אישה שותה אלכוהול (צילום: rusak, Istock)
תכלס, היינו בודקים לה את ריח הפה, אבל זה לא הנושא | צילום: rusak, Istock

הליכה בקו ישר. הבאת אצבע לאף בעיניים עצומות. תתחילו להתאמן על הפעולות האלה, כי מבחינתו של שופט בית המשפט המחוזי, ד"ר אחיקם סטולר, אם לא תבצעו אותן כמו שצריך, יש מצב שתורשעו בנהיגה בשכרות ותיאלצו להיפרד מרישיון הנהיגה שלכם.

כמו המצלמות של משטרת ישראל, שיודעות למדוד מהירות גם של מדרכות, גם הינשופים, אותם מכשירי נשיפה המיועדים לבדיקת רמת האלכוהול, לא מתאפיינים בדייקנות יתר, ובית המשפט מצא לזה פתרון גאוני: לשנות את פקודת התעבורה כך שבדיקת מאפיינים כמו ריח פה ומהירות תגובה תהיה קבילה ממש כמו בדיקת שתן, רוק או נשיפה. הסמכות לערוך את המבדקים הללו וכמובן לקבוע את התוצאות תהיה בידיו של אדון שוטר תנועה.

למען הסר ספק, רמת הסובלנות שלי בנושא האלכוהול על הכבישים כל כך נמוכה, שאפילו ינשוף תקין לא יוכל לזהות אותה. אני חושב שצריך להוריד את סף השתייה המותר לאפס כמעט, לשלול רישיונות בלי הכרה ולעשות כל מה שאפשר כדי להרתיע נהגים ששתו לעלות על הכביש.

אבל הרבה יותר מסוכן בעיניי מכל נהג שיכור זה לתת לשוטרים לקבוע מי מבוסם ומי פיכח על פי המבדק האמפירי "הבאת האצבע לאף בעיניים עצומות", ולהתייחס לתוצאות שלו כאילו היו תוצאותיה של בדיקת נוזלי גוף במעבדה. חסכתם על בושם? אכלתם אותה, נודף מכם ריח של אלכוהול. הקואורדינציה שלכם דפוקה? חבל, אבל אם האצבע לא תגיע ישר לאף, הלך הרישיון. חשוב שתהיו גם חדים ומבריקים, כי אתם הרי לא רוצים שהשוטר ידווח על התנהגות רדומה מצידכם. כדאי גם לקוות שלא תיפלו על שוטר יצירתי, שיקבע את מצב התודעה שלכם על סמך יכולתכם לעמוד על רגל אחת, לסובב את יד ימין מעל הראש בכיוון השעון ואת יד שמאל על הבטן לכיוון השני ולשיר "הבה נגילה".

אולי פשוט תקנו ינשוף שעובד?

ויש גם סייג. השופט קבע שהמשטרה צריכה להודיע לכם מיד על תוצאות הבדיקה (צמד המילים "אתה שיכור" יעשה את העבודה, בלי לאתגר את יכולת הביטוי של כוחות הביטחון), וגם להסביר לכם שזכותכם לבצע בדיקת מעבדה באופן פרטי כדי להוכיח את חפותכם. תודה באמת. עכשיו לכו תמצאו מעבדה פתוחה ותקוו שהיא תהיה מוכנה לקבל אתכם ולא לשחוט במחיר. הגעתם למעבדה כמה שעות אחרי הבדיקה המשטרתית? שכחו מזה, התוצאות ממילא לא יהיו שוות כלום, אז עדיף לחסוך את הכסף לטובת עורך דין טוב.

יש המון דברים שאפשר וצריך לעשות כדי שיהיו פחות שיכורים על הכביש. להחמיר בעונשים, לקנות את הינשופים מהסוג שעובד או אפילו לערוך בדיקות אלכוהול לא רק מחוץ למועדונים בסופי שבוע. אבל הקביעה הלא הגיונית הזו מעמידה את כל המלחמה בנהיגה בשכרות באור מגוחך, ונותנת למשטרה כוח וסמכות מהסוג שנהוג במדינות משטרה. החלטות כאלה לוקחות את כולנו, בקו ישר, בעיניים עצומות ועם אצבע אחת במקום שבו השמש אינה זורחת לעולם, צעד נוסף לכיוון הסוף של הדמוקרטיה.

עכשיו תסלחו לי, אני הולך לעבוד על הליכה בקו ישר עם עיניים עצומות ואצבעות באף. בן אדם אף פעם לא יכול להיות יותר מדי בטוח שהוא לא שיכור.

>> הטור הקודם שלי: על הפרסומות של ויקי כנפו
>> ועל החוק שיאפשר לשוטרים לחפש עליכם סתם כי בא להם, דיברנו?