איתי שגב (צילום: מתן חכימי)
חוזר לקדמת הבמה | צילום: מתן חכימי

לאיתי שגב יש משהו שחשוב לו להבהיר ישר על ההתחלה. "מיתגו אותי בהישרדות כשטותניק חופר, אבל זה לא בדיוק המצב", הוא אומר. "בוא נודה על האמת, ברור שאני חופר, אבל ממש לא כמו שעושים מזה".

מה, שוב עריכה מגמתית?
"לחלוטין לא, אבל מה שאתם לא מבינים הוא שב-24 שעות על האי עשיתי המון דברים אחרים חוץ מלחפור. יצא מצב שבו מה שתמיד רואים בפרקים זה את איתי שגב מדבר ללא הרף, וזה כי מותגתי כחפרן ואין מה לעשות. אפילו בתוכניות שבהן לא הוצאתי מילה, למחרת בבוקר כולם אומרים שחפרתי. אבל זה בסדר, השתמשתי בזה ככלי עזר להתקדם במשחק".

חפירות והלצות כאסטרטגיה להישארות באי? פספסנו פה משהו?
"תראה, ידעתי היטב שזו התדמית שאני בא איתה מהבית – איתי שגב המצחיק, השטותניק, זה שלא ממש יודע מה הוא רוצה מעצמו. ידעתי שזה מה שהשורדים האחרים יחשבו עליי, ופשוט השתמשתי בזה בשביל להתקדם במשחק. נכון, אני ליצן לא קטן וחופר וכל זה, אבל אני ממש לא טיפש. כל הזמן אני יודע מה קורה סביבי ומה אנשים חושבים עלי באותו רגע. לדעתי רק עכשיו, כשאנשים רואים אותי בהישרדות, פתאום נפל להם האסימון שאני כן יודע מה אני עושה. פתאום הבינו שאיתי שגב חושב כמה צעדים קדימה".

"משה רצה להראות שהוא גבר"

ובאמת, תודו שהופתעתם. כשהושקה עונת ה-VIP של הישרדות קצת נבלע שגב (40), פעם כוכב על ועד לא מזמן פרצוף שלוקח דקה להיזכר בו, בין המוני הסלבס האמיתיים בפריים. במרווח בין הכריזמה של תורג'י לביקיני של אנה לא נשאר הרבה מקום להתבלטות של נציג דור הניינטיז, וכולנו כבר צפינו לו הדחה מוקדמת ע"ש איריס בראון וחזרה נוחה לתהום הנשייה. אלא שבתום יותר מחצי דרך מסתמן שגב כאחד מהשורדים הבכירים של העונה. הברברת הבלתי פוסקת כמובן שם, אבל כך גם מנהיגות מפתיעה, גילוי אבהות מרגשים וכריזמה שכבר הספקנו לשכוח. כוכב חדש נולד, ולמי אכפת שהוא בכלל היה כאן כבר הרבה קודם?

"כשפנו אליי מההפקה צחקתי שעה", אומר שגב. "אני פוחד מג'וקים, אין לי טיפת כושר גופני וכמעט ולא ראיתי הישרדות בחיים שלי. בהתחלה לא הסכמתי לשמוע על זה בכלל, אבל קיבלתי הצעה כספית יפה מאוד והחלטתי לנסות. הלכתי בגלל השיקול הכלכלי, אני לא אכחיש, אבל זה לא שאני עד כדי כך יצאנית. בעבר כבר הציעו לי להשתתף בכל מיני תוכניות, גם עבור סכומי כסף נאים, ולא הסכמתי. הפעם זה היה אחרת".

איתי שגב (צילום: מתן חכימי)
שגב בביתו, השבוע. למי קראתם ליצן? | צילום: מתן חכימי

החוויה שעבר שגב, הוא מעיד היום, הייתה רכבת הרים פתלתלה. כזו שמתחילה בהרבה בדיחות קרש וחולצות טום וג'רי, וצוללת לתסבוכת בריתות ושרשרת מניפולציות, ששיאן בתאקל מלוכלך עם החבר הטוב משה פרסטר. הרבה היו בטוחים שברגע ההוא עם "משימת המשרת" ששגב סידר לפרסטר נגמרה השותפות בין השניים, אלא שהשורד המתוחכם מתעקש שהיום הכל שוב בסדר גמור. כלומר, בערך.

