אין תמונה
גבר הולך לאיבוד. האם
ענן צהוב מעיב על קידום הפרקים האחרונים בהחלט בתולדותיה של "מד מן"; שבועיים בלבד לפני עליית מחציתה השנייה של העונה השביעית והאחרונה של הסדרה, פורסם כי הכוכב הגדול ביותר שלה, ג'ון האם, נכנס למרכז גמילה לטיפול בהתמכרות לאלכוהול. הכי לא טיימינג טוב לצרות אישיות בכותרות, כשעשרות ראיונות כבר קבועים ביומן.

למזלם של ראשי מערך יחסי הציבור, את מרבית הראיונות נתן האם מראש – שכן צילומי "מד מן" נחתמו כבר בקיץ שעבר – ובחלק נכבד מהראיונות שנקבעו לו בשלושת השבועות האחרונים, העיתונאים התבקשו לכבד את פרטיותו של השחקן ולא להציק בשאלות על אודות חייו האישיים ונושא הגמילה הרגיש.

תחת המגבלות האלו, האם הסתפק בהצהרות כלליות. בראיון למגזין האוסטרלי "TV Week" אמר כי "החיים מעמיסים עליך הרבה לעתים, ועליך להתמודד עם זה כמה שאפשר", והזכיר שעוד בעבר אמר כי "משחק זו משימה קשה, כמובן לא קשה כמו מנתח לב של תינוקות, אבל זה כן מעמיד בפניך אתגרים מסוימים, כמו גם החיים".

בדיעבד אפשר להבין מהראיונות השונים כיצד סופו של עידן "מד מן" החל להשפיע אישית על האם, בחששות מהיום שאחרי דון דרייפר. "אני ממש מאושר שזה נגמר", פתח בהומור המאפיין אותו בראיונות, "אני כבר מצפה בקוצר רוח להיות מובטל וגם כמה שיותר זמן להמשיך ולהיות מובטל. ממש אשמח שלא לראות את האנשים האלה עוד, זה ממש נהדר". האשטאג סרקזם.

"אבל בכנות, אין שום דרך בה סופה של הסדרה לא יהיה כואב מאוד עבורי, והרבה בגלל האנשים פה לצידי (מצביע לעבר ויינר והשחקנים), משום שהם היו הדבר הקבוע היחידי בחיי האמנותיים לאורך העשור החולף", הוסיף האם. "זה די קשה לי. אנחנו קבוצה די מצומצמת ומאוחדת שבאמת מחבבים מאוד זה את זה. אני מדבר מן הסתם בשם עצמי על הקבוצה, אבל מרגיש שזה נכון לגבי כולם. יוקל לי ברגע שהפרקים האחרונים ישודרו ואוכל להפסיק ולהעמיד פנים בזיוף מוחלט ולא משכנע שכאילו אין לי שמץ של מושג איך הכל ייגמר או להמציא איזה סיפור מגוחך שבסוף יופיעו רובוטים או זומבים. אבל מה שבטוח, מה שהיה לי פה לעולם לא יחזור, וזה מבאס".

ג'ון האם אחרי גמילה, אפריל 2015
האם החודש, אחרי סיום טיפולי הגמילה

כל ההתחלות קשות

השבוע החלה באופן סופי הספירה לאחור של "מד מן" (ימי שני ב-22:00 ב-HOT Plus). בפעם האחרונה שראינו את דון דרייפר, היה זה קיץ 1969, כשהאדם הראשון נחת על הירח והוא סיים את נישואיו למייגן (ג'סיקה פארה). את הרגעים האחרונים של פרק סיום חצי-העונה העביר דון חנוק מדמעות כשהוא מדמיין את ברט קופר המנוח (רוברט מורס) בנאמבר מוזיקלי מפתיע שהפך לשיחת היום בקרב צופי הסדרה. כעת סיפורו של דון - שהוא למעשה דיק וויטמן שברח מחייו העלובים ונטל את זהות מפקדו שנהרג במלחמת קוריאה - כמו גם הסיפורים של גרושתו בטי (ג'נוארי ג'ונס), רוג'ר (ג'ון סלאטרי), ג'ואן (כריסטינה הנדריקס), פגי (אליזבת מוס) ופיט (וינסנט קרטיזר) מגיעים לקיצם, כאשר היוצר מת'יו ויינר כבר הכריז כי "ג'ון האם היה הראשון לדעת איך ייכתב הסוף".

