רגע הגילוי
קצת לפני יום הולדתי ה-36 גיליתי שאני חולה. מילותיו הראשונות של הדוקטור היו "אני לא הולך לעשות לך את החיים ורודים, אבל את לא הולכת למות". הייתי בהלם ורק חיכיתי שהאיש עם הסיגר ייכנס בדלת ויגיד שזאת מתיחה. אחת שחצתה את גבול הטעם הטוב, אבל מתיחה. כעסתי על עצמי, והרגשתי אשמה על כך שתמיד הייתי היפוכונדרית וחרדתית וחשבתי שאולי הנפש הלא מטופלת שלי הביאה את זה על עצמה. כאילו הזמינה את זה. לא הפסקתי לשאול את עצמי: 'למה אני'? 'למה עכשיו'? 'מה הלאה'?

שרון חזיז- נשים בלבן (צילום: אלעד דיין)
מרגישה אותה האישה שלפני המחלה, רק יותר מודעת. שרון חזיז | צילום: אלעד דיין

ההתמודדות
יש מצבים בחיים שבהם אתה מגלה על עצמך דברים שלא ידעת שנמצאים בתוכך. זאת לא קלישאה. אלה הם באמת החיים. כעבור כמה ימים מהבשורה הקשה, הבנתי שאני רוצה לצמוח מכאן. השאלות של 'למה זה קרה לי' עברו ממצב קורבני למה עושים עכשיו: איך ממשיכים מכאן הכי טוב וחזק שאפשר. לשמחתי, האופטימיות ואהבת החיים הובילו אותי יד ביד בתקופה הקשה הזאת. הם היו החברים הכי טובים שלי בזמן המחלה והטיפולים. אבל לא רק הם. האהבה החזקה והעצומה שקיבלתי מהקרובים אליי, מהמשפחה והחברים היו גורמים מהותיים בדרך להחלמה. זה לא היה קורה בלעדיהם".

מהו סוג הטיפול שעברת?
"אחרי שאובחנה המחלה, עברתי ניתוח להסרת הגידול הסרטני מהשד, לאחר מכן היו חודשים קשים של כימותרפיה שמטרתה למנוע את הופעת המחלה בשנית.  אין ספק שרגעי ההחלמה הם קשים, לא פשוטים ולפעמים מתסכלים. אך התמיכה האוהבת של המשפחה, החברים והציבור עשו את הכל קל יותר. היה לי חשוב להחלים קודם כל למען עצמי ולהיות חזקה וכמובן לנצח, אך התמיכה הרבה שקיבלתי גרמה לי להבין שאני רוצה את זה גם בשבילם.

הפחד הגדול ביותר
לחשוף את המחלה לציבור. בשל היותי אדם מוכר, הייתה לי התלבטות מאוד גדולה לגבי מה שהציבור צריך לדעת.. מהר מאוד הבנתי שדווקא העובדה שאני מוכרת היא הכוח שיש בי. אחרי שיצאתי עם הבשורה החוצה, התגלה לי מהצוות הרפואי שנשים רבות הגיעו להיבדק בשל כך. אני מרגישה שהעליתי את הנושא שוב לסדר היום, ואני גאה בזה. היום אני מבינה עד כמה הוויתור על פרטיותי היה נכון.

תחושת שליחות
"אני בהחלט מרגישה שאני שגרירה במובן רב. היום אני פועלת ונרתמת להעלאת המודעות לגילוי מוקדם שמציל חיים! יש לי מסר לכל הנשים באשר הן: תהיו מודעות לגופכן, רק אנחנו מכירות את גופנו הכי טוב. לכו להיבדק בדיקה תקופתית, ולא רק מעל גיל 50 כמו שהיה נהוג פעם.הסטטיסטיקה מכה בנו כל יום מחדש. סרטן שד יכול להגיע גם בגיל מוקדם . גם לפני גיל 36!"

נשיות בזמן המחלה
"לדבר עם נשים שזה עתה גילו בגופן את המחלה, והן לפני המסע המפרך של הטיפולים וההחלמה זה מבחינתי גרעין  הנשיות האמיתי. מדובר בכוח העצום הזה לאסוף את עצמך ולהמשיך הלאה. אני יודעת עד כמה זה עודד אותי לדבר עם נשים שעברו זאת לפניי ולחלוק איתן את הפחד גדול מהלא נודע. היום אני עושה זאת באהבה גדולה".

אין תמונה
"אני יודעת שישנן סכנות בחוץ, ואני חייבת לשמור על הגוף שלי"

האם המחלה גרמה לך להעז ולנסות דברים חדשים?
"היא בעיקר פקחה את עיניי וגרמה לי להעריך את כל מה שיש לי. הבנתי שהכל יכול להשתנות בלי שנשים לב בכלל. לפני המחלה לא חייתי יותר מדיי על הקצה, וגם לאחריה המשכתי להיות אני, רק הרבה יותר מודעת. אני ממשיכה להתעסק במה שאני הכי אוהבת שזה מוזיקה כמובן. המחלה לא עצרה אותי, היא רק חיזקה אותי".

האם המחלה פגעה או ערערה את דימוי הגוף שלך?
"כמובן שהניתוח והכימותרפיה שלאחר מכן אלו לא הדברים האידיאליים לגוף הנשי, אבל לא חשבתי על זה כך. חשבתי על זה שאני רוצה להיות בריאה, לצאת מהמחלה, לחזור לחיים שלי, וכמובן להיות חזקה כמו תמיד. הרצון להבריא היה חזק מכל דבר אחר. גם היום אני לא חושבת שאיבדתי את הנשיות שלי, אלא להיפך, אני מרגישה חזקה יותר ומודעות יותר לגוף שלי. אני יודעת שישנן סכנות בחוץ, ואני חייבת לשמור עליו. אבל אני אותה אישה כמו לפני המחלה".

מסקנות
"לכל אלו  שכבר אובחנה בגופן המחלה, תדעו שהידע, המדע והטכנולוגיה של היום מאפשרים לצאת מסרטן שד, אחוז הריפוי עולה. בנוסף, דווקא ברגעים אלו חשובה התמיכה של המשפחה והחברים, וכדאי לקבל את הכל באהבה".

טיפים
"יש הרבה רגעים קשים במחלה הזאת, בהתמודדות איתה, בעיקר בשל היותנו נשים והמחלה פוגעת במקומות הכי יקרים לנו, אבל גם אותם אפשר להחיות מחדש והכי חשוב, גם את הנפש!. הגוף לא מת, הוא חוזר לחיות מחדש"

*שרון חזיז נבחרה להיות הפרזנטורית של סודה סטרים לרגל חודש המודעות לסרטן השד

>> גברים בוורוד: שחקני NFL למען המלחמה לסרטן השד