דנה רון על רקע הקיר הלבן צילום רועי ברקוביץ (צילום: רועי ברקוביץ)
דנה רון, לא הגיע לי מה שאמרו | צילום: רועי ברקוביץ

כמה שעות לפני הפגישה שלי עם דנה רון בבית קפה שכונתי בבבלי, קולגה מתקשרת אליי ומספרת לי ש"דנה לחוצה מהראיון". "דנה רון? לחוצה?" אני מתקשה להאמין. הרי רק לפני שלושה חודשים התיישבה רון מול המצלמות בתוכנית "אנשים" וחשפה את סיפורה האישי הכואב, סיפרה על האב שנטש ועל בן הזוג שהתעלל בה נפשית במשך שנים, אז ממה היא בדיוק חוששת עכשיו?

כמה דקות אל תוך הראיון שלנו, אני כבר יודעת את התשובה. מי שקיבלה על עצמה את טייפ קאסט הפולנייה מרמת אביב עוד מימי הריבים עם פרידה בבית האח, יושבת כעת מולי בעיניים נוצצות מדמעות ומספרת לי על הסיוט שהיא עוברת בשבועות האחרונים. מרואיינים אחרים היו אולי מנסים לשמור על פאסון, להסביר לי עד כמה הביקורות לא מזיזות להם, אבל רון לא מתייפייפת. "זה מאוד משפיע עליי", היא אומרת, מנסה לשווא לשמור על קול יציב.

למי שלא בקיא בפרטי הפרשה שמעכירה את חייה לאחרונה, להלן תקציר הפרקים הקודמים: קטע קצר מתוך ראיון שערכה רון עם השחקנית לוסי דובינצ'יק בתוכניתה "הבוקר של דנה" הפך בחודשים האחרונים לוויראלי במיוחד ברשת וזוכה לאינסוף תגובות ושיתופים. בקטע המדובר מנסה רון לשאול את דובינצ'יק על גירושיה, בן הזוג החדש והילדה, אך נתקלת בחומה בצורה. "אני באמת מצטערת, אבל אני לא מעוניינת לדבר על החיים הזוגיים שלי", אומרת דובינצ'יק בקורקטיות, ורון הנבוכה ממהרת לקטוע: "אז אנחנו תיכף נרחיב על הנושא, מיד אחרי הפרסומות".

"אני ולוסי בכלל חברות", פותחת רון. "אנחנו מכירות עוד מימיי כאשת יחסי ציבור, ואני זו שהצעתי לפרגן לה ולהזמין אותה לתוכנית". כדי לחזק את דבריה היא מראה לי תמונות שלה עם דובינצ'יק, שצולמו בנייד שלה באותה הפסקת הפרסומות. "בזמן הפרסומות אפילו לא דיברנו על מה שהיה. הרגשתי מאוד נבוכה והמומה, אז דפדפתי את זה".

מה באמת קרה שם?
"היה תחקיר לפני, ובתחקיר תמיד מצרפים גם לינקים לכתבות שנעשו בעבר. לאור הראיונות שהיא נתנה בנינו שאלות. כל המטרה בשאלה על הגירושין היתה לפרגן לה ולהגיע לזה שהיא כל כך מתוקה, עד שכולם תמיד עומדים לצידה ומלווים אותה שנים. אז התחלתי לומר, 'התגרשת לפני כשנה' בניסיון להוביל למשהו אחר לגמרי, ואז היא אומרת 'לא, חצי שנה'. אז אמרתי לה בתור בדיחה, 'אה, הזמן רץ כשנהנים', והיא הסתכלה עליי במבט של 'וואט דה פאק'. זה פשוט הכניס אותי לשוק ומכאן שום דבר לא זרם".

