סטנלי גרינברג יועץ בחירות ארה"ב (צילום: רויטרס)
קלינטון, בלייר, שרדר, סאנצ'ז וברק כבר ממליצים. סטנלי גרינברג | צילום: רויטרס
השבוע, קרה דבר במערכת הפוליטית הישראלית. לא פחות מדרמה אמיתית. ולמרות זאת, סביר להניח שכלל לא הרגשתם בה.

אל המרוץ הצטרף אדם, שיכול לערבב פה את מערכת הבחירות כמו ערימת קלפים בלאס וגאס, עד כדי כך שאפילו אתם לא תזכרו איזה קלפים יש לכם ביד. מדובר באישיות היחידה שמסוגלת לגרום לנתניהו להזיע. ולא, זהו לא אולמרט, גם לא דרעי, ממש לא לבני ובטח לא לפיד.

באופן מוזר, האיש הזה בכלל לא גר כאן. הוא אפילו לא יודע עברית. אין לו מושג מי זה משה כחלון וסביר להניח שלא שמעתם עליו מעולם. אבל נתניהו מכיר את השם הזה. מכיר מצוין. הוא שינן אותו היטב במערכת הבחירות של 1999 בהן הפסיד בגללו לברק בפער ענק (56%- 44%).

לאיש הזה קוראים סטנלי גרינברג. יהודי אמריקאי חביב, חייכן ובעל חוש הומור. הוא כותב ספרים, מרצה מעת לעת, ויש עוד משהו שהוא יודע לעשות – לנצח כמעט כל מערכת בחירות שהוא משתתף בה. 

בשנת 1992 הוביל גרינברג (יחד עם חבריו לצוות - ג'יימס קרוויל ובוב שרום), את מושל ארקנסו האלמוני, ביל קלינטון, הישר אל כס הנשיאות. מאוחר יותר קפץ לבריטניה כדי להריץ מועמד אפרורי בשם טוני בלייר (גם כן לשתי קדנציות) ושנה לאחר מכן עשה סיבוב בגרמניה כדי להכתיר את המועמד שלו – גרהרד שרדר כקאנצלר. וכשהתחשק לו משהו אקזוטי, הוא טס לבוליביה כדי להריץ מועמד כושל ודחוי בשם גונזלו סאנצ'ז, שפיגר במקום החמישי בסקרים (מתוך שישה מועמדים) ונפרד ממנו לשלום כנשיא הרפובליקה.

4 דקות עם שלי יחימוביץ' (תמונת AVI: mako)
יכול להיות שבסוף גם אתם תצביעו לה. שלי יחימוביץ' | תמונת AVI: mako
כשהגיע לישראל, הסבירו לו שאין לו שום סיכוי. עם המועמד אהוד ברק, כבד הפה והלשון שחבריו למפלגה היו צוחקים עליו שהוא "לא מתרומם" מול הקוסם נתניהו - הקרב הרי אבוד מראש. אבל לגרינברג ולצוות שלו, לא היה צורך ביותר משלושה חודשים כדי להפוך את התמונה ולשנות לברק את התדמית, עד כדי כך, שאפילו הוא לא זיהה את עצמו במראה. ועכשיו, השריף חוזר העירה כדי לנהל את הקמפיין של שלי יחימוביץ'. וזה הולך להיות מעניין.

השיטה של סטנלי

סטנלי גרינברג (67) הוא קודם כל סטטיסטיקאי ומומחה לסקרים. אחד המשכללים הגדולים של שיטת קבוצת המיקוד ((Focus Group בה מושיבים מספר מצומצם של מצביעים פוטנציאלים שנבחרים בקפידה על פי מידת הייצוג שלהם באוכלוסיה ובודקים איתם מסרים. על פי התשובות שלהם, מבין הסוקר לאן נושבת הרוח ויכול לבנות את האסטרטגיה עם יד על הדופק. אין סיסמא שנשלחת לאוויר בלי שנבדקה במשך ימים ארוכים. אין מסר פוליטי שלא קיבל ציון מצוין מרוב הנשאלים.