"הבן האדם האחרון שרציתי לפגוע בו זה משה. אני יודע שהרבה אנשים חושבים שזה בדיוק מה שעשיתי, אבל אי אפשר לראות את הכל בהישרדות", הוא אומר. "אנחנו חברי נפש כבר 20 שנה, ואני יודע שהוא לא כועס עליי, אנחנו כבר צוחקים על הכל. הדבר היחיד שאני מתחרט עליו זה ששלחתי לאותו להיות המשרת של השבט השני, או יותר נכון שזה התפרש ככה. לא ראו את זה בפרק, אבל באינסטינקט הראשוני בכלל נידבתי את עצמי להיות המשרת, ורק בסוף השתכנעתי שזה יועיל למשה. היו לנו המון שיחות בהן דיברנו על זה שמעבר לאי השני יכול להיות לו טוב כי שם הוא יוכל להיות חזק. הוא היה יכול להתחבר לעזאם ולמיכל ולפרק בקלות את הברית של תורג'י ואנה. חשבתי שזה יעשה לו טוב, שהוא יעשה שם צחוקים. ראיתי את זה כמו עורך טלוויזיה ודמיינתי שזה ירים את האישיות שלו במשחק. זה לא קרה, אבל אני אוהב את הבחור אהבת נפש".

אולי יש שם אהבה, אבל את מרבית הזמן שלכם יחד העברת בלצחוק עליו.
"זה ההומור שלנו ויש אנשים שלא מבינים את זה. אם לשנייה הייתי חושב שהוא נפגע מזה אז ברור שהייתי מפסיק. כשהוא כן יצא עליי בסופו של דבר הבנתי מאיפה זה בא, כי אני יודע מה קורה לבן אדם בהישרדות. בשנייה אחת אתה מאבד מודעות. כל אחד הביא איתו מטענים מהבית ושם הכל מתעצם פי מיליון. משה רצה לצאת מהקונכייה שלו ולהראות שהוא גבר, וזה יצא עלי".

פרסטר, מצידו, מציג חזית מפויסת. "עכשיו כשאני רואה את הפרקים ערוכים אני דווקא מופתע מאיתי לטובה", הוא אומר. "בסך הכל אני חושב שהוא פעל נכון ושיחק את המשחק כמו שצריך. בסופו של דבר יש פרס וצריך לפעול בשביל להשיג אותו. כשהייתי על האי אולי ראיתי דברים קצת אחרת ואיבדתי פרופורציות, אבל עכשיו אני מבין הרבה מהדברים שהוא עשה".

אין תמונה
בהישרדות. הכל מאבד פרופורציות

פרסטר הוא ממש לא היחיד שמריץ לאחור ולומד מהלכים מאיתי. קחו את אושרי כהן, למשל, ששילם את מחיר הלפיד פשוט כי טעה לחשוב שהבחור מהקומדי סטור הוא אתנחתא קומית ולא הרבה יותר. "הדחתי אותו כי זה היה הדבר הנכון למשחק ואני לא מצטער על זה, למרות שזה היה קשה לי", אומר שגב. "בהישרדות המומנטום מדבר וצריך לדעת לפעול מהר, וזה מה שעשיתי. שם המשחק פה הוא לשרוד".

כשהוא חזר למשחק דווקא נראה היה שהתחנפת אליו לא מעט.
"ראו שזה לא היה לי פשוט כשהדחנו אותו בהתחלה, וכשבאתי ואמרתי לאושרי שלא רציתי להדיח אותו באמת התכוונתי לזה. הוא הגיב מדהים ונורא ריגש אותי. נכון שהוא הופתע בהתחלה ואולי גם כעס עלי, אבל הוא לא ירד לפסים אישיים והבין שזה חלק מהמשחק. אנחנו ביחסים טובים מאוד היום".

בוקי נאה ממש לא מתרשם מנאומי המנהיגות האלה. "אני חושב שאיתי שגב הוא חסר חוליות וחנפן לא קטן", הוא אומר. "בכל פעם שתורג'י צעק עליו הוא מיהר לשנות את דעתו. הבדיחות שלו חוזרות על עצמן והוא יותר קומבינטור מאשר הוא מנהיג. מצד שני, אני לא אובייקטיבי כלפיו. הבחור הרי ניסה להדיח אותי כל פעם מחדש".