דנה רון שוכבת באמצע הגינה צילום רועי ברקוביץ (צילום: רועי ברקוביץ)
היום אני יותר משופשפת | צילום: רועי ברקוביץ
מה עבר לך בראש באותו רגע? ממש אפשר להרגיש את החרדה שלך דרך המסך.
"הייתי המומה. תראי, אם אני לא רוצה לדבר על משהו, אני אגיד לך 'תשמעי, זה לא נוח לי, אבל בדרך כלל אני חושבת ככה וככה'. אצלה זה היה פשוט 'אני לא מדברת על חיי האישיים'. אז עזבתי את הנושא הזה, ועברתי הלאה. היינו צריכים לעבור לפרסומות, אבל במקום לומר 'אחרי הפרסומות נמשיך לדבר', מרוב השוק יצא לי 'אחרי הפרסומות נרחיב על הנושא'. אני יכולה להבין שזה משעשע, אבל מפה עד ללינץ' שעשו בי המרחק גדול מאוד".

"שי ודרור פגעו בבטן הרכה שלי"

רון (41), זוגתו מזה 12 שנה של סוכן הטאלנטים יריב נתי ואם לשני בנים מנישואיה הקודמים, לא מהססת להשתמש במילים "לינץ'" ו"עליהום", ובמובן מסוים קשה להאשים אותה. אולי הייתם מצפים מהיחצ"נית לשעבר, שפרצה לחיינו לפני כשנתיים בבית האח הגדול, שתפסיק להתרגש מתקשורת ושתדע לא לקחת ללב, אבל בשבועות האחרונים, היא מספרת, זה פוגש אותה בכל מקום. למרות שהראיון המדובר עם דובינצ'יק צולם כבר ביולי, הקטע שודר שוב בתוכנית "מה נסגר" עם רועי בר נתן לפני כחצי שנה, ולאחרונה הוא זוכה לסיבוב נוסף ונוטף ארס ברשתות החברתיות. בביקורת של "וואלה", שהתייחסה בין השאר לאותו ראיון, כינתה לילך וולך את התוכנית "מרהיבה ואיומה, מופע אימים מהפנט" ואילו אלון עידן מ"הארץ" כתב מאמר שעסק רובו ככולו בקטע ההוא, ובין השאר תיאר אותו כ"אי בודד של חוסר מודעות קולוסאלי, במצב שנע בין קלאוסטרופוביה להיסטריה". את פליטי הריאליטי הוא תיאר כ"מוטציות, וריאציות מעליבות של בני אדם".

"זה נורא נורא פגע בי", היא מודה ומתחילה שוב לדמוע. "האמירה היתה לגמרי עליי. חוסר אינטליגנציה, מוטציה של ריאליטי, כל מיני ביטויים שאני מאוד רחוקה מהם".

את מסכימה עם הביקורות בתקשורת על הראיון עם לוסי?
"זו התחסדות. על מה ולמה העליהום הזה? המשחק הרי הוא ידוע. אתה בא לדבר על עצמך, ומקבל גם את הקידום שאתה רוצה. עברו אצלי כמעט אלף מרואיינים, מתוכם בערך 150 סלבריטאים, ובחיים לא קרה לי דבר כזה. כנראה שאצל לוסי זה היה קצת רגיש, וזה קרה בשידור חי. היו כאלה שאמרו לי 'היא הייתה מרואיינת מהגיהינום', אני לא חושבת ככה. היא בחורה נהדרת וזכותה לא לדבר על חייה האישיים, היא רק היתה צריכה להדגיש את זה לפני התוכנית. אנחנו מערכת לבבית ולא דורסנית וצהובה. אנחנו בסך הכל נותנים פלטפורמה לסלבריטאים לקדם משהו, ושבזכות זה הקהל יכיר אותם קצת יותר טוב. זהו".

דנה רון באמצע כביש סואן צילום רועי ברקוביץ (צילום: רועי ברקוביץ)
אני שיניתי את פני תוכניות הבוקר | צילום: רועי ברקוביץ
הפקת לקחים מהסיפור הזה? היום את מראיינת קצת אחרת?
"כשזה קרה הייתי בתחילת דרכי בפלטפורמה הזו של שידור חי והייתה לי כנראה מוטיבציית שיא. היום אם מישהי אומרת לי 'אני לא מעוניינת לדבר על חיי האישיים' אני כבר יודעת איך לצאת מהמצב הזה. אני לומדת מדברים שקרו לי. כשריקי בליך הגיעה אליי לראיון לקדם אג'נדה חשובה, היא אמרה מראש 'אני לא מדברת על חיי הפרטיים'. עמדו בפנינו שתי אופציות – לקחת או לוותר על האייטם הזה – ובסוף אמרנו לה 'בוודאי, תבואי' ופשוט לא דיברנו על חייה האישיים".

