החודשיים האחרונים לא היו נוחים לאף אחד, אבל אם יש אישה שתדע לתעל כל מצב לטובתה הרי שזו פנינה רוזנבלום. בזמן שכל המספרות והמכונים הקוסמטיים הושבתו, היא הצטלמה, לראשונה בחייה, בפנים חפות מאיפור. חשבון האינסטגרם שלה, שמונה כ-80 אלף עוקבים, הפך למקום המפלט המושלם לתקופה, בו אפשר למצוא קצת נוסטלגיה וקצת פינוק, רוטב לעוף מהמותג של פנינה ואפילו המנון שכתבה למלחמה בנגיף הקורונה. אחרי כמעט חמישים שנות קריירה שמתפרשת על פני תחומים רבים מספור, היא עדיין עומלת בלי הפסקה כדי להמציא את עצמה מחדש, גם אם זה קורה בבידוד כפוי בבית, דרך המצלמה של הטלפון.

אז בגיל 65 אפשר להוסיף לרשימת הטייטלים שלך גם "כוכבת רשת".
"הייתי רוצה להיות כוכבת רשת", היא צוחקת. "אבל האמת היא שאני אפילו לא קרובה לזה. אני בכלל לא יודעת איך להעלות פוסט, יש בחורה שעובדת אצלי ועושה את זה בשבילי ואני מאשרת לה את מה שהיא רוצה להעלות. אבל מעבר לזה, כשאני בוחרת לפרסם משהו אני בוחרת רק דברים שהם מאוד חשובים".

כמו מתכון לעוף, נניח?
"בטח. את המתכון פרסמתי כי זה חלק מהמותג שלי, אני מייצרת גם רטבים לעוף. אגב, זה הרוטב הכי קל שיש, את רק שמה אותו על העוף, מערבבת את הכל ביחד, מכניסה לתנור וזה מוכן. זה רוטב עוף נהדר, וגם הגרנולה שלי נהדרת".

פנינה רוזנבלום (צילום: טל רביב מתוך קמפיין דארלן)
צילום: טל רביב מתוך קמפיין דארלן

הזליגה למתכונים אינה מקרית. בכל הזדמנות, בכל ראיון, רוזנבלום מציינת שוב ושוב שהיא בנתה את החברה שלה בעשר אצבעות. כמעט מכל נושא שיחה היא תגיע לדבר, בישירות ואלגנטיות, על אחד מהמוצרים ששמה מתנוסס עליהם. גם האינסטגרם הפך עבורה לכלי פרסום מרכזי, כשלא תמיד ברור אם היא מקדמת את העסק או את האישיות החד פעמית שלה.

השימוש ההולך וגובר באינסטגרם מגיע מהצורך להישאר רלוונטית?
"אני תמיד רלוונטית, נשמה שלי".

אמצעי מרכזי לשימור הרלוונטיות הוא הביטחון הבלתי מתפשר של רוזנבלום בעצמה. היא נגעה בכל תחום שרצתה, בלי להתלבט יותר מדי - דוגמנות, יזמות, פוליטיקה - וגם יצירה. לאחרונה היא פרסמה ברשתות שלה את השיר "קורונה קורונה", שממוען ישירות לנגיף: "קורונה קורונה, מאין באת? הרסת את חיינו בבת אחת. שינית מהות, שינית מחשבה, שינית דרך חיים שהייתה ולא תחזור לעולמים". הטקסט נהיה ויראלי, איך לא. הבונוס: כמה ימים לאחר פרסומו, כבר נוצרו והוקלטו לו עשרות גרסאות ומחוות.

מאיפה השיר הזה הגיע?
"קמתי בבוקר עם השיר בראש שלי. איך שהתעוררתי הלכתי לאמבטיה וחיפשתי עט ונייר. לא יודעת למה באמבטיה, בכלל אין לי שם כלי כתיבה", היא אומרת ומפזמת את השיר בהתלהבות. "זה פשוט יצא ממני, כל השירים שאני כותבת נבעו ממשברים גדולים שעברתי. תמיד בתקופות שבר יוצא ממני משהו יצירתי. הפתיע אותי שכל כך הרבה אנשים בחרו לשתף פעולה. זה היה בעיקר מאוד משמח, כי ככה אני יודעת שהשיר שלי עשה טוב לאנשים".