ג'ונתן דניאל האם נולד במרץ 1971 בסנט לואיס שבמיזורי. הוריו התגרשו כשהיה בן שנתיים, והוא גדל עם אמו דברה עד גיל 10 - אז נפטרה מסרטן המעי הגס. אחר כך עבר לחזקת אביו דן, שניהל חברת משאיות משפחתית. הוא גר עמו בבית סבתו, יחד עם שתי אחיות חורגות מנישואיו הראשונים של אביו. כשהיה האם בן 20 הוא איבד גם את אביו, שנפטר מסיבוכים של מחלת הסוכרת.

לאחר שהופיע בהצגות בית ספרו כנער, המשיך האם את לימודיו באוניברסיטת מיזורי, ובגיל 24 עבר ללוס אנג'לס בעקבות חלום המשחק (ובסיוע חברו השחקן פול ראד). מאז הפציע בתפקידי אורח בסדרות כמו "אלי מקביל" ו"CSI: מיאמי". על המסך הגדול הבליח לראשונה בסרט "ספייס קאובויס" של קלינט איסטווד ב-2000, ושנה לאחר מכן ב"לנשק את ג'סיקה סטיין" של הבמאית היהודייה-אמריקנית ג'ניפר ווסטפלדט, בת זוגו מאז 1997 (ללא טבעת וללא ילדים). בשנים האחרונות כיכב גם בלהיט הקופתי הקומי "מסיבת רווקות" ובמיני סדרה הבריטית "יומני הרופא הצעיר" לצד דניאל רדקליף.

האם נחשב לחובב ספורט מושבע. בתיכון שיחק בקבוצת הפוטבול של בית הספר וקיבל הצעות למלגות באוניברסיטאות ליגת הקיסוס האמריקאיות. הוא גם פריק של משחקי וידאו, פוקר ובייסבול עם חברים. מניסיונו כספורטאי שאב את מה שהחזיק אותו במשך שנים בתחום המשחק - ההתמדה. "אני מניח שזה קשור לעניין שאני מתאמץ כפי יכולתי, כל הזמן", סיפר לפני שנתיים בראיון ל"רולינג סטון", "אני לא מאמין בלצאת ידי חובה, או בסתם להתברבר. אני לא אוהב שנשאר לי דלק במיכל. כי אני מרגיש שאם תזכה, אז זה ניצחון לגיטימי - ואם לא, אז אתה יודע שאתה צריך להשתפר. אבל אם אתה סתם מתעצל - מה למדת בעצם? זה התירוץ השנוא עלי, של 'לא באמת ניסיתי'. לך תזדיין, ברור שניסית, ופשוט הפסדת".

את הפריצה הגדולה עם "מד מן" קיבל רק בגיל 36. "בעקבות הניסיון בירידה לפרטי פרטים בעבודה על הסדרה, לקחתי את הדקדקנות הזאת והמקצועיות גם ליוזמה החדשה - אני עומד לפתוח עסק קטן של שטיפת מכוניות. רק תגיד שאתה מעוניין ואצא החוצה לשטוף לך את האוטו - צמיגים, ניקיון פנימי, שילדה, פוליש, הכל", הוא מספר בהלצה ומסיים את התשובה בפנים מעט מפוחדות, "ואם זה לא היה מספיק שקוף מהתשובה, אני מובטל בצורה מבהילה. אין לי שום דבר לעשות כרגע, חד משמעית".

ועדיין, יש לך ברזומה סדרה אייקונית. שיערת לפני עשור שזה מה שיקרה?