המתקפה על רון הגיעה לשיאה בשבוע שעבר, כששי ודרור החליטו להתקיל אותה ב"שיחה מפתיעה" בתוכנית הרדיו שלהם. בהתחלה ניסתה לזרום עם השיחה ואפילו התבדחה עם שני השדרנים, עד הרגע שבו שחזר שי גולדשטיין את פרשת פליטת הפה של עורך "האח הגדול" יורם זק. גם עכשיו, כשהיא נזכרת שוב באמירה הזו, היא מתקשה לשמור על קור רוח.

"זה היה הלם. לא האמנתי שזה מה שהם אומרים. היו כאלה שאמרו לי אחר כך 'למה לא טרקת את הטלפון?', אבל לא רציתי לטרוק. הם רצו סאטירה, אבל בחרו בנושא שהוא הבטן הרכה שלי. זו לגמרי הטרדה מינית, להתקשר אליי ולומר לי דבר כזה. אתם מבקרים את הצהוב? כל התוכנית שלכם צהובה. זה הומור שאני לא אוהבת – להתקשר למישהו בזדון על מנת להלבין את פניו".

דנה רון מביטה לשמים באמצע הגינה צילום רועי ברקוביץ (צילום: רועי ברקוביץ)
לומדת מהדברים שקרו לי | צילום: רועי ברקוביץ
איך את מתמודדת עם זה שאומרים שלא הגיעה לך תוכנית?
"זה נורא פוגע. לא הייתי מקבלת עוד עונה ועוד עונה, ואחר כך גם משודרגת לשידור חי ברצועה שנחשבת לנחשקת בבוקר, אם זה לא היה מגיע לי. עבדתי קשה, הגעתי לאן שהגעתי. אני לא הראשונה שיצאה מתוכנית ריאליטי וקיבלה תוכנית כי ראו בי איזשהו פוטנציאל. בהתחלה זה בגלל הפופולאריות, ואחר כך אם יש לך את זה אז אתה יכול להתקדם ולהמשיך. זה לא שיצרתי תקדים".

רון מתייחסת לעובדה שמבקרים רבים השתמשו במקרה דובינצ'יק שלה כדי לבסס טענה רחבה יותר על יוצאי תוכניות הריאליטי, שכובשים תפקידים נחשקים רבים בתעשייה. "לאנשים בברנז'ה קשה מאוד לקבל קיצורי דרך", היא אומרת. "אני יכולה להבין שחקנים שאומרים 'אני לומד חמש שנים משחק, ואז באה מישהי כמו יאנה ומקבלת תפקיד בהצגה ומתפרנסת, מי היא?'. אני יכולה להבין את התסכול. זה מבאס".

ומה את חושבת על המגמה הזו?
"תראי, אנחנו חיים בעולם של אינסטנט. מה שראינו לפני שעה כבר לא מספק אותנו, אנחנו רוצים לדעת מה קורה כרגע. אין מה לעשות. יש המון תוכניות אירוח וכל מרואיין שמתראיין מיד נשרף. אם הוא לא יבוא עם הסחורה המתאימה יבחרו במישהו אחר. אפילו אופרה, שהיא מודל החיקוי שלי, ישבה מול לאנס ארמסטרונג ושאלה אותו ישירות על הסמים. אין יותר צהוב מזה. את באמת חושבת שמעניינים אותי החיים האישיים של לוסי? זה לא מעניין אותי. מעניין אותי לעשות את העבודה שלי, ומשלמים לי בשביל שהצופה ייהנה".

"גם לוסי אמרה שזה לא מגיע לי"

קשה להתעלם מתשומת הלב שמקבלות רון ותוכנית הבוקר שלה בתקשורת. בזמן שפליטי ריאליטי אחרים מנסים לגרד עוד כמה דקות תהילה בהשקות נוצצות, היא זוכה לחיקוי נוסף ב"ארץ נהדרת", פארודיות ברשתות החברתיות ואפילו קטע שלם שמוקדש לה במופע החדש של עדי אשכנזי. האישה הפכה לקאלט, ולא בטוח שמהסיבות הנכונות.