ברור, זה שיר כיפי ומצחיק.
"מה? מה מצחיק בשיר שלי? הוא לא מצחיק בכלל, זה המצב שאנחנו חיים בו".

View this post on Instagram

A post shared by פנינה רוזנבלום (@pninarosenblom) on

אני מאוד רגישה לזקנים ועצמאים

אפשר לייחס את זה לחוסר המנוחה התמידי שלה, אבל גם בתקופה שבה רוב אזרחי המדינה מתלבטים מה לראות בנטפליקס ומתי להכין צהריים, רוזנבלום עסוקה מתמיד. היא התקשתה למצוא אפילו שעה פנויה אחת רצופה לטובת שיחתנו; ברקע של ארבע השיחות המקוטעות שניהלנו היא הספיקה בין היתר לטגן שניצלים לבעלה, לרוץ בפארק, לשתול עציצים במרפסות ולדבר עם קרוב משפחה מאנגליה. "אני מתנצלת", היא אמרה לא פעם ולא פעמיים במהלך השיחה, "יש לי מלא עבודה. אני לא מספיקה שום דבר אז אני צריכה לעשות את הדברים האלה תוך כדי הראיון. תודה לאל, אני נמצאת בעסק הנכון. בעקבות הקורונה יש לנו יותר עבודה מתמיד. אנחנו מוכרים מוצרי טיפוח, סבונים, קרמים. אף אחד מהעובדים לא יצא לחופשה. הכל עובד כמו שצריך".

גם את ממשיכה ללכת למשרד כרגיל?
"אני עובדת מהבית בבקרים, לאחר מכן רואה טלוויזיה, מסדרת את הארון ועושה ספורט. בבית שלי יש שלוש קומות, אז הספורט שלי בתקופה האחרונה זה לעלות ולרדת במדרגות".

איך זה עבור אישה פעלתנית כמוך להסתגר לתקופה ממושכת בבית?
"זה נורא ואיום, אבל תודה לאל, יש לי מזל שיש לי בית גדול עם המון מרפסות ואני יכולה לברוח כל פעם למרפסת אחרת. אני גם משתדלת להעסיק את עצמי. השתזפתי קצת בגג, שרתי, צבעתי את השיער ועשיתי לעצמי לבד ציפורניים".

אז אפילו בתקופת הקורונה לא נוכל למצוא אותך בלי לוק מושלם ומדויק?
"מצחיק שאת אומרת את זה, כי השבוע העליתי סרטון שלי בלי טיפת איפור. פתאום בגיל 65 קיבלתי את האומץ להראות את עצמי לעולם בלי איפור, אבל זה לא משנה כי העור שלי תמיד מתוח ויפה".   

פנינה רוזנבלום (צילום: טל רביב מתוך קמפיין דארלן)
צילום: טל רביב מתוך קמפיין דארלן

כשחושבים על רוזנבלום, סביר שהאסוציאציה הראשונה תהיה הצחוק המתגלגל שמזוהה איתה כל כך. אבל בכל הקשור לעסקים - היא לגמרי רצינית. אלמלא הקורונה, ייתכן מאוד שהחברה שבבעלותה כבר הייתה מונפקת בבורסה בתל אביב, מהלך שניסתה להניע לאחרונה אך הוקפא בשלב זה. עוד פרויקט שהונח בצד הוא שתי סדרות חדשות של מוצרי טיפוח מבוססי CBD המופק מצמח הקאנביס. "חלק מהמוצרים קיבלו אישור להימכר בארץ והשאר קיבלו אישור להימכר באירופה, בארצות הברית ובקנדה. בארץ עדיין אסור למכור מוצרים על בסיס CBD, ולדעתי זו טעות. צריך להוציא את הסם מפקודת הסמים ואנחנו מחכים לממשלה שתאשר את זה".

