתיהן יש בחירה כלשהי שנעשית, זה לא משהו שהיה מכוון בתסריט. אבל שמחתי לעבוד שוב עם לורנס. נתתי לו אפילו הצעת עיצוב לאופנוע כי אני בעלים של חברת אופנועים קטנה ושנינו חולקים את התחביב הזה. לדעתי זה די מתבקש לאהוב את כלי התחבורה שלך, בטח אם אתה יודע להעריך את האסתטיקה ונוצר זכרונות שהיו לך במהלך נהיגה. זה יהיה מגניב לבנות אופנוע עבור לורנס".

ג'ון וויק לורנס פישבורן
"חבר טוב ואדם מדהים". עם פישבורן | צילום: none, יחסי ציבור

יש בך נוסטלגיה לקולנוע של פעם?

"חסר לי הרעש של סליל סרט הצילום שרץ במצלמה, אבל יש לי הערכה לעידן הדיגיטלי. גם הפקתי סרט תיעודי בנושא ב-2012 בשם 'Side By Side'. אני לא יודע האם זה סובייקטיבי אבל כשאתה מוקף בצוות צילום גדול, מה שגם בא בעלות הרבה יותר גדולה לכאורה לאולפנים, רק הקריאה 'אקשן!' מרגישה כמו סכין. משהו מוחלט ולא צפוי. עם מצלמות דיגיטליות זה ריגוש שונה, יש אשליה שאין גבול לכמה אפשר לצלם ואין הגבלה של טייקים וסרט צילום אבל גם זה לא מדויק. אני לא אוהב לעשות יותר מידי טייקים אני לא מתנגד לזה אבל אני תמיד מעדיף לקלוע ולעשות את העבודה כמו שצריך. אבל מה זה בכלל? זאת אשליה. אני יכול לבקש לצלם סצנה שוב ויגידו לי 'מספיק, קיאנו' לא משנה כמה פעמים אבקש לצלם מההתחלה. מאותו רגע אתה נאלץ לחיות עם התהייה מה היה קורה אילולא היינו עוצרים שם".

ג'ון וויק מנסה ללא הצלחה לפרוש - חשבת פעם על פרישה?

"אני עדיין מרגיש שאני נאבק על הקריירה שלי אז לא יצא לי לחשוב על זה. כן יוצא לי לתהות כמה עוד זמן תהיה לי ההזדמנות להמשיך במקצוע, קח למשל את אל פאצ'ינו בשנות ה-70 לחייו שמתחיל עכשיו לככב במחזה בתיאטרון קטן פה בלוס אנג'לס. אני לא יודע אם אני הטיפוס לעשות דבר כזה, אבל אולי".

יש משהו שלא עשית שאתה רוצה לנסות?

"הייתי רוצה לשחק במחזמר. אבל זה לא יקרה לעולם, כי אני לא יודע לשיר. אולי אם אני אשחק ויביאו מישהו שיעשה עבורי ליפסינק. אבל גם בריקוד אני לא טוב. אולי אני צריך להתחיל להתאמן".

היית בלהקת רוק בעבר, זה לא משחק לטובתך?

"ממש לא, כולה הייתי בסיסט. ומי ילהק בסיסט למחזמר?".