דנה עם לוסי בהפסקת הפרסומות באותה תוכנית מדוברת (צילום: תומר ושחר צלמים)
דנה, לוסי, ורוני שיינר. אנחנו בכלל חברות | צילום: תומר ושחר צלמים
יש עוד סרטון שרץ בפייסבוק, שבו את שואלת את אוסי וכרמית מ"המרוץ למיליון" למה קוראים להן "התימניות", והן עונות "כי אנחנו תימניות".
"אני לא מבינה, מה הבדיחה פה? זה משהו ששאלו אותן בכל ראיון – למה דווקא כינוי כזה גזעני? למה התימניות? למה לא לקרוא להן המצחיקות או העליזות? מפה זה בא. זו שאלה מאוד לגיטימית בעיניי".

ובכל זאת, אנשים לא מפסיקים לשתף את הסרטון. למה את חושבת שנטפלים דווקא אלייך?
"אני חושבת שאם מישהו לא מעניין, לא כותבים עליו. גם אצל המתחרים שלי ראיתי פדיחות מפה ועד הודעה חדשה, אבל לא כותבים עליהם כי זה לא מעניין. למה אנחנו כן? כי הרצועה הזו היתה מאוד ידועה לשמצה ונחשבה לרצועה של תוכן יח"צני, ואנחנו שינינו את פני הבוקר. הפכנו לתוכנית בידור קלילה במקום להביא שורה של מומחים. אנחנו משדרים בשידור חי, הרייטינג שלנו גבוה והציבור מאוד אוהב את התוכנית. ולראייה, יש כאלה שמנסים לחקות את הפורמט כי זה פשוט עובד".

למרות הטפיחה העצמית על השכם, רון מודה שהעליהום האחרון הוריד לה את המוטיבציה. "כשאתה מקבל סטירות, אתה אומר 'למה לי? אני פשוט אעשה את העבודה כמו ראש נצנץ, לא אגדיל ראש'. הרי הכי קל לי לשבת בבית, לא להתחנן לחברים שלי הסלבס שיקומו בבוקר ויבואו להתראיין, ופשוט להביא את המומחים – התזונאית, עורך הדין, הרופא. אבל אני רוצה להביא לקהל משהו אחר. מה שגורם לי לא ליפול לזה זה הקהל, שנותן לי אהבה ורוח גבית".

דנה רון צוחקת בלבן צילום רועי ברקוביץ (צילום: רועי ברקוביץ)
נורא פגע בי, האמירות היו לגמרי עליי | צילום: רועי ברקוביץ

ולא רק הקהל תמך ברון בתקרית האחרונה. אסי עזר ודפנה לוסטיג יצאו נגד שי ודרור, שמשדרים באותה רשת, וגם העיתונאית דנה ספקטור תמכה בה בגלוי. אפילו דובינצ'יק עצמה התקשרה למערכת "הבוקר עם דנה" וביקשה לקיים ראיון מתקן כי "היא חשבה שזה לא מגיע לי", לדברי רון. כשהיא מזכירה את הקטע שפורסם עליה במדור "איי ליסט" של נטע חוטר ב-mako תרבות, ההתרגשות שלה ניכרת.

"זה נורא נגע לי ללב", היא אומרת. "בגלל שגדלתי איך שגדלתי, לבד בלי אבא ובלי אימא, אני רגילה להילחם. הרבה יותר קל לי לקבל רוע וציניות מאשר טוב לב והגנה. אני רגילה שנכנסים בי כל הזמן, וברגע שמישהו מגן עליי... אני רק אומרת 'הגנה' ומתחילה לבכות", היא צוחקת. "כשמישהו מגן עליי זה נורא מרגש אותי, כי זה לא קורה כמעט".