השבוע היא הגישה לממשלה בקשה נוספת, שיועדה ישירות לראש הממשלה, שר האוצר ושר הכלכלה. "אני מבקשת להאיר את הדרך הנכונה לטיפול בעסקים העצמאיים ובהנגשת עזרה לציבור העובדים והמשפחות במדינת ישראל בעקבות מגפת הקורונה", היא כתבה כהקדמה לסדרת הפעולות שהציעה לצמצום הפגיעה בעצמאים. בין ההצעות היו הלוואות בערבות מדינה, הפחתת מס חברות בכ-15%, הנחה של עד 40% בתשלומי הארנונה עד תום שנת 2020 והנחה בשיעור של 25% בשכר הלימוד במוסדות האקדמיים הציבוריים, עד תום שנת 2020. "הגשתי את הבקשה בתחילת השבוע ועדיין לא קיבלתי מענה מאף אחד", היא מספרת. "אנחנו העצמאים צריכים לעשות רעש והפגנות כדי להראות שאכפת לנו".

מאוד סולידרי מצידך, כמי שמעידה שהעסק שלה כלל לא נפגע.
"בטח. כי אני רואה את המצוקה של העצמאים וזה מאוד כואב לי. אני חושבת שהרבה עסקים לא ישרדו אחרי הקורונה ולדעתי הממשלה צריכה להגן על האנשים האלה. אני מאוד רגישה לזקנים ולעצמאים. העסקים הקטנים הכי נפגעים מהקורונה, אין להם זכויות בכלל. כמו שאת יודעת, רוב הטייקונים מבריחים כספים ועושים תרגילים כדי לא לשלם בארץ מיסים, ומי שבאמת משלם מיסים אלו העצמאים הקטנים. הטייקונים יודעים להסתדר דרך כל מיני תרגילים והם מקבלים הטבות, אז אני עושה את המעט שאני יכולה כדי לעזור".

פנינה רוזנבלום (צילום: טל רביב מתוך קמפיין דארלן)
צילום: טל רביב מתוך קמפיין דארלן

מההתחלה הייתי הצלחה

היא נולדה בפתח תקווה לתקווה וצבי רוזנבלום. אביה עזב את המשפחה כשהייתה בת שנתיים, ועשרות שנים לאחר מכן רוזנבלום מצאה אותו, לאחר חיפושים, בגרמניה. "כילדה גרתי בצריף קטן וחייתי בעוני רב", היא זורקת במהירות, כמי שחזרה על המשפט כבר אין-ספור פעמים. "הייתה לי ילדות מאוד קשה וענייה. אמא שלי עבדה במפעל לקופסאות פח ואני גדלתי אצל השכנים". כשהייתה בת 16 היא ניצחה בתחרות "מיס אלגנט" ובגיל 17 הפכה לדוגמנית במשרה מלאה. "את צריכה להבין שבגיל 17 כבר הייתי האישה הכי מפורסמת במדינה", היא מסבירה. "הגעתי מעוני ומקושי גדול, ופתאום לפני גיל 20 הצלחתי לקנות לעצמי טלפון ורכב. לאף אחד במדינה לא היה את הדברים האלה בתקופה הזו". מהצבא היא שוחררה אחרי שישה חודשים ("אמרו לי שהנוכחות שלי עושה מהומות בכל הבסיס אז שחררו אותי מהצבא על חוסר התאמה"). 

ב-1983, כשהייתה בת 28, היא החליטה לנסות את מזלה בתור זמרת ונרשמה לתחרות קדם האירוויזיון עם השיר "תמיד אישה". "הגעתי למקום האחרון, אבל למרות זאת זה שיר שהוא סמל. שיר מאוד נשי ופמיניסטי, הוא משקף את כל מה שאישה רוצה לומר".

את פמיניסטית?
"לא במובן של לאבד את הנשיות שלי או לעשות בכוח עם הגבר מלחמה על מי יוריד את הזבל. אבל מבחינת קריירה וכבוד אני כן רואה את עצמי כפמיניסטית".

