הזוג רומני מככב (צילום: רויטרס)
אז מה אם בבית הוא כריזמטי? | צילום: רויטרס

רק שני עניינים העסיקו את השמרנים האמריקאים לפני ועידת המפלגה הרפובליקנית בטאמפה בשבוע שעבר: האם ההוריקן אייזיק יגיע גם לטאמפה ויאיים על קיום הוועידה או על הצלחתה והאם הנאום של האישה שאיתו, אן רומני, אכן ישיב את הרוח למפרשים הרופפים של המפלגה, עם מועמדה האפור וההפכפך, מיט רומני.

אז ככה: אייזיק לא הגיע בסוף, ולא פגע בבלונים, ואילו אן נאמה את נאומה והזכירה גם סרטן השד, כדי להדגיש שלמרות שהם עשירים ומפונקים ולא בדיוק משלמים מיסים, הם גם בני אדם, ואפילו הם עלולים לחלות.

לא. אני פשוט לא מצליח להבין את נאומי בני הזוג בוועידות המפלגות באמריקה. למה שמישהו בעולם ישתכנע להצביע עבור מועמד לא ראוי, רק משום שאשתו מספרת שהיא נורא אוהבת אותו ושבבית הוא דווקא כן כריזמטי? זה לא קצת מעליב כשאיש אינו מצפה לנאום של המועמד, אבל המתח מתמקד בנאום הצפוי של אשתו? בחוק הפלילי אין מעידים אשה על בעלה. כדאי שגם בוועידות המפלגות ילמדו את העיקרון הזה.

אפשר להבין את מיט רומני. אם צפיתם בנאום שלו, הוא נראה ממש כמו חיקוי של מועמד לנשיאות המבטיח שיעשה כל מה שהוא יכול כדי לשפר את עתידה של אמריקה, למען ילדינו ונכדינו. שום דבר אמיתי, שום נכונות לשלם מחיר כשלהו עבור מימוש חלומותיו. שום הצגת מחלוקת של ממש. ברור שמועמד כזה זקוק לחבר'ה כמו קלינט איסטווד, כדי שיתמכו בו בפומבי, אבל אלוהים, להביא את אשתו כדי שתספר איך הוא מתנהג בבית?

שמרן קיצוני חסר אג'נדה אמיתית

ספג מפלה גדולה. רומני (צילום: AP)
לא ברורה עדיין עמדתו בעניין כלכלה ומדיניות חוץ | צילום: AP

מה הרעיון מאחורי זה? האם אן אמורה למלא תפקיד כשלהו במימשל רומני אם יקום? האם היא באמת תוכל להיות נחמדה במקומו, כריזמטית במקומו, חכמה במקומו? מה המשמעות לנאום שלה, גם אילו היה מוצלח יותר, ואפילו אם היה נחרץ יותר, ומלא הבטחות מדיניות שלא נשמעו עדיין בתולדות הוועידות? האם בכוונתה למלא הבטחות כאלו? האם בסמכותה לעשות זאת?

מיט רומני הוא אחד המועמדים המאכזבים ביותר שהיו לרפובליקנים בדור הזה, בעברו היו לו קטעים ליברליים זהירים, אך בהווה הוא שמרן קיצוני המתנגד להפלות ומבקש להחזיר את אמריקה ש"נגזלה" על ידי אובמה ("אני לא צריך להציג את תעודת הלידה שלי. כולם יודעים שנולדתי כאן" אמר באחת מההופעות האחרונות שלו).

בנושאים החשובים לאמריקה באמת  - הכלכלה ומדיניות החוץ והביטחון שלה - עוד לא הצליחו לחלץ מפיו משפט אחד משמעותי למדיניות השונה מזו של הנשיא הדמוקרטי המכהן. אפילו באשר לנושא האירני הפיק פיו מרגליות של זהירות ולמרות שביקר כאן ולמרות שהצהיר כי בנושאי המזרח התיכון ישראל יתייעץ עם נתניהו לפני שיעשה משהו, הוא נשמע, לפתע, דיפלומטי לגמרי, ונמנע מלומר משהו על התקפה אמריקנית.

אז אם הוא חפץ לשכנע את מצביעיו בפוטנציה כי הוא טוב מאובמה – יציג נא את מדיניותו וייאבק עליה. אם הוא איננו מסוגל, שלא ישלח את אן. ושיודה לאלהים שאין לי זכות הצבעה באמריקה.