נטלי דדון, מצידה, דווקא מפרגנת. "איתי לטעמי הוא השורד הכי אמיתי וגם הכי מפוספס בעונה הזאת", היא קובעת. "יש בו כל כך הרבה איכויות שכולנו נהנו מהן על האי, ולצערי הוא לא עובר במסך כמו שצריך. פשוט הכניסו המון בדיחות שלו לפרק אחד וזה נראה כאילו שהוא חתיכת נודניק, אבל הוא ממש לא. הוא היה אתנחתא עבורי והמקום הכי שפוי במשחק. הוא רגיש שאין לתאר, מצחיק מאוד ומנהיג אמיתי".

השקות על הפרק

למרות שעברו מספיק חודשים מאז הזדכו על הציוד שלהם באי, שגב ושאר השורדים עדיין חיים במידה מסוימת את המשחק. זה לא רק הרזון המדאיג שנשאר אצלו מאז שחזר ארצה ("מה אני אעשה, אני פשוט לא מצליח להשמין"), אלא גם העובדה שהתככים ההם חוזרים וצפים מדי שבוע, בפריים טיים, מול כולם.

"מאוד קשה לראות את עצמך בטלוויזיה במצבים קיצונים, לראות שאנשים מדברים עליך וזוממים עלייך", הוא אומר. "זה לקבל את הכול לפרצוף כל פעם מחדש, וכל פרק מזכיר לי שוב את הקושי שהיה שם ואת החוויה הלא פשוטה הזאת".

היית עושה את זה שוב?
"לא, כי נראה לי שכבר לא הייתי יכול להמציא עוד אסטרטגיות. תראה, באתי להישרדות מהמקום של הלוזר הפיזי, והייתי חייב להתאמץ. זאת לא הייתה חוויה פשוטה, ובכל זאת, אין פה שום רגשי נחיתות. ההישרדות הזאת היא ממש קטנה עלי לעומת ההישרדות האמתית שעברתי בחיים שלי".

אין תמונה
קיבל סכום שאי אפשר היה לסרב לו

ובאמת, השנים האחרונות לא היו פשוטות לשגב – פעם בדרן מוכר, כוכב ילדים וממייסדי המושג "טאלנט", ועד לאחרונה איש תוכן ובמאי שלא זוכה להנחות סלב. די קשה להעביר חצי שעה במחיצתו מבלי להתאהב באישיות התזזיתית שלו ובהומור המתפרץ, אבל בעולם הבידור שאחרי שנות התשעים, מתברר, לא היה לזה מקום. שגב נשלח לאי המתים של כל כוכב – ונהפך ל"יוצר מוערך" שמעביר תקופה ארוכה של מסתור מאחורי המצלמה. בין היתר היה אחראי לסדרת הדוקו "אבי ביטר חי בסרט", ערך וביים בתוכניות "כוכב נולד", "נולד לרקוד" ו"פיני הגדול" וערך את תוכן משדר הקדם האירוויזיון.

בחצי שנה האחרונה עמל שגב על "מה שקורה באילת", סדרת דוקו ריאליטי קומית חדשה בערוץ 24 המתעדת את חייהם של צוות בידור במלון באילת. מצחיק זה בוודאי הולך להיות, יש האומרים על גבול הקאלט. "זה נורא כיף לעשות סדרה שאתה לא באמת יודע מה יקרה שם ואיך. אתה פועל אינסטינקטיבית וזה מאתגר", הוא מסביר. "היה לי מאוד כיף לעשות את זה ואני יכול לומר שיש לנו שם קאסט מטורף ומצבים שפשוט הורסים מצחוק. חוץ מזה שזו סדרה מצחיקה בטרוף, היא גם מראה את כל ההווי של אילת, את החלום ושברו לפעמים. יש בה את כל האלמנטים שיהפכו אותה לסדרה כיפית לכל המשפחה".