"כשהתחלנו ב-2006 הדבר האחרון שציפיתי לו הוא שאשב עכשיו לראיון עם החווייה של כל השנים הללו מאחוריי, ואני לא מסוגל להעלות בדעתי משהו שאפילו יתקרב לדבר האדיר הזה שקרה במשך כל אותה תקופה. צפיתי בטריילר לקידום העונה האחרונה ששודר בארה"ב, מעין לקט מכל העונות, וזה הרגיש מאוד מוזר לחזות ברטרוספקטיבה של העשור האחרון של קיומי המקצועי. אני לא מדבר רק על הצד הקריאטיבי, של מה שהוטל עליי לעשות עם הדמות, אלא על נקודות ההשקה לכל חבריי לצוות השחקנים. זה נחקק בחיים שלי, לטוב או לרע. אבל בעיקר לטוב".

 

ג'ון האם- פוזות של גברים (צילום: thefrisky.com)
פוזות של גברים | צילום: thefrisky.com

להתגבר על דון דרייפר

על תפקידו ב"מד מן" זכה האם בגלובוס הזהב רק פעם אחת - בעונה הראשונה של הסדרה. בטקס האמי הוא נחשב ללוזר תמידי עם שבעה הפסדים עד כה (ועוד שלושה בקטגוריות שחקן האורח על הופעותיו בסדרה הקומית "רוק 30"). לפני שנה אף אירח אחרי הטקס מסיבת לוזרים היתולית יחד עם איימי פולר ("מחלקת גנים ונוף"). כעת נותר לראות האם בטקס הבא הוא יקבל את ההכרה לה הוא מייחל - עכשיו כשעידן "מד מן" מאחוריו, וסביב קיומו של ג'וב עתידי מרחף סימן שאלה.

וכאילו לא מספיק הלחץ להחזיק קריירה כשחליפות דון דרייפר מאופסנות בארון, ליוצר ויינר אין ספק באשר למורשת המיידית ש"מד מן" מותירה, ואשר נעוצה קודם כל בכוכב הראשי. "בכל הכנות, ג'ון האם לנצח יהיה הפנים של 'מד מן'", מסביר ויינר באירוע לעיתונאים. "זה הכל הוא. הנוכחות והזהות הפיזית שלו היא הקונוטציה המיידית של כל אחד, כך שהאחריות והאופן בו תאופיין הסדרה אחרי לכתה כולה שעונה על חפתיו". האם, מצידו, מגיב בחיוך כאילו נון-שלנטי לויינר ומשיב: "אין בעיה, אני אקח את זה מפה".

חרף שמועות על מיקסום הפופולריות של "מד מן" באמצעות סרט קולנוע או סדרת ספין-אוף, נראה כי "מד מן" מגיעה אל סופה הסופי בהחלט. להאם אולי קשה יהיה לשמור על השיא, אבל את האפשרות שיגלם עוד דון דרייפרים הוא דוחה על הסף. "בכל מה שקשור לבחירות הבאות בקריירה שלי, קיבלתי החלטה די ברורה שאני רוצה להתרחק מדון דרייפר", הוא אומר. "כבר מספיק ראו אותי מגלם את אותו גבר נהנתן, המנהל עסק מצליח, פלייבוי שובר לבבות. גילמתי את הבחור האולטימטיבי, בבמה הטובה ביותר, בסדרה שאין שנייה לה. סיימתי להיות הבחור הזה".

אתה לא חושב שיש מקום לספין-אוף?

"האמת היא שכן - 'סמוך על פיט' (רפרנס ל"סמוך על סול", הספין-אוף של "שובר שורות" - ד.כ.). טוב, זו בדיחה לא משהו".

איך מרגיש להיות הפנים של "מד מן" לנצח?

"תראה, אפשר להצביע על כל מיני מקצועות ועבודות בעולם שלנו שמשפיעים בצורה כה עמוקה על האדם. קידום העונה האחרונה היה מסע מוזר במחוזות הזיכרון שלי מהשנים האחרונות, אבל הוא גם היה נפלא. כי בסופו של יום, יצרנו דבר מרהיב באופן חד משמעי, ואני אישית כבר מתגעגע".

אין תמונה
נפרדים. האם כדרייפר בעונה השביעית של "מד מן"