חוק השוויון בנטל אושר בממשלה (צילום: רויטרס)
מי ירצה לגייס בן 23 עם שני ילדים? | צילום: רויטרס

יש דברים שאנשים טובים וחכמים נוהגים לומר, למרות שהם יודעים שהם חסרי כל משמעות או שהם חסרי כל סיכוי. למשל: הפלסטינים מדברים על "זכות השיבה" של הפליטים, למרות שהם יודעים שאין שום סיכוי להסכם עם ממשלה ישראלית כלשהי, שיכלול את פתיחת שעריה של ישראל בפני הפליטים הפלסטינים. ישראלים מדברים על "ירושלים המאוחדת", למרות שהם יודעים שהיא כוללת שני מחנות פליטים ועוד 28 כפרים פלסטינים שאין להם ולישראל דבר וחצי דבר, ולמרות שהם יודעים שבכל הסכם עם הפלסטינים תצטרך ישראל "לוותר" על השכונות הערביות של מזרח ירושלים.

ויש גם קונצנזוס אצלנו באשר לגיוס חרדים לצבא: אנשים רציניים מדברים על כך ברצינות, מפלגות מצטרפות בשל כך לקואליציה, ועדות מוקמות ודנות, ויש מי שיוצאים בכעס מן הוועדה משום שלא מתכוונים לגייס ערבים או – לפחות – לשלוח אותם לשירות אזרחי.

אז או שהם לא מבינים על מה שהם מדברים, או שהם חושבים שאנחנו אידיוטים. אין מצב שבו יגייסו אלפי חרדים לצבא או לשירות אזרחי. מבחינת ראשי הממסד החרדי יש בכך כדי למנוע מהם את הלימוד בישיבות, וכל מה שהם מוכנים לו הוא להעביר אלינו את הפושטקים החרדים, או את מי שהם מכנים שב"ב ("שמח בחור בבחרותך" – כלומר, בטלנים שאינם מסוגלים ללמוד, ורק יודעים להפריע ולהתפרחח). מנחם בגין כראש ממשלה ביטל את המכסות למספר לומדי הישיבות, מאז חלפו שנות דור ויותר, ואת השד לא נחזיר לבקבוק. גם הניסיון להעניק לבחורי הישיבה דחיית שירות עד גיל 23 הוא מגוחך, כי מי שמגיעים לגיל הזה הם בעלי משפחות עם שני ילדים לפחות, וצה"ל ממש לא מעוניין להתעסק איתם במצב זה. שום ממשלה לא תרצה לשלוח משטרה צבאית לכל אלפי החרדים יוצאי הצבא, גם אם בקואליציה לא יהיה באותו רגע אף חרד אחד.

שלא לדבר על גיוס ערבים

המהפכה היחידה שניתן לבצע היא לפטור משירות צבאי את כל מי שיגדיר עצמו "חרד" בלשכת הגיוס, ואשר ללשכה לא תהיה סיבה לפקפק בכך, ממש כמו שפוטרים משירות נשים דתיות ונשים דרוזיות. ברגע שהבחורים החרדים לא יהיו תלויים בראשי הישיבות לצורך אי השירות הצבאי שלהם, יעזבו רובם את הישיבות ויתחילו לעבוד. זו תהיה תרומה גדולה מאד למשק; למעשה, יכול להיות שבמשך השנים זה גם יביא לגיוס של חלק גדול מהם לצבא, משום שבשוק העבודה יש יתרון למי ששירת שירות צבאי. שום פתרון אחר אינו מעשי, וכל מה שהוא יוכל לעשות הוא לשרת אינטרסים מפלגתיים של מי שרוצה להילחם למען הישיבות או נגד החרדים.

ובאשר לגיוס ערבים – הצבא אינו מעוניין בכך גם אילו היה הדבר מעשי. גיוס שלהם לשירות אזרחי אינו בלתי אפשרי, אבל זוהי מערכת יקרה מאד למדינה, שעלולה לגרום לאבטלה בקרב מי שהצעירים יחליפו את מקומם. האכזבה מן השירות האזרחי במקומות שונים בעולם יכולה לסייע לנו לא להתחיל ברצינות את המיזם הזה.

עזבו את הערבים בהקשר זה, התמקדו בחרדים, ושילחו אותם לעבוד. זו מהפכה גדולה דיה.

>> הטור הקודם שלי: בואו ניעזר בביקור של פוטין 
>> "גיוס החרדים יקרה, תרצו או לא"