כן, לשגב נוח מאחורי הקלעים, אבל לא כולם בטוחים שזאת הבחירה הראשונה שלו. "לאיתי תמיד היו יכולות לבחור ולעשות מה שהוא רוצה, אבל צריך המון מזל בשביל להישאר כוכב ילדים במשך תקופה ארוכה, ואני חושבת שבשלב מסוים נמאס לו קצת", אומרת טמירה ירדני, שגייסה את שגב בזמנו להרכב הקומדי סטור. "הוא איש מוכשר מאין כמותו, כישרון עצום ואחד האנשים הכי מצחיקים שיש לנו".

את חושבת שהוא ערק אל מאחורי הקלעים מבחירה?
"אני לא חושבת שמישהו יכול לבחור לא להיות בפרונט בכוונה. תראה, קשה נורא לפרוץ את הסטיגמה של כוכב ילדים ולא הייתה לו ברורה הדרך קצת וזה בלבל אותו. בכל מקרה, המעבר שלו לתוכן עשה לו רק טוב. אני חושבת שאם הוא ירצה עכשיו לחזור לקדמת הבמה הוא יוכל לעשות את זה בקלות. זה תלוי רק בו".

הישרדות VIP פרק 8 משה פרסטר (צילום: ורד אדיר,  יחסי ציבור )
פרסטר. "איתי פעל נכון לגבי" | צילום: ורד אדיר, יחסי ציבור

אז האם באמת עכשיו, עשור וחצי אחרי שאיפסן את תעודת הסלב המתמיד שלו, "הישרדות" מאפשרת סוף סוף למרקר את המונח קאמבק בקורות החיים של שגב? הוא מתעקש שזאת ממש לא הפואנטה. "באמת שלא באתי לתוכנית בשביל לחזור לקדמת הבמה. טוב לי נורא בעבודה שאני עושה מאחורי הקלעים", הוא אומר. "הפרסום הוא בונוס כי הוא מאפשר לי למצוא עבודה יותר בקלות בתוכן, ושם אני הכי נהנה. הגעגוע שלי תמיד היה לחזור להיות במצב בו אני עושה את הדברים שאני רוצה לעשות ולא את מה שאני צריך לעשות כי חייבים להתפרנס. ברגע שכבר לא הייתי איתי שגב המפורסם הקושי היה לי קושי ליחצן את עצמי. היום, כשאני שוב מוכר, מקבלים אותי יותר בקלות. אם אני רוצה להגיש תוכנית רדיו על שירה כי זה מה שאני אוהב, יש סיכוי שעכשיו יקשיבו לי".

ובכל זאת, הרבה השתנה בעולם הפרסום בעשור האחרון. עכשיו עובדים בלהיות סלבס.
"תראה, קשה לי כשאני עוצר לנוח ברכב ופתאום אני קולט שיש צלם פפראצי שמצלם אותי, זה אף פעם לא קל שנכנסים לך לחיים. ידעתי שזה מה שיקרה אחרי הישרדות, אבל זה עדיין משהו שצריך להסתגל אליו. מביך אותי שמצלמים אותי ואני עדיין מנסה לעבוד על עצמי, וכן משתדל ללכת להשקות מדי פעם. אני יודע שזה חלק מהעניין בשביל להגשים את התוכניות שלי".

מה שקורה באילת (צילום: mako)
כוכבי "מה שקורה באילת". המוח מאחורי הקלעים | צילום: mako

"אני אוהב לעשות עם מאיה יחסי מילים"

אל האור המחודש של התהילה, מודה שגב, הוא מגיע עם הרבה מגננות. השנים שלו מאחורי המצלמה היו מלוות גם במשברים אישיים קשים מאוד – והיום, הוא קובע, צריך לעבוד קשה כדי להיכנס לו בלב פנימה.

"בהישרדות אף אחד כמעט לא הפתיע אותי, לא לטובה ולא לרעה, פשוט כי לא ציפיתי מאף אחד לשום דבר", הוא אומר. "הייתה תקופה, פעם, שכן בטחתי באנשים, אבל די נכוויתי. זה קרה בגירושים שלי, שהם היו ההישרדות האמיתית בחיים שלי, ומאז אני לא מצפה לכלום מאף אחד. כשאתה עובר גירושים ולא רואה את הילדה שלך זו הישרדות אמתית, ואני עברתי אז תקופה מאוד קשה. לא הצלחתי לשחק את המשחק ולהראות כאילו הכל טוב לי בחיים, ואחרי ששיתפתי אנשים במצב שלי זה גרם לי בעיקר נזק. היום יש מעט מאוד אנשים שאני סומך עליהם".