חמש שנים לאחר שידור האירוויזיון ההוא ("הבנתי שאני לא אהיה זמרת, יש אנשים שיותר טובים ממני בתחום הזה"), היא פתחה בשיתוף עם איש העסקים איציק אבנרי את העסק שלה "פנינה רוזנבלום בע"מ". "לא רציתי לחיות רק מהשואוביז", היא מודה, "רציתי להתפרנס יותר טוב, ואהבתי מאוד את עולם הקוסמטיקה". העסק, שהתחיל ממוצר בודד שעושה טוב לעור שמסביב לעיניים, הלך והתעצם. "מההתחלה הייתי הצלחה בתחום", היא מספרת. "בשנה הראשונה עשיתי חצי מיליון דולר ובשנייה מיליון וחצי דולר". כיום החברה כבר מגלגלת עשרות מיליוני שקלים בשנה.

פנינה רוזנבלום (צילום: טל רביב מתוך קמפיין דארלן)
צילום: טל רביב מתוך קמפיין דארלן

לצד ההצלחה, היו כמובן גם רגעים עסקיים זוהרים פחות. ב-2013, רגע אחרי שהשיקה מזון מיוחד לכלבים, פורסם כי היא השקיעה סכום של שלושה מיליון שקלים באתר שידוכים בשם Pninalove, שפנה בין היתר לחרדים ולקהילה הגאה. "זה היה נורא ואיום", היא מסכמת במבט לאחור. "הייתי צריכה להתמודד עם אנשים מתוסכלים שקשה להם. את יודעת, כל אחת עם הדרישות שלה. הייתה לי קבוצה של רווקים VIP שדאגתי להם. לא פשוט להתמודד עם כאלה".

האתר ההוא אמנם כבר לא עימנו, אבל האתר הרשמי של רוזנבלום (שברקע שלו מתנגן ללא הפסקה השיר "תמיד אישה") מציג לראווה את שלל מוצרי האימפריה שדווקא הצליחו יותר, החל מקרם גוף ועד רוטב לדגים. לצד הפריטים יש גם ביוגרפיה אישית ומורחבת, וגלריית תמונות של האישה שאוהבת להצטלם יותר מכל ביוטרית באינסטגרם, ותמיד - תמיד - מחייכת.

אני לא מפחדת להזדקן. אני אהיה זקנה יפה

כשהייתה בת 36, נישאה רוזנבלום למשה חיים (כיום איש עסקים, חבר מועצת עיריית תל אביב ובעל עמותה). ויחד איתו אימצה את חן (26) מאוקראינה, וגל (24) מרומניה. זאת לאחר שהתברר לה כי היא לא יכולה להביא ילדים לעולם. "עברתי ארבע הפלות, האחרונה מהן הייתה לפני 15 שנה. זה הגורל שלי כנראה. לא הצלחתי להיכנס להריון אז החלטתי לאמץ", היא אומרת תוך שהיא שקועה בטיגון השניצלים. "אבל אין לנו מה להתעכב על זה כי יש לי המון מזל בחיים. יש לי ילדים מדהימים ואני לא צריכה כלום יותר מזה. חן היא המנכ"לית של החברה וגל עובד בשטח, במכירות".

 את דחפת את הילדים לעבוד בעסק או שזה הגיע מהם?
"הם גדלו בעסק, מה יש להם לחפש בחוץ בכלל? זה העסק שלהם בסופו של דבר, והם יודעים שהם יצטרכו להמשיך את הדרך שלי אחרי שאהיה בת 120, בעזרת השם".

בגיל 49 היא התגרשה מבעלה הראשון בפעם השנייה, ושנה לאחר מכן נישאה לאיש העסקים רוני סימנוביץ' (אב לשלושה, ביניהם הדוגמנית קורל סימנוביץ'). "חברה שידכה בינינו, לקח חצי שנה עד שהתאהבתי בו", היא מעידה.