אולי כי אף אחד לא יודע שאת כזו רגישה. מאמינים לך כשאת קוראת לעצמך קלפטע פולנייה.
"כי ככה זה נראה, אשכנזייה שגרה בצפון תל אביב שתמיד מתלבשת מתוקתק, זה הטייפ קאסט. פייר אני אגיד לך, אני לא עובדת קשה בשביל למצוא חן. אני אוהבת אדם. מי שמתחבר סבבה, ומי שלא – זה גם בסדר".

"אני האימא של פליטי 'האח הגדול'"

בתוך מפת הקבוצות והחברויות בביצה המקומית, המחנה של רון כולל בעיקר הרבה מאוד פליטי ריאליטי, מ"האח הגדול" ותוכניות נוספות. זה קורה לא מעט בזכות בן זוגה יריב נתי, שהקים לפני כשנה סוכנות ריאליטי ומייצג בין היתר את ליהיא גרינר, אביבית בר זוהר ונופר מור – אלא שהיא מתעקשת כי הקשר איתם, כמו גם העובדה שרבים מהם מגיעים להתארח בתכניתה, הוא לגמרי שלה.

יריב נתי ודנה רון (צילום: צ'ינו פפראצי)
יריב זה יריב, אנחנו מפרידים בין הדברים | צילום: צ'ינו פפראצי

"יריב זה יריב, אנחנו לא מערבבים", היא אומרת, ומוסיפה כי בשנתיים האחרונות הפכה לאוזן קשבת עבור יוצאי "האח הגדול" לדורותיו. "לא יודעת איך זה קרה. אני משמשת להם כאימא, וכשהם במצוקה הם פונים אליי". גם לדיירים החדשים שייכנסו בקרוב אל הבית בעונה החמישית היא כבר מתייחסת באמפתיה. "אני יודעת מה הם עומדים לעבור, לפני, בזמן ואחרי התוכנית. יש איזו שותפות גורל, ורק אלה שהיו שם מבינים אחד את השני.

"בזמנו, אני נכנסתי לשם לעבור חוויה. מגיל 18 אני אימא, מפרנסת, בת זוג, ואמרתי 'סוף סוף יש לי הזדמנות להתנתק'. לא הלכתי כדי להפוך למנחת טלוויזיה או דוגמנית בת ארבעים. אמרתי 'אני הולכת, נהנית קצת, חוזרת הביתה'. עד שאתה לא עובר את זה על בשרך, אתה לא מבין את העוצמות שיש לדבר הזה – לטוב ולרע".

את מרגישה שלמרות כל מה שעברת מאז, את עדיין משלמת מחיר על החוויה שלך ב"האח הגדול"?
"בהחלט עדיין יש מחיר. הרי נכנסים לבית כאנשים אנונימיים ויוצאים לתהילה בבת אחת, ועם התהילה באה גם הרבה מאוד ביקורת. קשה לקבל את כל עוצמת התהילה באותה מידה שקשה לקבל את כל עוצמת הביקורת. מישהו ניגש אליך ברחוב, ואם אתה לא מספיק נחמד יכתבו עליך מיד, ולא משנה שעבר עלייך גם ככה יום לא להיט. דמך מותר, כי זה המחיר. עם זאת, אני חייבת לומר שיש בזה הרבה מאוד הנאה והרבה מאוד סיפוק. הטוב לגמרי עולה על הרע".

ועדיין יש לא מעט רע, כמו שראינו בסיפור עם לוסי. הסקת מזה מסקנות אישיות?
"תראי, זה לא הלינץ' הראשון שאני עוברת, אבל עדיין לא פיתחתי עור של פיל וזה משפיע עליי ואני לוקחת ללב. היו כמה דמעות על העניין הזה, ולא בגלל לוסי. גם אני וגם היא לא מבינות על מה הביג דיל. הדמעות הן על זה שמזהים מישהו שאפשר לקרוע לגזרים, וזה קורה בכל הכוח. אני לא יכולה לקרוא ביקורת ולהגיד 'יאללה, על הזין שלי'. זה נוגע בציפור נפשי. וגם אם זה יקרה עוד פעם, אני כנראה שוב אקח הכל ללב".

צילום: רועי ברקוביץ'
סטיילינג: דודו ביטון, בגדים באדיבות מנגו
איפור: תמי מקאדר

>> לכל כתבות המגזין