ניתוץ הנישואים והחווית הקשות של שגב הם היום כבר זיכרון מרוחק. גרושתו והוא כבר הצליחו להתגבר על הקשיים ולחזור להיות בקשר, והוא מעיד ששניהם אף נפגשים ביחד לראות הישרדות, כשעל הספה ביניהם מצטופפת ביתם המשותפת, אורי הקטנה בת העשר.

כמה אתה מעורב בגידול של אורי?
"מ-א' ועד ת'. היא כל החיים שלי, וגם שהייתי על האי ידעתי מה קורה איתה כל הזמן. היא במחשבות שלי 24 שעות ביממה, ואם היא עצובה אז קשה לי ליצור ואם היא שמחה אז אני שמח. אין אהבה יותר גדולה מזאת, פשוט אין".

מי שבכל זאת תופסת מקום של כבוד בלב של שגב היא הזמרת מאיה רוטמן (כוכב נולד 4), איתה הוא מנהל זוגיות אדוקה מזה שנה. השניים כבר חולקים מגורים משותפים, ושגב מרשה לעצמו גם להיות אופטימי לגבי ההמשך. "הקשר ביני לבין מאיה התחיל בצורה הכי מדהימה שיש, דרך הפייסבוק", הוא משחזר. "הכרתי אותה באופן שטחי לפני כן, ויום אחד עליתי מולה בצ'אט וסתם שאלתי אותה בצחוק מה קורה עם ג'קו. התחלנו לדבר ומיד עברנו לשוחח על שירה כי זה משהו ששנינו מאוד אוהבים. התחלנו לעבוד על מופע של שירי ילדים והפכנו להיות חברים טובים מהמקום הכי תמים. התראינו המון, ופתאום גיליתי שכשאני לא רואה אותה אני מאוד מתגעגע. אני נורא אוהב אותה ומאוד טוב לי איתה היום. מרגש אותי לראות אותה עם הבת שלי, והיא גם מבינה את הבדיחות שלי וצוחקת מהן. ייחלתי לזוגיות כמו שיש לי עם מאיה, ונורא כיף לי פשוט לשבת ולדבר איתה ולעשות איתה יחסי מילים".

יומולדת נטלי דדון - איתי שגב ומאיה רוטמן (צילום: ראובן שניידר )
עם מאיה רוטמן. מאוד אוהב את השגרה שלנו | צילום: ראובן שניידר

אתה יודע שיש כאלו שמצקצקים על הקשר ועל הפרש הגילאים ביניכם.
"באמת שלא מעניין אותי מה חושבים או מה אומרים. מה שחשוב לי זה מה שיש ביני לבין מאיה. אני דווקא די מבסוט מזה ששואלים 'מה היא עושה איתו' ולא להפך".

אתה כבר חושב קדימה על מיסוד הקשר?
"כרגע אני עוד לא יודע איפה אנחנו עושים את ראש השנה. אני לא בקטע של לתכנן קדימה, אבל אני כן חושב על הרבה דברים. טוב לי איתה וזה מה שחשוב".

מתכנן עוד ילדים?
"אני מאוד רוצה עוד ילד, אבל מגיל צעיר חלמתי לאמץ ילד ואני גם מתכוון לעשות את זה. מספר הילדים לא חשוב לי, העיקר שתהיה משפחה חמה. היו ימים שאני ואורי ישבנו רק שנינו והרגשנו כמו המשפחה הכי חמה בעולם".

עכשיו, בכל מקרה, שגב מסתכל הלאה. ממשיך במופע הסטנדאפ שלו, בוחן הצעות ומפנטז על חיים אחרים, כמשורר. "אני כותב שירה, מתרגם ומלמד שירה", הוא מגלה. "כבר שנתיים וחצי אני עובד על מילון דוד אבידן, וגם כותב ספר על הספדים מפורסמים. יש לי אפילו שירים שכתבתי שעדיין אין לי אומץ להוציא. לא נורא, גם זה יבוא".

>> לכל כתבות המגזין