טענת לא פעם שהקשרים שלך עם ילדיו של רוני מצוינים, אבל את וילדייך נעדרתם מהמסיבה שנערכה יום לפני החתונה של קורל סימנוביץ' וסרג'י רוברטו.
"נו באמת, בטח היה לי משהו, אני לא זוכרת כבר מה וזה גם לא רלוונטי. לחתונה הגעתי".

פנינה רוזנבלום (צילום: קמיליה צילום)
רוזנבלום בחתונה של קורל סימנוביץ' | צילום: קמיליה צילום

היא אולי כבר מרשה לעצמה להצטלם ללא איפור, אבל רוזנבלום עדיין מתעכבת לא מעט על שגרת הטיפוח שלה. קל לזהות שזה נושא השיחה המועדף עליה, וכמיטב המסורת, גם כאן האישי והמקצועי כרוכים אחד בשני. "אני שמה את הקרמים שלי עשר דקות בבוקר ועשר דקות בלילה, לא צריך כלום מעבר לזה. תראי אותי", היא מבקשת ומציגה את עצמה מבעד למסך. "זה העור שלי, ואני בלי טיפת איפור. תסתכלי על הצוואר שלי, אני מורחת עליו את הקרמים שלי פעמיים ביום ואת לא יכולה לראות עליו שום דבר. את יודעת, אומרים שצוואר לרוב חושף את הגיל. על הצוואר שלי לא רואים כלום. כשאני בחו"ל אף אחד לא חושב שאני בת יותר מארבעים. לא רואים עליי את הגיל שלי".

איך את מסבירה את זה?
"אני מגיל שמונה עשרה שמה קרמים על הפנים ושומרת על העור ועל המשקל, אני שותה רק מים, אוכלת פחמימות רק לפעמים ולא נותנת לעצמי להשמין אף פעם. אה, ויש לי גם גנים טובים. הכל ביחד זה הבסיס של דרך חיים נכונה".

ומה יקרה כשהעור יתבגר או יתקמט חלילה?
"אני לא מפחדת להזדקן", היא צוחקת, "אני אהיה זקנה יפה".

בעזרת ניתוחים פלסטיים?
"ממש לא, לא. עשיתי רק הרמת עפעפיים לפני עשר שנים. וטיפה הזרקות כי הייתה לי איזושהי נסיגה. בגדול אני מאוד נגד הזרקות, לא אוהבת אנשים שנראים כמו פלסטיק. מבחינתי אישה צריכה להראות כמה שיותר טבעית".

מודה אני כל בוקר

מעבר להקפדה על המראה החיצוני, היא נמצאת עם היד על הדופק גם לגבי מצבה הרפואי. "אני עושה בדיקות דם פעמיים בשנה וממוגרפיה כל שנתיים". לפני שלוש שנים, בעקבות בדיקת ממוגרפיה שגרתית, מצאו אצלה הסתיידויות טרום סרטניות בשד. "למזלי גילו את זה בזמן, אז פשוט הוציאו אותן וזה נגמר. אבל חשוב לי לומר שאם לא הייתי עושה את הבדיקות לא הייתי יכולה לדעת למה ההסתיידויות האלה יכולות לגרום", היא אומרת בחיוך. "אמרתי לעצמי תודה לאל שמצאו את זה".

פנינה רוזנבלום (צילום: טל רביב מתוך קמפיין דארלן)
צילום: טל רביב מתוך קמפיין דארלן

החיוך שלא נמחק לעולם הביא אותה למעמד כמעט קאלטי, שהפעילות הדיגיטלית שלה מבססת יותר ויותר. "יש לי עוקבים בכל הגילאים ומכל מקום, אפילו מתל אביב. כולם מזהים אותי בארץ. בכל בית בישראל יש מוצרים שלי, ההורים והילדים מדברים עליי, כולם יודעים מי אני".