הפניות לא נענו, ברק (öéìåí: AP)
תזכורת: רוב המדינה הצביעה לאהוד ברק ב-1999. כן, באמת | öéìåí: AP
הפטנט הזה, יש לומר, לא חדש. הוא קיים כמעט בכל חברה מסחרית שרוצה להחליט באיזו אריזה כדאי לעטוף את היוגורט שלה. אבל אצל גרינברג זה אחרת. הוא איננו סומך על מילתם של אנשי הקבוצה, ולכן מעביר אותם תהליך מניפולציה ייחודי שמוציא מהם את מה שבאמת יושב להם על הלב. למשל, ב-99, גרינברג זיהה שהקהל הרוסי בישראל נוהג שלא לומר אמת לסוקרי הבחירות, מתוך חשש שמלווה אותם עוד מהמשטר הסובייטי. לכן גיבש סדרת שאלות מתוחכמת וכך, במקום לשאול "למי תצביע בבחירות?" נשאלו האנשים "מה מצביע השכן שאותו אתה הכי לא סובל?". בנוסף לכך הוא מקפיד לערוך סקרי עומק באופן יום יומי, הכוללים שאלות פסיכולוגיות ואסוציאטיביות  שמוצלבות עם קבוצת המיקוד. בקיצור, חקירת שב"כ אובססיבית שנועדה לתת תשובה לשאלה מה אתם באמת רוצים.

בשלב השני, אחרי שדעת הקהל מפוענחת, המועמד מקבל תיבת מסרים שכוללת מסר חיובי אחד ומסר שלילי אחד כנגד היריב. על שני המסרים האלה, חייב המועמד לחזור עוד ועוד בוריאציות שונות בלי סוף, גם אם הקהל צורח "די". כך, למשל, בבחירות 99 התבקשו ברק וחברי הכנסת שלצידו לחזור על המילה "שינוי" בצורות שונות: "ישראל צריכה שינוי", "אנחנו נשנה את המדינה", "ביחד נביא שינוי" וכדומה. במסר השלילי השתמשו בביטוי "תקוע": "נתניהו תקע את המדינה", "הממשלה תקועה", "הכלכלה תקועה", "תהליך השלום תקוע". תהיו בטוחים שעד היום הסיסמאות האלה תקועות היטב בראשו של נתניהו.

נתניהו מתגעגע לארתור

שלי יחימוביץ' רוצה מאוד לשחזר את הניצחון ההוא של ברק, ולא לחינם שכרה את שירותי גרינברג. היא הרי ראתה את תוצאות מעשיו בעבר, עוד כשהייתה עיתונאית שסיקרה מערכות בחירות. ואם יושבת ראש מפלגת העבודה תקשיב למאסטר בקפדנות, סביר להניח שבשלושת החודשים הבאים אתם תראו יחימוביץ' אחרת לגמרי. מעמדה של אופוזיציונרית מצליפה היא תדגים דמות של מנהלת מדינה. היא תלבש חליפות מחויטות על פי מידה אישית, היא תהיה ממלכתית יותר, קרה הרבה פחות ואמוציונאלית הרבה יותר. שטף המסרים שלה יצומצם וימוקד והיא תשמע לא פעם כתקליט שבור של משפטים חוזרים. וזה, כמו שאמרנו, מצוין על פי גרינברג. ומה לגבי נושאים מדיניים וביטחוניים? תסמכו על גרינברג שהוא כבר מודע לחולשה הזאת ויגבש עבורה טקטיקה מתוחכמת כדי למקד את כל מערכת הבחירות בצד החברתי.

צפו בסיפורים המעניינים של 19.1 לאורך השנים (צילום: רויטרס, חדשות)
הרוויח מהקמפיין של גרינברג כבר לפני 20 שנה. קלינטון | צילום: רויטרס, חדשות
לזכותה של יחימוביץ' יאמר כי היא לא תצטרך לשנות את אופייה כדי להתאים את עצמה לשיטה או למסרים. היא הקמפיינרית הרעבה והיעילה מבין המועמדים כיום והשילוב שלה עם גרינברג מסוכן מאוד לנתניהו,  שלמשמע השם הזה, עולים בו געגועים לארתור פינקלשטיין שנטש מזמן לטובת אביגדור ליברמן.

אז האם גרינברג יעשה זאת שוב? האם יצליח לעשות את הבלתי יאומן ויהפוך את מי שאף אחד לא תופס כעת כראש ממשלה – לאישה השנייה בתולדות המדינה שעומדת בראש? קשה להמר כעת, אבל אפשר בהחלט לומר שבקמפיין תחת ניהולו ישנן תמיד הפתעות ותקדימים.

רגע, אתם אומרים, אם קראנו את המאמר הזה, סביר להניח שהטקטיקה הזו כבר לא תעבוד. אם היא טכניקה נחשפת, היא מאבדת מכוחה והיא תהיה שקופה לנו בהמשך. וכאן אני נזכר בד"ר יובל שחל ז"ל, אחד מהמרצים הנערצים עלי בלימודי התקשורת, שאמר לנו פעם: "לא משנה כמה תחשפו לטכניקות ולתרגילים של עולם התדמיות, ולא משנה כמה תחשפו למניפולציות התקשורתיות שנועדו להניע אתכם לפעולה – למרות כל אלה,  אתם, יקיריי, תפלו בהן שוב ושוב".