יודעים וגם אוהבים?
"לא מעניין אותי מה חושבים עליי. אני גם לא קוראת רכילות בכלל. אני יודעת מי אני ומה אני שווה. תראי, זה שאני כבר ארבעים שנה בתקשורת אמור להגיד לך הכל. מעבר לזה, יש לי אמונה גדולה בקדוש ברוך הוא שם למעלה ואני קוראת פרק תהילים ואומרת 'מודה אני' כל בוקר. כבר שנים".

מה לדעתך מוצאים 80 אלף עוקבים באינסטגרם שלך?
"זה בזכות זה שאני בן אדם מאוד אופטימי ויצירתי. אני בן אדם שפועל, שעושה. אני לא רק אשת עסקים", היא מוסיפה בגאווה. "הייתי גם פוליטיקאית, חברת כנסת, אני אוהבת לשיר, אני אוהבת לרקוד. החיים שלי נורא מגוונים ומעניינים. אני לא בן אדם סטנדרטי ואנשים מתעניינים בי בגלל זה".

היא אמנם כיהנה כחברת כנסת רק במשך ארבעה חודשים, אבל גם היום, בתקופה בה אפילו חברי הכנסת עצמם משייטים לרוחב המפה הפוליטית בהתאם לשיקולי נוחות, רוזנבלום לא זזה. "אני רוצה להגיד לך שאני מאוד מרוצה מהעבודה שחברי הליכוד עושים בתקופה האחרונה. אני ליכודניקית בדם וזה הכל".

ולחזור לתחום הפוליטי זו אופציה מבחינתך?
"יום אחד אולי. לא עכשיו, עכשיו אני עסוקה מדי".

פנינה רוזנבלום (צילום: טל רביב מתוך קמפיין דארלן)
צילום: טל רביב מתוך קמפיין דארלן

תגידי, קרה שזלזלו בך בפן המקצועי בעקבות התדמית שניתנה לך בנעורייך?
"להפך. להיות אישה יפה זה יכול רק להוסיף ולעזור בחיים".

עברת הטרדות?
"כמובן שהטרידו אותי מלא. וכן, עברתי הרבה יותר מסתם "הטרדה מינית", כל מיני דברים אחרים, אבל הייתי בחורה מאוד חזקה. המון שנים עברו וקשה לי לדבר על זה עכשיו. כל כך הרבה זמן שאני לא מתעסקת בזה. יש לי יותר מידי סיפורים אז עדיף שתשאירי את זה ככה כרגע. המון המון הטרדות מיניות".

ובעידן ה-Me Too, לא חשבת לדבר על הנושא?
"ממש ממש לא. זה קרה לפני המון שנים וזה נגמר. זה כבר פאסה עבורי. אני לא בן אדם שהולך אחורה. אני הולכת רק קדימה בחיים שלי".

אז בואי נלך קדימה. מה השלב הבא?
"לקדם את העסק שלי ואת המוצרים שלי ללקוחותיי היקרים. ולהמשיך להיות פעילה גם בשואו-ביזנס. כמובן, כי זה מה שאני אוהבת. את יודעת, כאשת עסקים הטלוויזיה נותנת לי הרבה גיוון בחיים. ברור שאני רוצה לחזור למסך".

את חושבת על היום שבו הדור החדש לא יכיר את פנינה רוזנבלום?
"מה פתאום", היא צוחקת, "כי זה לא יקרה לעולם".

View this post on Instagram

A post shared by פנינה רוזנבלום (@pninarosenblom) on

ומה עם הקורונה, ממנה את מפחדת?
"זו באמת מחלה נוראית, בעיקר בגלל הבדידות שהיא יוצרת. המחלה הבריאותית לא קשה כמו הבדידות והסגר שהיא עושה, שהיא גורמת למדינה".

את בגיל שכבר נחשב לחלק מקבוצת סיכון.
"כן, אה? זה מצחיק אותי לאללה. עשו אותנו זקנים, בתקשורת כבר קברו אותנו, בחיאת דינק, תקשיבי לי, על איזה סיכון הם מדברים איתי?" 

אז את לא רואה את עצמך כחלק מקבוצת הסיכון.
"פורמלית אני כן, אבל לא פורמלית אני בת עשרים. מה זה השטויות האלה".